Dožijete se vysokého věku? Zjistit to můžete už v mládí

19. srpna 2020 ∙ 14:19
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Snad každý z nás by se chtěl ve zdraví dožít vysokého věku. Délka života závisí na genetických faktorech, ale ovlivnit ji může i životospráva a celkový způsob života. Zjistit, zda budete žít dlouho, přitom můžeme už v poměrně mladém věku.

Prvním znakem dlouhověkých lidí je, že vypadají mladší, než ve skutečnosti jsou. To potvrzuje i dlouhodobý výzkum dánských vědců. Ti mezi roky 2001 až 2013 zkoumali jednovaječná dvojčata. Ukázalo se, že dvojče, které vypadalo mladší, se také dožilo vyššího věku.

Šanci na vyšší věk máte, pokud se narodíte jako žena. Muži totiž v průměru umírají o 6 až 8 let dříve. Vědci si to vysvětlují různými teoriemi. Jednou z nich je, že muži žijí obecně více nezdravě. A také se mnohem častěji vystavují rizikovým situacím – ať už třeba za volantem, nebo při výkonu rizikových povolání a dalších činností.

Dobrá zpráva po „pozdní“ rodičky

Pokud jste žena a porodila jste dítě až po třicítce, pravděpodobně také budete žít déle. Pozdním porodem totiž oddálíte stárnutí rozmnožovací soustavy, a tím i celého těla. Lidské tělo je totiž jako hodinový stroj, kde každé ozubené kolečko roztáčí další.

Tělo musí být ve formě

Vyššího věku se podle výzkumů dožívají lidé, jejichž BMI (poměr mezi váhou, výškou a věkem) se pohybuje v rozmezí od 18,5 do 24. Obezita je známým zabijákem – zhoršuje celkový zdravotní stav člověka a stojí za řadou předčasných úmrtí. Pokud je tedy vaše břicho plné tuku, na dlouhý život můžete zapomenout.

[related-post id=“34565″]

Spánek je základ

Nekvalitní a nepravidelný spánek zkracuje život až o 12 procent. Ideálně bychom svému tělu měli dopřát 7–9 hodin odpočinku denně. Cokoliv pod i nad touto hranicí může vaše tělo dlouhodobě poškozovat.

Vrásky smíchu u pusy

Snažíte se na všem vidět to pozitivní, nestresujete se a vyhledáváte neustále společnost druhých lidí? Zkušenosti z celého světa ukazují, že národy, které žijí ve vzájemné pospolitosti a radosti, mají ve svých řadách více dlouhověkých členů, než je obvyklý průměr. Pokud se tedy rádi a často setkáváte s přáteli, smějete se a radujete ze života, máte možná šanci dožít se 22. století.

X Zavřít