Bára (32): Kolaps mě naučil změnit přístup k životu. Člověk musí myslet nejdřív sám na sebe

MagazínTereza Běhalová15. prosince 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Dlouhodobý stres a nepřiměřené nároky mohou po čase vést až k celkovému vyčerpání a kolapsu. Své o tom ví asistentka Bára (32), která se nejdřív musela dostat na úplné dno, aby pak mohla úspěšně otočit kormidlem života a vydat se lepší cestou.

„Říká se, že dnešní doba klade na člověka nepřiměřené nároky. Já už ale vím, že všechno je trochu jinak. Nebýt mého kolapsu, nikdy bych si to neuvědomila,“ začíná své vyprávění dvaatřicetliletá Bára z Prahy.

Už od malička jí prý bylo vštěpováno, že musí být výkonná, silná a statečná. Že její povinností je všem pomáhat, plnit očekávání ostatních a zároveň zvládat své běžné každodenní úkoly. Jenomže když na tuto hru přistoupila, začalo ji to postupně ničit.

„V pátek odpoledne přišel můj šéf s tím, že v pondělí ráno potřebuje mít na stole zpracované materiály na důležitý meeting. Okamžitě jsem zrušila své víkendové plány a pustila se do práce. Přišlo mi, že je to moje povinnost,“ říká Bára.

A tak zatímco ostatní kolegové si užívali volno, Bára byla od brzkého rána do pozdních nočních hodin ponořená do grafů a tabulek. A do toho ji přes telefon bombardovaly kamarádky s nejrůznějšími žádostmi.

„Jedna si potřebovala postěžovat na nemožného manžela a zlobivé děti, druhá mě přemlouvala na nedělní výlet, protože prý nemá s kým jet. Třetí mě žádala, jestli bych jí nepřijela pomoct se stěhováním a čtvrté umírala maminka a potřebovala vyslechnutí a útěchu,“ vzpomíná Barbora.

Zanedbávala se

„Vůbec jsem nemyslela na to, že i já potřebuji odpočinek. Práce a mé okolí mě natolik pohltilo, že jsem dlouhodobě špatně jedla, málo spala, nepečovala o sebe a užírala se obavami, že nebudu perfektní zaměstnankyně, kamarádka, přítelkyně, dcera. Doma to vypadalo jako po výbuchu bomby a v hlavě jsem nosila milion nejrůznějších starostí,“ vzpomíná.

Svým kamarádkám nakonec Bára ve všem vyhověla a hotový pracovní úkol v pondělí ráno odeslala šéfovi. Po pár minutách od něj přišel sprostý mail s nadávkami. Odevzdaná práce totiž vůbec vůbec neodpovídala jeho představám.

„To byla poslední kapka. Zhroutila jsem se. Zachvátila mě příšerná panika a tíseň. Moje tělo bylo jako svázané ve svěrací kazajce. Cítila jsem nekonečný zmar a nicotu. Nebyla jsem schopná ani mluvit, natož logicky myslet. Zmohla jsem se jen na pláč. Kolegyně naštěstí už delší dobu viděla, že nejsem v pořádku. Paradoxně to byla ona, která si u mě již dříve všimla varovných příznaků a upozorňovala mě na ně. A proto když ke kolapsu došlo, bylo jí hned jasné, která bije, odvezla mě domů a několik dalších dní se o mě starala,“ popisuje Bára.

Obrat k lepšímu

Téměř měsíc pak trvalo, než se vrátila do normálního života. Během této doby nechodila do práce. Byla doma a měla čas urovnat si myšlenky a přehodnotit svůj dosavadní přístup k životu.

„Zjistila jsem, že všechno vzniká v naší vlastní hlavě. Ano, okolí se nás snaží tlačit do nejrůznějších náročných situací. Je ale pouze na nás, jak až moc daleko to necháme zajít. Není možné být všude, všem vyhovět, okamžitě odpovídat na zprávy, pomáhat druhým, přestože pomoc potřebuji hlavně já. Člověk musí být trochu sobec a myslet nejprve na sebe, protože jinak nemůže být kvalitní oporou pro druhé. Je to stejné jako v padajícím letadle – nejprve musíte nasadit dýchací masku sobě, a až potom můžete zachraňovat ostatní,“ uzavírá svůj příběh Bára.

Nepřehlédněte

Pijete kávu s mlékem? Riskujete obrovské problémy se zdravím • Život bez kávy si mnoho lidí nedokáže představit. Spousta z nás si tento nápoj dochucuje mlékem či smetanou. Podle názoru některých odborníků se tím ale vystavujeme velkému nebezpečí!

Pití kávy s mlékem může být pro zdraví vysoce nebezpečné.

Potlačovaný vztek poznáte snadno. Zakročte včas a vyhněte se fatálním následkům • Více než když jindy jsme vystaveni enormnímu tlaku. Světová pandemie, rozdělená společnost a nastupující ekonomická krize způsobují rozvrat dosavadního společenského života. A když se k tomu nyní přidává ještě nevlídné zimní počasí a nedostatek slunečního světla, máme ty nejlepší předpoklady prožívat návaly vzteku. Jenomže ne všichni se s nimi vyrovnávají stejně.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky. V ohrožení jsou hlavně kosti • V oblasti zdravého stravování platí víc než kdekoli jinde, že všeho moc škodí. Příkladem může být nadměrná konzumace a následné předávkování vitamínem A. Ten sice potřebujeme ke správnému fungování našeho těla, ale podle vědců ve velkém množství hodně škodí.

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky.

Prodloužené víkendy v roce 2021. Kdo si vezme dovolenou, užije si jich hned několik • Pandemie koronaviru v roce 2020 zamíchala s našimi životy. Mnoho zaměstnanců si muselo kvůli omezením udělat neplánované volno. Jaká bude situace v roce 2021 je zatím ve hvězdách. S jistotou ale už víme, na které dny připadnou státní svátky.

Pozitronová tomografie slaví výročí. Unikátní metodu provedli lékaři v Česku poprvé před 20 lety • Přesně před 20 lety, 25. srpna 1999, provedli lékaři v pražské Nemocnici Na Homolce první vyšetření pacienta pomocí PET neboli pozitronové emisní tomografie. Jednalo se o vůbec první využití této metody nukleární medicíny v postkomunistické Evropě. PET centrum Praha, které Homolka vybudovala ve druhé polovině devadesátých let ve spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu Řež, bylo unikátní tím, že šlo o modelový projekt podporovaný Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Tím, že se osvědčilo v klinické praxi, otevřelo cestu pro další rozšiřování PET technologie do zdravotnických zařízení u nás i v zahraničí.

Epidemie spalniček řádí v Praze. Nepodceňujte příznaky, varují hygienici • V minulém týdnu bylo v Praze zaznamenáno celkem 12 nových, laboratorně potvrzených případů onemocnění spalničkami. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). V průběhu celého měsíce ledna v metropoli spalničkami nově onemocnělo 35 lidí. Již od roku 2018 v hlavním městě probíhá epidemický výskyt spalniček. Za rok 2018 pražští hygienici evidovali 103 nemocných.

Časté chyby při sprchování, kterými škodíte vaší pokožce • Zahodit oblečení, vkročit do sprchového koutu, otočit kohoutkem, namydlit se od hlavy až k patě a poté všechno spláchnout teplou vodou. Sprchování je činnost, kterou provádíme každý den. Možná kroutíte hlavou, co by se na tak rutinních úkonech dalo pokazit. Překvapivě toho není málo.

Sprcha osvěží tělo i mysl.

Nemocný muž obtěžuje zápachem obyvatele domu. Odpadky z popelnic si nosí do bytu • Obyvatelé některých činžovních domů se potýkají s problémovými sousedy, kteří svou nemocí ohrožují sebe i druhé. Tzv. „sběrači“ shromažďují ve svých bytech obrovské množství odpadků a starého harampádí. Ostatní sousedé pak musí trpět neustálý zápach ve společných částech domu. Řešení přitom často v podstatě neexistuje.

Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Každoroční lež o dokonalých Vánocích. Nestresujte se zbytečně • Vánoce jsou obecně považovány za svátky radosti, klidu a pohody. Pro mnoho lidí je však toto období paradoxně časem stresu, úzkosti, zklamání i osamělosti.

Spánkový deficit ovlivňuje člověka ještě spoustu dní po návratu k běžnému režimu, zjistili vědci • Kvalitní spánek patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Odborníci na spánkovou hygienu neustále upozorňují, že jeho dlouhodobý nedostatek, tzv. spánkový dluh či spánková deprivace, může nepříznivě ovlivnit celkové psychické i fyzické zdraví. Potvrzuje to i nejnovější výzkum polských vědců, zveřejněný ve vědeckém fóru Plos One. A přidává jeden další důležitý poznatek.

Zázračné účinky kysaného zelí znali už staří Řekové a Římané. Vitamínová bomba ochrání i před zákeřnou nemocí • S nástupem chladného podzimního počasí začínají lidé častěji stonat. Způsobují to zejména výkyvy teplot, na které není náš organismus během letních měsíců zvyklý. Jak tedy tělu dodat tu správnou podporu?

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Dejte kapustě druhou šanci. Neprávem zavrhovaná zelenina má řadu benefitů • V zimním období se řada z nás může cítit vyčerpaně a unaveně. Blížící se Vánoce, stres a každodenní povinnosti oslabují naši imunitu. Jedním z pomocníků na její posílení může být obyčejná kapusta. Ta totiž blahodárně působí nejen na naše tělo, ale i mysl.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin • Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin.

Zásadní změna pro kuřáky. Mentolové cigarety v Česku končí. Škodí mnohem víc, než se může zdát • Kuřáci mentolových cigaret si od 20. května již svoji oblíbenou značku nekoupí. Mentolové cigarety, v posledních letech inovované o práskací kapsli, kouří až třetina dospělých kuřáků. Zákaz jejich prodeje ve všech zemích Evropské unie byl oficiálně odsouhlasen již před pěti lety. Nyní tak definitivně končí a zákaz se týká jak klasických mentolek, tak cigaret s mentolovou kapslí. Kuřáci si také výrazně připlatí. Od jara se zvýší spotřební daň na krabičce u všech cigaret o 12 až 13 korun.

Léčivá síla kaštanů. Podzimní zamyšlení Terezy Běhalové • Měla jsem to štěstí, že jsem zažila svoji prababičku. Hodně mě toho naučila, ale na některé věci jsem postupem času zapomněla. Letos při jedné z podzimních procházek se mi však něco znovu vybavilo. A to přesně ve chvíli, kdy jsem procházela pod jírovcem.

S dárky pro děti to nepřehánějte. Můžete jim zkazit celý život, varuje psycholog • Blíží se Vánoce a snad každý rodič touží dopřát svým potomkům jen to nejlepší. Děti tak často pod stromečkem nachází tolik dárků, že často ani nevědí, co s nimi. Psychologové ovšem varují, že je to velká chyba.

Příliš dárků může dětem zkazit život, varuje psycholog.

Alergie, nebo koronavirus? Příznaky mohou být podobné • Začal duben a to je první kritický měsíc pro alergiky. Ve vzduchu se postupně zvyšuje koncetrace pylů nejrůznějších trav a stromů. V době koronavirové pandemie mohou být lidé trpící alergií z této situace znepokojeni. Projevy obou nemocí jsou totiž velice podobné.

Mátový čaj neléčí jen žaludek. Vědci odhalili ještě jeden velký přínos • Snad každý zná účinky mátového čaje. Odvar z máty peprné dokáže zmírnit bolest hlavy, uleví při rýmě a nachlazení, zklidňuje podrážděný trávicí systém a posiluje imunitu. Vědci však nyní objevili ještě jeden zdravotní benefit.