Mátový čaj neléčí jen žaludek. Vědci odhalili ještě jeden velký přínos

19. ledna 2021 ∙ 14:54
Ivana Kratochvílová
Foto: CC0 Unsplash.com

Snad každý zná účinky mátového čaje. Odvar z máty peprné dokáže zmírnit bolest hlavy, uleví při rýmě a nachlazení, zklidňuje podrážděný trávicí systém a posiluje imunitu. Vědci však nyní objevili ještě jeden zdravotní benefit.

Výzkumníci z Northumbria University v britském městě Newcastle před časem provedli experiment s mátovým čajem. Celkem 180 dobrovolníků požádali, aby po konzumaci různých horkých nápojů (mátový čaj, heřmánkový čaj a horká voda) popsali v dotazníku svou náladu. Chvíli poté všichni absolvovali test kognitivních schopností.

Ukázalo se, že mátový čaj dokázal účastníky pokusu nejen příjemně nabudit, ale dokonce zlepšil jejich dlouhodobou i krátkodobou pracovní paměť. Trochu jiný efekt měl heřmánkový čaj. Po něm se dobrovolníci sice zklidnili, zároveň ale došlo ke zpomalení jejich pozornosti a duševní výkonnosti.

Máta jako univerzální všelék

V lidovém léčitelství je máta peprná známá jako prostředek na zmírnění bolestí, nevolnosti a plynatosti. Používá se při nachlazení, poruchách trávení, bolestech žaludku a při průjmech. Mátový čaj se často doporučuje i jako lék na alkoholovou kocovinu.

Zlepšit paměť dokáže i rozmarýn

Britské vědce také zajímalo, zda může vůně bylinek zlepšit paměť u starších lidí. Shromáždili proto 150 dobrovolníků ve věku 65 let a více a posadili je do místností, v níž nechali působit rozmarýnové nebo levandulové esenciální oleje.

Na konci experimentu absolvovali dobrovolníci paměťové testy a vědci je požádali, aby popsali svou náladu. Zjistilo se, že ti, kteří seděli v místnosti vonící po rozmarýnu, dosáhli o 15 procent lepších výsledků než lidé sedící v levandulové místnosti.

X Zavřít