Chcete živého plyšáka? Pořiďte si britskou krátkosrstou aristokratku

5. března 2019 ∙ 17:09
Kristián Vích
Britské krátkosrsté kočky jsou jedním z nejpočetnějších plemen u nás.
Britské krátkosrsté kočky jsou jedním z nejpočetnějších plemen u nás.Foto: Archiv

Britské krátkosrsté kočky patří v současnosti mezi nejpopulárnější kočičí plemena. Přízeň si získaly díky dobromyslné povaze, dokonale robustní stavbě těla a nádherně heboučké srsti. Pokud plánujete pořízení domácího mazlíčka, přesvědčíme vás, že tohle je ideální adept.

Britské krátkosrsté kočky byly vyšlechtěny na konci 19. století v Anglii křížením perských a domácích krátkosrstých koček. Zpočátku se vyskytovaly výhradně v módní tmavě modré barvě, ale postupem času se začalo objevovat stále více nejrůznějších barevných variant.

Obrovské kulaté, zlatavě zářivé oči jsou tím prvním, co vás na britkách okamžitě upoutá. Dále zaujme mohutná kulatá hlava a robustní tělo s tlustými, ale spíš kratšími končetinami. Hustá hebká srst na dotek připomíná plyšového medvídka. Mnoha lidem vyhovuje i velikost – britské kočky nejsou malé, ale ani příliš obrovské. Dospívají zhruba ve věku tří let. Kočky dosahují hmotnosti 5-7 kilogramů, kocouři až 7-9 kilogramů.

Zcela zásadní je ale povaha těchto koček. Pokud v útlém věku projdou úspěšnou socializací, vyrostou z nich většinou velice klidní, přátelští a elegantní společníci. Aby také ne, když jim v žilách koluje aristokratická krev.

Nejsou agresivní, nedělají bezdůvodně naschvály a umí se mazlit. Bez problému zvládají soužití s dětmi i dalšími zvířecími kamarády, takže se hodí téměř do každé domácnosti. Koťata jsou velice hravá a vyžadují pozornost, ale v pozdějším věku se zklidní a většinu dne i noci prospí. S klidem proto přečkají i celý víkend o samotě.

Péče o britské krátkosrsté kočky je nenáročná. Kromě krmení a čištění záchodku zcela postačí jednou týdně kartáčem nebo hřebenem vyčesat srst. Zvýšenou pozornost věnujte stravě. Kvůli silné postavě jsou u britek více zatěžovány klouby a kosti, takže je vhodné kupovat krmivo vyvinuté speciálně pro jejich potřeby.

X Zavřít