Jak dlouho vydrží kočka sama doma

27. května 2020 ∙ 18:36
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Majitelé koček a kocourů to jistě znají. Chcete na pár dní odjet z domova, ale nesehnali jste nikoho, kdo by vám vašeho miláčka chodil hlídat a krmit. Zvíře pak musí zůstat o samotě a vy se během odloučení perete s obavami, jak to ten nebohý chlupáček zvládne.

Kočky žijící výhradně v domácnosti jsou poměrně nenáročně na chov a většina lidí si je právě kvůli tomu i pořizuje. Na rozdíl od pejsků odpadá nutnost koupání i pravidelného venčení (potřebu většinou vzorně vykonávají do kočičí toalety).

Dva dny většinou nevadí

Většinu dne kočky prospí, takže jim vůbec nevadí, když jste od rána do večera v práci. To ale neznamená, že úplnou samotu bez problémů zvládnou i dva nebo více dní. I ony totiž během dne potřebují alespoň malou dávku pohybu a hraní. Optimální je věnovat se kočce soustavně alespoň půl hodiny denně.

Pokud zůstane kočka sama přes víkend, většinou se nic dramatického neděje. Musí mít ale doma dostatek různých hraček a také přístup k oknu. Pozorovat dění ve světě za sklem je pro bytové kočky zábava na dlouhé hodiny. Třetí den už ale může být problematický. Část koček po této době začíná vydávat hlasité zvuky, které ruší sousedy.

Kočičí potřeby

Pokud tedy z nějakého důvodu musíte z domova na pár dní odjet a nedaří se vám sehnat hlídání, alespoň zajistěte před odjezdem, aby měl váš miláček dostatečné množství jídla a vody a čistou toaletu. Obecně se má za to, že kočky vydrží bez jídla a vody klidně i týden, ale rozhodně se nevyplatí riskovat.

Extrémní případ zaznamenali v roce 2012 v Číně. Jedna kočka tam omylem uvízla v přepravním kontejneru na trajektu a tři týdny neměla přístup k žádnému jídlu ani vodě. Když ji objevili, byla sice na pokraji smrti a trpěla svalovou atrofií, ale nakonec se z tohoto hrůzného zážitku úspěšně vzpamatovala.

Pozor na koťátka

Nikdy nenechávejte o samotě delší dobu malá koťátka do půl roku věku. Pokud víte, že čas od času budete muset domov na pár dní opustit, učte mladou kočku zvykat si na samotu postupným prodlužováním doby vaší nepřítomnosti.

X Zavřít