MagazínTereza Běhalová25. srpna 20244 minuty čtení

Hrdinové mezi námi: Proč někteří riskují všechno pro druhé?

Altruismus pod lupou.

Foto: Unsplash

Představte si, že jdete po ulici a najednou vidíte, jak se z hořícího domu line kouř. Většina z nás by vytáhla telefon a zavolala hasiče. Ale jsou mezi námi tací, kteří by bez váhání vběhli dovnitř, aby zachránili kohokoli, kdo tam mohl uvíznout. Co je k tomu žene? Proč riskují vlastní život pro záchranu druhých? Pojďme se podívat pod pokličku hrdinství a zjistit, co se skrývá v hlavách těch, kteří se nebojí být hrdiny všedního dne.

Když se rozsvítí kontrolka altruismu

Určitě to znáte – někdo vám podrží dveře nebo vám pomůže s těžkou taškou. Cítíte vděk a radost. Ale představte si, že byste viděli někoho skočit do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucí dítě. To už není jen milé gesto, to je čin, při kterém tuhne krev v žilách. Psychologové tvrdí, že v takových chvílích se v mozku rozsvítí pomyslná kontrolka altruismu. Je to jako když vám někdo šlápne na nohu – prostě musíte reagovat. Jenže tady nejde o bolest, ale o nutkavou potřebu pomoci.

Zajímavé je, že mnozí hrdinové po svém činu říkají, že ani nepřemýšleli. Prostě jednali. Je to, jako by jejich tělo vědělo, co má dělat, ještě před tím, než jim to došlo. Psychologové tomu říkají „automatická morálka“. Je to jako když umíte perfektně řídit auto – nemusíte přemýšlet nad každým pohybem, prostě to děláte.

Výchova hrdinů – dá se to naučit?

Teď si možná říkáte – no jo, někdo se asi jako hrdina narodí. Ale tak jednoduché to není. Pravda, někteří lidé mají k hrdinství blíž díky své povaze. Jsou odvážnější, méně se bojí rizika. Ale velkou roli hraje i výchova a prostředí, ve kterém vyrůstáme.

Vzpomínáte si, jak vám rodiče v dětství četli pohádky o statečných princeznách a rytířích? Nebo jak vás učili, že se má pomáhat slabším? To všechno formuje náš morální kompas. A ten pak v krizových situacích ukazuje směr. Je to jako když se učíte jezdit na kole – ze začátku padáte, ale čím víc trénujete, tím je to snazší. Stejně tak se dá trénovat i „hrdinské myšlení“.

Foto: Unsplash

Když strach ustoupí empatii

Asi si říkáte – no jo, ale co ten strach? Vždyť normální člověk se přece bojí skočit do hořícího domu! A máte pravdu. Strach je přirozený a zdravý. Chrání nás před zbytečným riskováním. Ale u hrdinů se děje něco zvláštního – jejich strach ustupuje do pozadí a do popředí se dostává empatie.

Je to, jako byste slyšeli dva hlasy ve své hlavě. Jeden křičí „Uteč, je to nebezpečné!“ a druhý volá „Musíš pomoct, někdo tě potřebuje!“. U hrdinů je ten druhý hlas silnější. Není to tak, že by se nebáli. Oni ten strach prostě překonají, protože cítí, že pomoci je důležitější než se bát.

Hrdinství jako droga – může být návykové?

Představte si ten pocit, když zachráníte někomu život. Ta euforie, ten příval adrenalinu. Je to jako byste vyhráli olympiádu. A tenhle pocit může být návykový. Ne, neříkám, že se z hrdinů stávají závisláci na záchraně životů. Ale ten pocit, že jste udělali něco opravdu důležitého, může být silnou motivací k dalším činům.

Je to trochu jako s dobrou čokoládou – když ji jednou ochutnáte, chcete víc. Podobně i hrdinové často říkají, že by to udělali znovu. Ne proto, že by toužili po slávě nebo uznání. Ale proto, že vědí, jaký je to pocit, když někomu skutečně pomůžete. A ten pocit chtějí zažít znovu.

Každodenní hrdinové – nemusíte hned skákat do ohně

Teď možná přemýšlíte – no jo, ale já přece nemůžu být hrdina. Nemám na to povahu, bojím se výšek a vody. Ale víte co? Nemusíte skákat z hořících budov nebo se vrhat do rozbouřených vod, abyste byli hrdiny. Hrdinství má mnoho podob.

Možná jste někdy darovali krev. Nebo jste se zastali spolužáka, kterému se ostatní posmívali. Možná pravidelně venčíte psy z útulku nebo pomáháte starší sousedce s nákupem. To všechno jsou projevy hrdinství. Možná ne tak dramatické jako záchrana života, ale stejně důležité. Protože i tyto malé činy mění svět k lepšímu.

Tak co, cítíte se teď trochu víc jako hrdinové? Možná zjistíte, že v sobě máte víc odvahy, než jste si mysleli. A kdo ví – třeba jednou budete tím člověkem, který neváhá a pomůže, když to bude potřeba. Protože hrdinové nejsou jen v pohádkách a filmech. Jsou všude kolem nás. A možná i ve vás.

Čtěte také…
Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici?

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici? • Česká mediální scéna v posledních měsících prochází turbulentními změnami, které mohou významně ovlivnit večerní program statisíců diváků. Dlouholeté zkušenosti a neutuchající elán jsou vlastnosti, které charakterizují muže, jenž se stal synonymem investigativní žurnalistiky v České republice. Na mediálním nebi se právě rodí projekt, který by mohl pomoci změnit dosavadní rozložení televizních sil.

Přidáno 1 900 Kč dostanou automaticky desítky tisíc lidí. Do stropu neskáčou, není to pro ně dost • Jak se vám líbilo, kdyby vám zaměstnavatel sám od sebe od ledna zvýšil mzdu? Mnoho z nich to bude muset udělat bez mrknutí oka. Jenomže příjemci těchto peněz ani tak nebudou mít důvod, aby se radovali.

Úzkost po alkoholu má své důvody. Z některých druhů je horší než z jiných • Znáte ten pocit, když se probudíte po bujaré noci a kromě klasické bolesti hlavy vás přepadne i nevysvětlitelný strach a úzkost? Nejste v tom sami a nejspíš to mnohé postihne již brzy, protože se nyní kvapem blíží oslavy konce roku. Tento fenomén, odborně nazývaný "hangxiety" (spojení slov hangover a anxiety), není jen výmyslem – má vědecké vysvětlení. A některé druhy alkoholu ho způsobují více než jiné.

Další český řetězec začíná rozvážet potraviny až domů. Cílí hlavně na seniory • Nechat si přivézt nákup až ke dveřím, to je něco, na co si zvyká stále více Čechů. Zavedené služby na rozvoz potravin jako Rohlík.cz nebo Košík.cz fungují již nějaký ten pátek. A protože zákazníci jsou v tomto případě leckdy ochotní tolerovat i vyšší ceny, ekonomicky všechno dává smysl.

Ve Sportce leží obrovský balík peněz. Výherci stačí ve středu tipnout správná čísla • Napětí stoupá a všichni sázkaři už netrpělivě vyhlížejí dnešní večer. Ve hře Sportka se totiž nashromáždil poměrně slušný ranec peněz. Šťastlivci, který správně natipuje šest čísel a ještě splní další dvě podmínky, se tak může radikálně změnit život.

Mobily skrývají mimořádnou anomálii. Každý se může přesvědčit • Vytáhněte svůj mobil a otevřete v něm aplikaci kalendář. Nyní se v něm zkuste posunout hodně daleko do minulosti. Až narazíte na rok 1582, zastavte se. A teď se podívejte pozorně na měsíc říjen. Všimli jste si něčeho zvláštního?

Vylosovali úterní miliardový Eurojackpot. Tahle výherní čísla jste měli vsadit • V evropské loterii Eurojackpot pokračuje napínavé čekání na rekordního výherce maximálního jackpotu, jehož kumulovaná částka vyšplhala na bombastických 120 milionů euro, což dělá asi 3 miliardy korun.

Hacknuté USB nabíječky kradou data z telefonu. Jsou po celém Česku, existuje ale ochrana • Představte si situaci, kdy zrovna někam cestujete, ale baterie vašeho telefonu je téměř vybitá. Na nádraží zahlédnete volnou USB nabíječku. Záchrana! Jenže právě tenhle zdánlivě nevinný moment může odstartovat noční můru.

Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení lidí, řetězec stahuje výrobek z prodeje • V době, kdy se mnozí připravují na vánoční pečení a vaření, přichází znepokojivé zjištění od velkého obchodního řetězce. Jeden ze zákazníků odhalil závažný problém u produktu, který se nyní možná nachází v mnoha domácnostech nebo i profesionálních kuchyních. Situace si žádá pozornost všech spotřebitelů.

Vypůjčil si drahé repráky. Teď má na krku policisty a hrozí mu basa. Poznáte ho? • Za běžného nakupujícího se vydával muž, který si v obchodním centru v pražských Řevnicích na Praze 5 vyhlédl značkové reproduktory. Jeho hudebně-nákupní mise však měla jeden háček. Platit se mu nechtělo.