Když měsíc nebudete pít alkohol, tohle se stane s vaším tělem

4. ledna 2021 ∙ 18:35
Ivana Kratochvílová
Foto: Pixabay.com CC0

Omezit pití alkoholu nebo s ním úplně přestat je častým novoročním předevzetím. Ne každý ale zvládne takový režim dodržovat. Sklenička dobrého pití je přece tak lákavá. Možná pro vás ale máme motivaci.

Zhruba 10 procent lidí v České republice pije alkohol každý den. Stejné množství si více než jednu skleničku dopřává obden. Podle lékařů je toto množství rizikové. Alkohol má negativní vliv na všechny orgány v lidském těle a při dlouhodobém pití je může nevratně poškodit.

Proč nepít?

Vědecké výzkumy říkají, že když zvládnete měsíc nevypít ani kapku alkoholu, získáte tím do budoucna větší sebekontrolu nad konzumací. Kromě toho pocítíte příliv nové energie a zlepší se i kvalita vašeho spánku.

Alkohol funguje močopudně, což má za následek matný vzhled pleti, vrásky kolem očí a snížení elasticiky pokožky. To všechno ale zmizí, když se alkoholu nejméně na měsíc zřeknete. Kromě toho bude patrný i úbytek váhy.

Neméně příjemným benefitem abstinence je zvýšení sexuálního prožívání. Je sice pravda, že alkohol zvyšuje sexuální touhu a odstraňuje zábrany, ale kvalita samotného aktu většinou nestojí za nic. Dalším důvodem, proč přestat pít, může být zlepšení reprodukčního zdraví.

Mnozí lidé k alkoholu sáhnou při stresových situcích. Staré dobré přísloví říká, že alkohol sice spláchne všechny problémy, avšak tyto „potvory“ umí plavat. Po měsíčním nepití většina lidí udává zlepšení duševního rozpoložení – prožívají méně smutných nálad a více radosti.

Jak překonat nátlak

Část lidí s alkoholem nedokáže přestat kvůli sociálnímu nátlaku. Kdo by neznal věty jako: „Jedna sklenička ti přece nic neudělá!“ nebo „Nedělej Zagorku a dej si taky!“ Rozhodnutí stát se abstinentem nemají lehké ti, kteří hůře zvládají stát si za svými názory.

Už několikátý rok probíhá v České republice výzva Suchej únor. Zapojit se do ní může každý. Během této akce můžete nejen na vlastní kůži pocítit, jak se vyloučení alkoholu příznivě podepíše na vašem těle. Zároveň tím získáte jakési pomyslné „beranidlo“ na okolí, které se vás snaží k pití přimět.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin

Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin. Provoz centra zajišťuje Městská poliklinika Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem. „Otevřením dalšího odběrového centra hlavní město Praha reaguje na vývoj epidemické situace, která v České republice stále není příznivá. Virová nálož v populaci je stále vysoká a […]

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II. Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní. Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana […]

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou. „I přesto, že u nás délka života před vypuknutím pandemie měla tendenci k prodlužování, nedařilo se nám prodloužit délku života lidí ve zdraví. Léta strávená s nemocí jsou nejčastěji na vrub srdečním onemocněním a mezi […]

Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu

Už za pár dní si opět budeme muset zvykat na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, takže víkend bude tentokrát kratší. Později se bude rozednívat a později také stmívat. Letos se měl čas měnit naposledy. Už před dvěma lety europoslanci schválili zrušení střídání času v celé Evropské unii. Z ekonomického hlediska to již nedává smysl. Střídání času nejenže nepřináší úspory elektrické […]

X Zavřít