Náhoda? Na místě vyhořelé haly má vzniknout developerský projekt obviněného miliardáře

10. května 2018 ∙ 13:45
PražskýDEN.cz
Foto: HZS hl. m. Prahy ∙ Foto: HZS hl. m. Prahy

Vyhořelá průmyslová hala v Hostivaři ještě nepřestala doutnat a už se objevují první spekulace, že mohutný požár, se kterým v úterý odpoledne bojovalo několik desítek pražských hasičů, nevznikl jen tak náhodou.

Jak informuje web E15.cz, na místě vyhořelé hostivařské průmyslové má vzniknout nový obchodní a průmyslový areál City Park Hostivař s vazbou na kontroverzního podnikatele Petra Speychala. Ten společně s dalšími lidmi čelí obvinění z daňového podvodu ve výši 850 milionů korun.

Podle záznamu v katastru nemovitostí je vyhořelý areál majetkem firmy Logistický areál Hostivař. Jak upozorňuje E15.cz, má však jít pouze o financující instituci developerské společnosti Codeco, kterou podle britského obchodního rejstříku vlastní vlivný právník Josef Monsport. Ten je advokátem obviněného podnikatele Speychala, který má mít na firmu Codeco vliv.

6. března letošního roku byla také do obchodního rejstříku zapsána nově vzniklá společnost City Park Hostivař s.r.o. se základním kapitálem 2 Kč. Předmětem jejího podnikání má být pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jednatelem je Ing. Petr Matoušek a jako společník je vedena společnost Codeco Capital Investments.

Praní špinavých peněz

Miliardáře Petra Speychala zadržela policie v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur už v roce 2014. Po podání vysvětlení byl ale propuštěn bez obvinění. O dva roky později provedli protikorupční policisté razii přímo v sídle ČKD Praha DIZ, kterou tehdy Speychal vlastnil. Koncem dubna letošního roku policisté v souvislosti s případem obvinili 22 lidí z krácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině.

Příčina požáru se zjišťuje

Rozsáhlý úterní požár haly v pražské Hostivaři spojený s explozemi tlakových lahví si vyžádal náročný zásah pražských hasičů a dalších jednotek integrovaného záchranného systému. Ti jej zdolávali ještě během noci a středečního rána. Příčina požáru se prozatím vyšetřuje.

X Zavřít