Jahody jako elixír mládí, ochrana před nemocemi a skvělá pochoutka

28. května 2020 ∙ 15:58
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Nastává doba dozrávání jahod. Matka příroda si dala záležet, když vymýšlela jejich podobu. Neotřelý design v kombinaci s osvěžující chutí láká v letním období i ty, kteří jinak ovoci příliš neholdují. Pravidelná konzumace těchto plodů má navíc i řadu blahodárných účinků na naše zdraví a krásu. Pojďme si je představit.

Jahody znali už staří Římané. V dávných dobách se pro svou chuť označovaly za „královské ovoce“. Známé je také označení „ovoce lásky“, neboť vysoké množství obsažených antioxidantů podporuje krevní oběh v pohlavních orgánech. Kromě toho mají jahody pozitivní vliv na tvorbu testosteronu – mužského pohlavního hormonu, který aktivuje spermie.

Jahodou ke zdraví

Díky lehce stravitelné vláknině jahody povzbuzují náš metabolismus. Také zabraňují vzniku ledvinových a žlučových kamenů, zmírňují nachlazení a pomáhají při léčbě srdečních onemocnění. Další výhodou je jejich nízká kalorická hodnota (z 90 % jsou tvořeny vodou), takže při mlsání se nemusíte příliš omezovat.

Oproti jiným druhům ovoce obsahují menší podíl přírodních cukrů. Naopak jsou ale bohatým zdrojem vitamínů A, B, C a E. Z řady prospěšných organických kyselin (ty mimochodem dodávají jahodě charakteristickou vůni a chuť) je nejzajímavější kyselina ellagová, která hraje roli při prevenci různých nádorových chorob.

Nejlepší jsou čerstvé

Existuje nespočet různých receptů a způsobů zpracování jahod. Stejně jako u jiných surovin ale platí pravidlo, že nejlepší je konzumace za syrova. Tepelným zpracováním se totiž část blahodárných látek znehodnocuje. Jelikož je nyní sezóna jahod doslova za dveřmi a čerstvých jahod bude všude víc než dost, využijte toho. 

Sezóna jahod začíná. Foto: Unsplash.com

Jahody jako přírodní kosmetika

O antioxidantech v jahodách už částečně byla řeč. Tyto látky mají kromě jiného také schopnost zpomalovat stárnutí našich buněk. Řada lidí proto používá jahody i k výrobě pleťových masek.

Příprava je jednoduchá. Stačí rozmačkat 8 až 10 čerstvých jahod, 2 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje a pár kapek citronové šťávy. Všechny přísady důkladně promíchejte a na tváři nechte masku působit asi 10 minut.

Někteří využívají jahody i jako peeling na zuby, a to díky jejich bělicímu účinku. Pokud tedy chcete mít zářivý úsměv, jednoduše jahody rozmačkejte a nechte pár minut působit. Tento proces je ale nutné pravidelně opakovat, aby se požadovaný výsledek dostavil. 

X Zavřít