Co by extroverti měli vědět o introvertech

3. září 2021 ∙ 15:30
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Tichý neznamená plachý

Lidé se někdy mylně domnívají, že když je člověk tichý, znamená to také, že je plachý. Je důležité si uvědomit, že mezi introverzí, stydlivostí a sociální úzkostí je velký rozdíl. Introverti se jen nejprve potřebují s protějškem více seznámit, než se pak pustí do hlubší konverzace.

Krátká odpověď neznamená nezájem

Když už se s vámi introverti nakonec přece jenom dají do řeči, s největší pravděpodobností je to baví. Nenechte se zmást jejich strohým odpovídáním. Mnohem raději víc poslouchají, než aby sami mluvili. Vyprávějte jim proto své příběhy, zkuste je rozesmát vtipem nebo se podělte o své nejhlubší myšlenky. Rychleji se vám pak otevřou.

Baví se, i když to tak nevypadá

I když mohou být introverti na hlasitém a přeplněném společenském setkání tiší, neznamená to, že se nebaví. V mnoha případech se spokojí s tím, že v klidu sedí, pozorují a naslouchají všem zajímavým výjevům, zvukům a rozhovorům. Stejně jako vy jsou zvědaví a chtějí se dozvědět více o světě a lidech kolem sebe. Mají k tomu ale vyvinuté své vlastní techniky.

Potřebují čas jen pro sebe

Pro introverty je velmi důležité, aby si našli pár hodin nebo dokonce dní, které mohou strávit jen sami se svými myšlenkami. Aktivity jako čtení, kreslení, psaní nebo poslech hudby jim pomáhá ulevovat od stresu. Cizí asistenci k tomu však nepotřebují, což mnoho extrovertů často nedokáže pochopit.

Nechtějí být napravováni

Mnoho introvertů se v životě dostává do situací, kdy je okolí tlačí k větší průbojnosti. Typicky například ve škole, ale často také později v zaměstnání. Extroverti mají pocit, že by se introverti měli změnit a být stejní jako oni. Taková snaha ovšem nejenže vyjde nazmar, ale ještě tím můžete introverta pořádně naštvat. Pokud je introvert vyrovnaný sám se sebou, je se svou introverzí zkrátka spokojený.

Zdroj: Autorský text

X Zavřít