Kolik prstů má kočka? Správná odpověď není jednoznačná

30. března 2021 ∙ 14:03
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Je to zdánlivě jednoduchá otázka. Kolik prstů má dohromady obyčejná průměrná kočka? Pokud tipujete 16 nebo 20, jste na omylu. Běžná domácí kočka má prstů celkem 18. Pokud toto číslo vydělíme čtyřmi, zjistíme, že na každou tlapku připadá 4,5 prstu. Jak je to možné?

Kočky totiž jako jedni z mála savců mají jiný počet prstů na předních a zadních končetinách. Na předních tlapkách vaší kočičky nebo kocourka nejspíš napočítáte prstů pět, zatímco na zadních pouze čtyři.

Existují samozřejmě i různé výjimky. Například spisovatel Ernest Hemingway po sobě zanechal polydaktylní kočičku Snowball s 22 prsty. Polydaktylní kočky mají na předních tlapkách ne pět, ale rovnou šest nebo i více prstů. I proto se jim občas říká Hemingwayovy kočky.

Zvýšený počet prstů se nejčastěji objevuje u mainských mývalích koček. V Guinnessově knize rekordů je uveden kocour Jake, který měl na každé pacce sedm prstů, což je dohromady úctyhodných osmadvacet.

Nejčastěji se víceprsté kočky vyskytují v Americe. Za tuto abnormalitu může genetická mutace, která bývá dědičná.

Mohlo by se zdát, že více prstů znamená, že vaše kočka je tím pádem i vzácnější. Na soutěžních přehlídkách je to ovšem považováno spíše za diskvalifikující vadu na kráse.

Dobrou zprávou je, že více prstů většinou našim čtyřnohým kamarádkám nezpůsobuje žádné komplikace v běžném životě. Naopak mohou být díky tomu o něco zručnější.

X Zavřít