Diskuze: Lupiči nakradli čokoládu za tisíce korun. Hrozí jim dva roky vězení

Zpět na článek

Nepřehlédněte

Proč na fotkách nevypadáte dobře? Vytváříme si falešnou představu o vlastním vzhledu • Smíření se s vlastním vzhledem patří podle psychologů mezi základní znaky vyzrálé osobnosti. V praxi ale jen málokdo bývá spokojený s tím, jak ho někdo druhý zachytil na fotografii. Proč tomu tak je?

3. 7. 1890: Praha pošle věnec na hrob polského básníka Mickiewicze • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

3. 8. 1890: Vykolejený vlak, osvobození od kolků a zachráněný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 6. 1890: Hromadná sebevražda ve Vršovicích. Na život si sáhli tři mladíci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Cena vody v Praze vzroste. Může za to i koronavirus • Pražané si v novém roce sáhnou hlouběji do peněženek. Za tisíc litrů vody zaplatí v roce 2021 přesně 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.

Staroměstský orloj nahradila obrovská LED obrazovka. Kdy rekonstrukce skončí? • Orloj na Staroměstské radnici, který momentálně prochází generální rekonstrukcí, zakryla LED obrazovka o rozměrech 5,56 na 3,84 metru a váze jedné tuny, která pomocí speciálního softwaru nabízí pohled na kopii kompletního orloje. Turisté i Pražané tak mohou pod dobu opravy jedné z největších atrakcí metropole sledovat alespoň virtuální podobu toho, jak orloj funguje. Včetně zvonění smrtky nebo kokrhání kohouta. Zvukový doprovod animace je v nočních hodinách vypnutý, stejně jako tomu bylo při provozu orloje před rekonstrukcí. Obrazovku zdarma poskytla billboardová společnost BigMedia, která zároveň zajišťuje vzdálený dohled a správu obrazovky. Displej je vsazen do čelní krycí plachty, která celou stavbu zahaluje a jejíž celkový rozměr činí 146 metrů čtverečních. Orloj je v rekonstrukci od ledna letošního roku a poprvé od poválečných let byl z věže kompletně demontován. Na své místo by se měl vrátit počátkem letních prázdnin. Opravy vrátí mechanismus hodin zpět do podoby, kterou měl kolem roku 1860.

Virtuální orloj na věži Staroměstské radnice.

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

Tajuplné historky z pražské židovské čtvrti, ze kterých vás bude mrazit • Pražská židovská čtvrť je odpradávna opředena mnoha záhadami. Josefov býval tajemný a uzavřený svět, o kterém se po Praze šířily nejrůznější báchorky a povídačky. Tohle jsou čytři nejděsivější z nich. Děti, které vstávají z hrobůV Josefově jednoho času začalo umírat velké množství dětí. Všichni si mysleli, že je to Boží trest. Nikdo však netušil, za co Bůh pražské Židy trestá. Rabi Löw si proto zavolal svého žáka a poručil mu sebrat rubáš jednomu z mrtvých dětí, které o půlnoci vstávají z hrobů. Když se mu to povedlo, okradený duch dítětě nemohl bez svého rubáše ulehnout a musel rabimu prozradit, které čtyři osoby z Josefova žijí nemravným způsobem života. Duch pak dostal svůj rubáš zpátky a nemravní lidé z Josefova byli potrestáni. Od té doby mor dětí v Josefově přestal. Tančící ŽidovkaV Praze kdysi stával divoký nevěstinec „U desíti panen“. Sjížděli se do něj bohatí obchodníci z nejširšího okolí. Jednou na Velký pátek, kdy celý křesťanský svět truchlí a v modlitbách vzpomíná na svého Vykupitele, konala se v nevěstinci sodoma sodomská až hrůza. Nejvíce vyváděla jedna čarokrásná Židovka, když tu vstoupila do domu postava v kápi a posměvačnou Židovku vyhnala karabáčem na ulici. „Tancuj – bezbožnice – tancuj až do soudného dne!“ Těmito slovy proklela postava spanilou ženu a ta od té doby tančí v ulicích a jakmile jí nějaký švarný mládenec padne do náručí, utancuje ho k smrti. [related-post id="5764"] Nepovedený obchodJeden mnich z Emauzského kláštera velmi toužil po světském životě, ale potřeboval k tomu hodně peněz. Slíbil mu je Žid z Josefova výměnou za nejsvětější svátost oltářní, kterou chtěl použít na čáry a kejkle proti svým nepřátelům. Domluvili se, ale jejich tajnou schůzku vyslyšel jeden z mnichů kláštera. S dalšími řeholníky hanebného mnicha zajali a předali soudu. Ten byl velmi krátký, mnichovi usekli hlavu na klášterním nádvoří a Žid byl rozčtvrcen a upálen na hranici. Oba od té doby chodí a straší na starých schodech poblíž chrámu sv. Kosmy a Damiána. [related-post id="4708"] Bludný varhaníkŽid, který přijal katolickou víru a stal se kaplanem u sv. Víta, před smrtí zatoužil ulehnout na Starém židovském hřbitově a odpočívat tak vedle své někdejší milenky. Za svou náboženskou nestálost byl ale potrestán. Každou noc o jedenácté hodině musí vstát z hrobu, přispěchat na vltavský břeh, kde na něj již čeká kostlivec. Ten ho pak v loďce převeze na Malou Stranu. Zpronevěřilý kněz pak u sv. Víta hraje tklivé písně na varhany a kostlivec šlape měchy.

O pražském židovském ghettu se toho ledacos vyprávělo...

15. 7. 1890: Ve Španělsku se šíří cholera. České obce musí přijmout několik opatření • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Jen pro otrlé! Zoo vystavuje unikátní kolekci desítek obávaných i fascinujících štírů • Zoo Praha představí unikátní kolekci štírů. Přijďte se přesvědčit, že jde o jedinečné tvory s mimořádně zajímavými schopnostmi a životními projevy. Kolekce 40 druhů štírů bude k vidění od soboty 10. března do neděle 27. května 2018 v galerii v Gočárových domech. Tuto sobotu ve 13 hodin v Gočárových domech bude zahájena výstava, která nabídne pestrou kolekci 40 druhů štírů. Zastoupeni tak budou jak představitelé největších štírů dorůstajících délky až 20 centimetrů, tak štíři menší až drobní, jako například štír trojkýlný. Návštěvníci se mohou těšit i na štíra smrtonoše, štíra lstivého či obávaného štíra tlustorepého, který má podle statistik na svědomí největší počet lidských obětí. „Představením čtyřiceti druhů štírů navazujeme na mimořádně úspěšnou loňskou výstavu sklípkanů,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a dodává: „Do budoucna chceme bezobratlým věnovat víc pozornosti, a to jak ve stálých expozicích, tak právě výstavami. Ještě letos plánujeme nejen další výstavu sklípkanů, ale rovněž achatin.“ [related-post id="6077"] Po celou dobu výstavy budou pro návštěvníky každou neděli připraveny její komentované prohlídky, prezentace štírů a mezi 14. a 15. hodinou i ukázky jejich krmení. Lidé se dozvědí mnoho zajímavostí z jejich života, jako třeba to, že většiny druhů se není třeba obávat. „Většina druhů je plachá a jed používá výhradně k lovu kořisti. Před nebezpečím se snaží uniknout nebo ukrýt a použití jedového bodce je až poslední variantou obrany,“ vysvětlil spoluautor výstavy Vít Lukáš.

Veleštír Petersův je dlouhý až 15 cm a stejně jako jiní štíři v ultrafialovém světle „svítí“.

Účinky jahod na lidské zdraví. Proč se vyplatí jíst je v sezóně? • Sezóna jahod je v plném proudu. České zahrádky v těchto dnech obsypávají červené plody, které znali již staří Římané. Možná vás překvapí, že pro širokou konzumaci se jahody začaly používat až v pozdním středověku, kdy byly pěstovány převážně mnichy.

Nedostatek hořčíku nepodceňujte. Tělo si o něj samo řekne • Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje k tomu celou řadu látek a minerálů. Jedním z nejdůležitějších je hořčík. Na jeho nedostatek vás může upozornit hned několik symptomů.

25. 3. 1890: Nový vynález, umělecká výstava a popálený hnanec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Šest malých štěňat někdo odložil v krabici na Černém Mostě. Hledají nové páníčky • Útulek pro opuštěná zvířata pražských strážníků se rozrostl o šestici roztomilých štěňátek, které někdo odložil na Černém Mostě. Do útulku v Troji, který spravuje Městská policie hl. m. Prahy, zatelefonoval nálezce s tím, že v Bryksově ulici našel krabici se šesti malými zvířaty . Pracovník odchytové služby je převezl do útulku. Tam se zjistilo, že se jedná o 6 sourozenců, pravděpodobně křížence. Jejich zdravotní stav je zatím uspokojivý, ale vzhledem k tomu, že jsou teprve asi 5 týdnů stará, budou muset být ještě nějakou dobu v péči ošetřovatelů a veterinářů. Případní zájemci mohou sledovat webové stránky útulku www.upozpraha.cz, kde bude zveřejněna informace, kdy budou moci do nových domovů. [related-post id="11776"]

Štěňata byla pohozená v krabici.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

Nejošklivější pražské nádraží čeká radikální proměna. Takhle bude vypadat nový Smíchovský terminál • Návrh nového dopravního terminálu na Smíchově má detailní podobu. Terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí tak přestupní vazby pro cestující. V plánu je také vznik P+R parkoviště, rozšíření nástupní haly a úprava přednádražního prostoru. Nyní hlavní město vypsalo výběrové řízení na nového projektanta. Výstavba by mohla začít v roce 2021.

Nízkonákladovka Ryanair spustí novou linku z Prahy do Paříže • Nízkonákladová letecká společnost Ryanair dnes oznámila, že od konce října 2018 spustí novou linku do Paříže. Na pařížské letiště Beauvais (BVA) bude z Letiště Václava Havla Praha létat Boeingem 737 dvakrát týdně.

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři • Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Letadlo pomalejší než vlak. Vzdušný goliáš přepravoval Čechoslováky až do začátku 30. let • Těsně před koncem 1. světové války začala francouzská společnost Avions Henri et Maurice Farman pracovat na vývoji bombardéru, který by unesl 1 tunu bomb. Letoun s označením FF.60 konstruktéři úspěšně dokončili na konci roku 1918, jenomže to už byla válka dávno minulostí. Stroj proto v následujících letech sloužil pro civilní dopravu a dlouho s ním létali i cestující Československých státních aerolinií.