Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

30. března 2021 ∙ 18:36
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi.

Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s železnou pravidelností.

Zkuste si během dne udělat několik krátkých minutových přestávek, během kterých se pořádně zhluboka prodýcháte. Mělké dýchání má podle odborníků přímou souvislost například s bolestí zad.

Foto: Unsplash

Nádech pouze nosem

Ještě větším problémem je nadechování ústy. Vzduch by měl správně do našeho těla proudit nosem. Nosní sliznice má totiž funkci filtru. Dokáže zachytit nejrůznější choroboplodné zárodky, částečky prachu a další nečistoty.

Vzduch nadechovaný nosem se navíc zahřívá a zvlhčuje, což je pro náš organismus rovněž plus. Nadechování ústy naopak vysušuje sliznici v krku a nosohltanu, čímž roste riziko zánětů.

Nechte břicho pracovat

Ve snaze vypadat dobře často zatahujeme při dýchání břicho. To je ale špatně, protože bránice pak nemá dostatek místa na roztahování. Přitom když se naučíme správně dýchat, aktivuje se příčný břišní sval. Pokud budete správně dýchat delší dobu, můžete tím zpevnit své břicho, aniž byste kvůli tomu museli strávit dlouhé hodiny intenzivním cvičením.

[related-post id=“37589″]

Dýchání může zlepšit celkové zdraví

Pamatujte na to, že hluboké, klidné a soustředěné nádechy nosem do břicha a výdechy ústy zklidňují tělo a uvolňují psychický stres. Tím, že do těla dostaneme více životodárného kyslíku, se navíc může výrazně projevit na našem celkovém zdravotním stavu a vzhledu. Mimo jiné se tím zlepší i trávení, činnost srdce a také si zlepšíte imunitu.

X Zavřít