Jed jménem rafinovaný cukr. Proč nám škodí a čím ho nahradit

12. března 2021 ∙ 19:12
Tereza Běhalová
Foto: Pixabay

Kávu si osladím o trochu víc? Každý asi tuší, že bílý rafinovaný cukr není zrovna nejzdravější. Jen málokdo se ho ale dokáže vzdát. Když chceme něco osladit, máme ho zafixovaný jako první volbu. Přitom dnes již existuje řada zdravějších alternativ.

Bílý cukr působí na tělo jako stimulant. Zbavuje nás rychle únavy a tím i krátkodobě zlepšuje náladu. Jenomže si už neuvědomujeme, jak vysokou cenou za to dnes a denně platíme.

Žádná výživová hodnota

Bílý cukr se nejčastěji vyrábí z cukrové řepy. Ta se během procesu rafinace bělí a zbavuje melasy. Přitom melasa je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Obsahuje například vápník, sodík, draslík, železo, zinek, fosfor, hořčík nebo chrom.

Lákavé, ale také zrádné. Foto: Unsplash.com

O všechny tyto látky ale přicházíme, takže bílý cukr nemá v podstatě žádnou výživnou hodnotu. Cukr nám tedy sice dodá energii a my se díky němu zpočátku cítíme dobře, ovšem deficit důležitých živin nepůsobí na tělo vůbec příznivě. A co je úplně nejhorší – cukr ve střevech vytváří kyselé prostředí, což prospívá nejrůznějším patogenním mikroorganismům.

Nadměrná konzumace bílého cukru může oslabovat imunitu a způsobovat například kvasinkové infekce, akné, zubní kaz, osteoporózu, obezitu nebo život ohrožující onemocnění srdce a střev. Často je také zmiňován v souvislosti s depresemi, migrénami a nespavostí.

Čím ho nahradit

Rafinovaný bílý cukr má mnoho alternativ. Například přírodní třtinový cukr, který neprošel rafinací a jsou v něm zachovány všechny vitamíny a minerály. Pozor ale na záměnu s hnědým cukrem, který je jen dobarvený melasou, ale jinak je úplně stejný jako cukr bílý.

Pokud se vám nechce u každého cukru na obalu studovat, zda je rafinovaný, hnědý nebo třtinový, používejte raději zcela přírodní sladidla – med, melasu a ovocné sirupy, které obsahují vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzymy. Snažte se také omezit konzumaci sladkých dortíků a zákusků. Půjde to sice zpočátku těžko, protože cukr je velmi návykový, ale po čase si zvyknete a na vlastní kůži pocítíte zlepšení vašeho celkového zdraví.

Ovoce také obsahuje cukr. Jenomže oproti obyčejnému bílému cukru tělu dodá i spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Foto: Unsplash.com

A kolik cukru denně je ještě snesitelná dávka? Podle statistik průměrně každý z nás přijímá několikanásobně více cukru, než je potřeba. Světová zdravotnická organizace doporučuje maximální denní příjem ve výši 50 gramů, což odpovídá 12 lžičkám o zhruba 4 gramech.

Nesmíme ale zapomínat, že spoustu cukru obsahují i průmyslově zpracované potraviny, které běžně nakupujeme. Takže určitě nebude stačit, když si ode dneška pouze přestanete sladit kávu nebo čaj.

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II. Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní. Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana […]

Některá jídla jsou pro pejsky smrtelně nebezpečná

Dokud jsem si nepořídila pejska, věděla jsem toho o výchově jen málo. Nějakou mlhavou představu má pochopitelně každý. Ale na spoustu věcí jsem přišla až postupně. Třeba na to, která jídla mohou být pro naše čtyřnohé kamarády nebezpečná. V první řadě je to čokoláda. Tu by psi (ale ani kočky) neměli za žádných okolností sníst. Jinak jim hrozí otrava a v krajním případě dokonce smrt. Čokoláda obsahuje theobromin. Ten se […]

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou. „I přesto, že u nás délka života před vypuknutím pandemie měla tendenci k prodlužování, nedařilo se nám prodloužit délku života lidí ve zdraví. Léta strávená s nemocí jsou nejčastěji na vrub srdečním onemocněním a mezi […]

Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu

Už za pár dní si opět budeme muset zvykat na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, takže víkend bude tentokrát kratší. Později se bude rozednívat a později také stmívat. Letos se měl čas měnit naposledy. Už před dvěma lety europoslanci schválili zrušení střídání času v celé Evropské unii. Z ekonomického hlediska to již nedává smysl. Střídání času nejenže nepřináší úspory elektrické […]

X Zavřít