Emocionální upíři zpočátku vypadají jako příjemní lidé. Naučte se je odhalit

8. prosince 2020 ∙ 09:46
Ivana Kratochvílová
Foto: Pixabay.com

Udržovat vztahy s druhými lidmi patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Vědci potvrzují, že kvalitní sociální vazby utužují zdraví, prodlužují život a jsme díky nim celkově šťastnější. Problém ale nastává, když se ve vašem okolí objeví jeden nebo více tzv. emocionálních upírů.

Kdo tito emocionální upíři vlastně jsou? Do fyzické podoby skutečného krvelačného upíra z Transylvánie mají většinou daleko. Naopak, zpočátku se tito lidé zdají být skvělými společníky. Často jsou zábavní, společenští, aktivní a starostliví.

Jejich pravou tvář většinou odhalíme až později, když si získají naše sympatie a nic jim tak nestojí v cestě, aby se na nás doslova přisáli a začali z nás ždímat drahocennou životní energii.

Jak poznat upíra

Jak už jsme si řekli, odhalit emocionálního upíra nebývá snadné. Od ostatních lidí se vzhledově nijak neliší. Spolehlivým vodítkem ale může být jejich chování v situacích, kdy přestanete naplňovat jejich požadavky. Například když zrovna nemáte náladu poslouchat věčné stížnosti na životní těžkosti, nebo když vás nutí do aktivit, které jsou vám absolutně cizí.

Emocionální upír pak začne útočit. Ve své oběti vzbuzuje pocity viny, staví se do role mučedníka, vše zbytečně dramatizuje, kritizuje a bagatelizuje vaše vlastní problémy. Rozehrává falešnou hru, v níž on je tím „správným“, zatímco vy jste „ten hlavní problém“.

Setkání s emocionálním upírem pak má pro slabší povahy nepříjemné důsledky, projevující se pocity úzkosti, depresemi a vyčerpáním. Někteří „vysavači energie“ dokáží svou oběť zneužívat i tehdy, kdy s ní nejsou ve fyzickém kontaktu. Hravě to zvládnou i prostřednictvím elektronické konverzace nebo po telefonu.

Jak se upírům bránit

Rozhodně se nesnažte tyto lidi změnit. Nikdy se vám to nepovede a jen tím zbytečně vyplýtváte další energii. Všímejte se, jak se při kontaktu s takovými lidmi cítíte. Často vás na ně upozorní i další lidé z vašeho okolí, kteří dokáží poznat, že pro vás daná osoba představuje problém.

Nejlepším řešením je úplně přerušit kontakt s energetickým upírem. Takové odstřihnutí nemusí být zrovna snadné, ale je nutné si uvědomit, že vám to může ve výsledku jedině prospět. Pokud ale nepatříte mezi lidi, kteří umí pálit mosty, snažte alespoň udržovat si od upírů bezpečný odstup a střežit si před nimi své soukromí.

Máte upíra ve svém okolí?

Zodpovězte si tyto otázky, abyste dokázali rozpoznat emocionálního upíra.

  • Jak se po setkání s daným člověkem cítím?
  • Naslouchá mi, nebo ho moje problémy nezajímají?
  • Vyžívá se v pomluvách a zbytečném blábolení?
  • Vyvolává ve mně pocity méněcennosti?
  • Přeceňuje neustále svoje schopnosti a chvástá se?
  • Varují mě před ním ostatní lidé?
  • Staví se do role oběti a mě označuje za predátora?
  • Cítím, že se snaží manipulovat?

Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa

Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod z virtuálního světa? Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině […]

Jablko denně dokáže divy. Proč nesmí chybět ve vašem jídelníčku

Říká se, že když sníme alespoň jedno jablko denně, můžeme se vyhnout návštěvě doktora. Jsou ale zdravotní benefity jablek skutečně tak zázračné? Na co všechno v našem těle působí? Ne nadarmo se jablko stalo symbolem pevného zdraví. Už naši předci věděli, že posiluje imunitu, účinně bojuje proti infekcím, detoxikuje a regeneruje organismus a zlepšuje náladu. Pravidelnou konzumací jablek asi nejvíce prospějeme našemu trávicímu systému. Šťavnaté biblické plody totiž obsahují látku zvanou pektin. Jedná se […]

Používáte opalovací krém správně? Vyhněte se nejčastějším chybám

Léto je v plném proudu a my si tak můžeme dosyta užívat hřejivých slunečních paprsků. Všichni víme, že bez opalovacího krému se vystavujeme velkému riziku. V ohrožení jsou ale i ti, kteří opalovací krém používají špatně. Na co je potřeba při opalování myslet? Správná volba UV faktoru Na trhu je celá řada opalovacích krémů, ale každý z nich se liší. Pokud plánujete strávit na sluníčku celé odpoledne, určitě nebude stačit krém s ochranným faktorem 20. Ten poslouží tak maximálně […]

Účinky jahod na lidské zdraví. Proč se vyplatí jíst je v sezóně?

Sezóna jahod je v plném proudu. České zahrádky jsou v těchto dnech doslova obsypány červenými plody, které znali již staří Římané. Možná vás překvapí, že pro širokou konzumaci se jahody začaly používat až v pozdním středověku, kdy byly pěstovány převážně mnichy. Toto ovoce je velmi bohatým zdrojem vitamínu C. Jeho obsah je srovnatelný s citrusovými plody. Najdeme v něm ale i vysoký podíl organických kyselin jako například kyseliny jablečné, citrónové, chininové, šťavelové, salicylové či ellagové, která působí […]

Klíšťata útočí. Chraňte se dřív, než si vás najdou a bude pozdě

Vypadá to, že počasí se konečně umoudřilo. V příštích dnech nás čekají příjemné teploty, a tak mnozí vyrazí na vycházky do přírody. Stejně jako každý rok tam však můžeme narazit na parazita, který dokáže hodně zkomplikovat život. Klíšťata se probouzejí při teplotách okolo 8 až 10 stupňů Celsia. Jejich sezóna je tedy nyní již v plném proudu. Kde se klíšťata vyskytují Domovem klíštěte obecného jsou především trávy a křoví o minimální výšce 20 cm. Setkat se s ním můžete nejen […]

X Zavřít