Jsou zelené banány zdravější než žluté? Vědci znají odpověď

20. prosince 2020 ∙ 18:14
Tereza Běhalová
Foto: Pixabay.com

Banány patří právem mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Kromě skvělé chuti se vyznačují i řadou pozitivních účinků na organismus. Lidé se ovšem nemohou shodnout na jedné věci. Je lepší jíst banány ještě nazelenalé, nebo naopak přezrálé? Vědci našli odpověď.

Banány obsahují velké množství aminokyseliny tryptofan, vitaminu B6 a mnoha dalších prospěšných látek, které pomáhají tělu produkovat serotonin. I proto se banánům přezdívá ovoce štěstí. Konzumace tří banánů denně prý zaručuje dlouhodobý pocit štěstí a spokojenosti.

Ještě v něčem jsou ale banány výjimečné. Jejich účinky se mění v závislosti na tom, jak moc jsou zralé. Zatímco zralejší žluté banány fungují jako zdroj okamžité energie, protože obsahují více cukru, méně zralé zelené banány mají pozitivní vliv na střeva a kosti.

Čím zelenější, tím lepší

Zelené banány jsou totiž skvělým zdrojem probiotik, protože mají vysoký obsah vlákniny. Jak ale dozrávají, vláknina se rozkládá, takže ve žlutých banánech už tolik vlákniny nenajdete.

Profesor Rodney Bilton z univerzity v Liverpoolu se věnoval 15 let výzkumu vlivu potravin na naše zdraví. Zjistil, že banány mají hodně společného s celozrnnou moukou, syrovými bramborami i zeleninou. Všechny tyto potraviny obsahují vysoké množství tzv. rezistentního škrobu. Zelené banány mají v průměru 70 až 80 % tohoto škrobu, zatímco zralé pouze 1 %.

Co je rezistentní škrob

Rezistentní škrob je v posledních letech středem zájmu mnoha odborníků na výživu. Ukazuje se, že má velmi pozitivní vliv na trávení. Prospívá střevům, protože je živnou půdou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Kromě toho snižuje střevní pH, což může přispět v rámci prevence rakoviny tlustého střeva.

Potraviny s vysokým obsahem rezistentního škrobu také snižují hladinu cukru v krvi, takže se hodí při léčbě obezity nebo cukrovky druhého typu. A v neposlední řadě tato látka prospívá i kostem.

Pokud jste tedy až do teď váhali, zda si dát banán spíše nazelenalý, nebo až žlutý, zvolte první možnost. Čím zelenější banán, tím více rezistentního škrobu totiž obsahuje.

X Zavřít