10 tipů, jak si usnadnit život

LifestylePavla Bartošová28. srpna 20232 minuty čtení

Foto: Unsplash

V dnešní uspěchané době hledáme různé způsoby, jak si život co nejvíce zjednodušit a zároveň si užívat každý okamžik. Zde je 10 tipů, které vám mohou pomoci dosáhnout právě toho:

 1. Minimalismus je klíčem
  Méně věcí znamená méně starostí. Zamyslete se nad tím, co skutečně potřebujete, a zbavte se zbytečností ve vaší domácnosti i ve vztazích. Tím uvolníte prostor ve svém domově i v mysli.
 2. Automatizujte rutinní úkoly
  Využijte technologie k automatizaci úkolů, jako je placení účtů nebo nákup potravin online. Ušetříte tím čas a energii.
 3. Stanovte si priority
  Zaměřte se na to, co je pro vás skutečně důležité. Když víte, co chcete dosáhnout, můžete lépe plánovat a organizovat svůj čas.
 4. Naučte se říkat „ne“
  Nemůžete dělat všechno. Naučte se odmítat úkoly nebo akce, které vám nepřinášejí radost nebo hodnotu.
 5. Meditace a mindfulness
  Věnujte si čas k relaxaci a zaměření se na přítomný okamžik. Pomáhá to snižovat stres a zvyšovat vaši celkovou pohodu.
 6. Plánujte dopředu
  Máte-li plán, můžete se vyhnout nepříjemným překvapením. Ať už jde o jídelníček na týden nebo plánování dovolené, předstih vám může ušetřit spoustu stresu.
 7. Vytvořte si rutinu
  Rutina vám může pomoci cítit se více uspořádaně a zvyšuje produktivitu. Ať už jde o ranní cvičení nebo večerní čtení, rutina vám může dodat pocit klidu.
 8. Investujte do sebe
  Vzdělávejte se, navštěvujte kurzy nebo semináře. Když investujete do svého osobního rozvoje, zvyšujete svou hodnotu a získáváte nové dovednosti.
 9. Najděte si čas pro sebe
  Ať už jde o procházku v přírodě, čtení knihy nebo poslech hudby, najděte si čas jen pro sebe. Pomáhá to nabít baterie a získat novou energii.
 10. Buďte vděční
  Zaměřte se na pozitiva ve svém životě a buďte vděční za to, co máte. Vděčnost může zlepšit vaši náladu a pomoci vám vidět věci v lepším světle.

Zkuste tyto tipy uplatnit ve svém životě a uvidíte, jak se váš každodenní život stane jednodušším a radostnějším.

Nepřehlédněte

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Proč si vážit každé vteřiny na tomto světě • Život je nekonečný sled okamžiků, které se skládají z dnů, hodin, minut a vteřin. Mnoho z nás žije v přesvědčení, že máme nekonečně mnoho času, ale ve skutečnosti je každá vteřina vzácná a nenahraditelná. V tomto článku se podíváme na důvody, proč bychom si měli vážit každého okamžiku našeho života.

Minimalismus jako cesta ke klidnější mysli a spokojenějšímu životu • V dnešní uspěchané době plné neustálých podnětů a materiálních lákadel se stále více lidí obrací k minimalismu jako cestě ke spokojenějšímu a klidnějšímu životu. Minimalistický přístup nespočívá pouze v redukci fyzických věcí, které nás obklopují, ale také v přehodnocení našich priorit, vztahů a činností, kterým věnujeme svůj drahocenný čas a energii.

Denní rituály slavných. Jak žili Kafka, Churchill, Hemingway nebo Beethoven • Alespoň jeden denní rituál praktikuje většina z nás. A není divu! Do dnešního rychlého a chaotického světa přinášejí rituály řád a pocit určité jistoty. Vědomí, že si každý víkend pustíme oblíbený seriál, a nebo že pondělí začne kávou v oblíbené kavárně, je zkrátka uklidňující.

Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic • Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.

Pozitivní myšlenky pro tento den. Inspirujte se a pozvedněte svého ducha • Den za dnem utíká a vy máte pocit, že svět je nehostinné místo, kde nemá smysl se o cokoliv snažit. To se ale pletete. Vybrali jsme pro vás 10 nejzajímavějších myšlenek, které vám vrátí chuť do života a pomohou překonat dnešní den. Inspirujte se myšlenkami, které pozvednou vašeho ducha.

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok • „Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti • Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.