Nejčastější mýty, pověry a předsudky o kočkách, které se nezakládají na pravdě

MagazínTereza Běhalová11. srpna 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Kočky svou jedinečnou povahou, elegancí a krásou odjakživa fascinují člověka. Zároveň jsou ale zahaleny určitým tajemstvím. Vyprávěly se o nich legendy a pověry, z nichž některé se dochovaly dodnes. Podívejme se na nejčastější mylné představy o kočkách.

Černá kočka přináší smůlu

Všichni jsme zřejmě slyšeli pověsti, které kočkám přisuzují negativní vlastnosti. Jedna z nich, která přetrvává dodnes, říká, že pokud vám cestu zkříží černá kočka, budete mít smůlu. Jediný způsob, jak se zachránit před neštěstím, je plivat a nadávat na kočku.

Právě tento druh pověr dodnes kočkám škodí. Svědčí o tom útulky, kde často končí černé kočky, které někdo nestrpěl na své zahradě, nebo se jim dokonce snažil ublížit. Ve skutečnosti se černé kočky povahově nijak neliší od svých ostatních kolegyň. Ba co víc, černá barva kočky může vašemu obydlí dodat na eleganci.

Foto: Unsplash

Kočka by měla před kastrací alespoň jednou porodit

Toto přesvědčení je zcela mylné. Neexistuje žádný důvod, proč by kočka měla mít za život alespoň jeden vrh koťat. Je to právě naopak. Sterilizace zabrání pohlavně přenosným chorobám. Kočka se bude méně toulat a prát a přestane si také značkovat teritorium. A co je nejdůležitější, zabrání se tím narození koťat, jejichž krátký život bývá často ukončen krutým a nehumánním způsobem.

Jako kočka a pes

Tímto pořekadlem obvykle vyjadřujeme situaci, kdy chceme říci, že si dva lidé nerozumějí. Je ale pravda, že by kočky a psi nemohli nalézt společnou řeč?

Kočka a pes sice mluví různými jazyky, ale to jim nebrání stát se nejlepšími přáteli. Zpočátku jistě dojde k pár nedorozuměním, ale nakonec si na sebe dokáží zvyknout. Když pes vrtí ocasem, vyjadřuje tím radost, ale kočka hněv. Když kočka mňouká, pes to zprvu chápe jako vrčení, kdežto kočka zase považuje psí vrčení za předení.

Je na nás, abychom doma vytvořili přátelskou atmosféru a umožnili zvířatům se poznávat. Jakmile si pes a kočka na sebe zvyknou a porozumí si, nic už nebude stát v cestě jejich skvělému přátelství.

Foto: Unsplash

Kočky jsou falešné

Většina majitelů koček vám potvrdí, že to není pravda. Ve skutečnosti je faleš výhradně lidská vlastnost, která se u zvířat nevyskytuje. Lidé, kteří to o kočkách říkají, pouze neznají jejich povahu a jazyk. Kočky jsou individualisté, s výraznou řečí těla, kterou málokdo dokáže rozklíčovat. Pokud budete brát kočku jako rovnocenného partnera, oplatí vám to vždy laskavým a přátelským chováním.

Málokdy nějaké zvíře vyzařuje tolik klidu a pohody jako kočka. A je to také jedno z mála zvířat, které svou řečí těla dává jasně najevo svou náladu a postoje. Názor, že kočky jsou falešné, je tedy zcela mylný, protože nám jasně a přímočaře říkají, co se jim líbí a co ne.

Kočky jsou navíc skutečnými terapeuty. Rozpoznají naše nálady, trápení a někdy dokonce i fyzickou bolest. I proto mnozí lékaři doporučují trávit čas s kočkou, jejíž dovádění působí proti osamělosti i stresu a zahání chmurné myšlenky.

Foto: Unsplash

Kočky milují mléko

Je pravda, že většina koček si na mléku s radostí pochutná. Nejspíš jim připomíná první měsíce života, kdy je kojila jejich matka. Málo už se ale ví, že kravské mléko obsahuje hodně laktózy, která kočkám škodí. Na její trávení nemají ty správné enzymy, takže se po mléčném mlsu může dostavit průjem a zvracení. Pokud ale přesto chcete své čtyřnohé kamarádce mléko dopřát, kupte jí speciální nápoj se sníženým obsahem laktózy.

ČTĚTE TAKÉ: Chcete živého plyšáka? Pořiďte si britskou aristokratku

Zdroj: https://www.pdsa.org.uk/what-we-do/blog/vet-qa-can-cats-drink-milk

Nepřehlédněte

V Praze se narodilo další mládě ohroženého lemura kata • Pražská skupina lemurů kata se rozrostla o další mládě. Nový benjamínek se narodil ve středu brzy ráno a zatím se vyvíjí dobře. Jeho rodiči jsou téměř šestiletá samice Anka původem z Paříže a stejně starý chovný samec Tali narozený v Bratislavě. Lemur kata patří podle Červené knihy IUCN mezi ohrožené druhy.

Ježčice se nafoukla vzduchem jako balónek. Lékaři měli jedinou možnost • Tzv. „balónový syndrom“ znali pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy až do minulého úterý pouze z odborné literatury. Ježčice byla zpočátku ve velkém ohrožení života, ale díky včasné pomoci je už naštěstí z nejhoršího venku.

Zoo Praha oslaví Mezinárodní den supů bohatým programem • Sup kapucín, hnědý a mrchožravý nebo kondor královský. Všechny tyto druhy mohou návštěvníci ještě více zblízka poznat tuto sobotu 5. září v Zoo Praha u příležitosti oslav Mezinárodního dne supů a kondorů. Bohatý program přiblíží život a odchov těchto vzácných dravých ptáků.

Národní muzeum nabídne druhého plejtváka v životní velikosti • Národní muzem nechalo vyrobit realistický model plejtváka malého v životní velikosti. Exponát doplní skutečnou kostru plejtváka myšoka, který je symbolem muzea.

Na vánočních stromcích si pochutnají zvířata z pražské zoo • Pražská zoo dostala na konci roku stovky neprodaných vánočních stromečků.

Speciální krmení losů probíhá v 11:30.

Pražská zoo vystavuje nejjedovatější a nejmenší žáby na světě • Návštěvníci Zoologické zahrady hl. m. Prahy mají v těchto dnech příležitost prohlédnout si tři desítky druhů pralesniček neboli šípových žab, mezi které se řadí ty nejjedovatější a nejmenší žáby na světě. Podobná kolekce dosud v Česku nikdy nebyla představena.

Chcete živého plyšáka? Pořiďte si britskou krátkosrstou aristokratku • Britské krátkosrsté kočky patří v současnosti mezi nejpopulárnější kočičí plemena. Přízeň si získaly díky dobromyslné povaze, dokonale robustní stavbě těla a nádherně heboučké srsti. Pokud plánujete pořízení domácího mazlíčka, přesvědčíme vás, že tohle je ideální adept.

Britské krátkosrsté kočky jsou jedním z nejpočetnějších plemen u nás.

Želví námluvy v pražské zoo se rozjely naplno • Velké želvy z pražské zoologické zahrady se po zimě opět vrátily do venkovního výběhu. Návštěvníci tak mohou tyto plazy pozorovat i v době, kdy jsou kvůli protiepidemickým opatřením stále uzavřené vnitřní expozice.

Pražská žirafí mláďata rostou jako z vody a seznamují se s domovem • V expozici žiraf severních núbijských v horní části pražské zoologické zahrady můžete v těchto dnech pozorovat, jak se mezi sebou i se zbytkem skupiny postupně seznamují dvě žirafí mláďata – samička Nela narozená 25. ledna a její mladší bratr, který se narodil 13. února a už váží 95 kilogramů. Otcem obou je Johan.

Pražská zoo se raduje z narození sloního mláděte • V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého mláděte, březí je i samice Janita.

Nově narozené mládě slona indického.

Místo techniky živá zvířata. Ovce a kozy spásají pražské louky a stráně • Ve vybraných pražských lokalitách se i tento rok objevila stáda ovcí, koz a skotu. Jejich úkolem se spásání porostů. Vedení města si projekt pochvaluje s tím, že jde o tradiční a zároveň k přírodě šetrný a efektivní způsob obhospodařování pozemků ve zvláště chráněných oblastech.

Do kontejneru na plasty někdo vyhodil tři zdravé kocoury • Když se domácí zvířata omrzí, někteří Pražané jsou schopni s nimi naložit jako s obyčejným odpadem. Dokazuje to hned několik smutných případů, k nimž došlo během minulého víkendu.

Pražská zoo prohloubí spolupráci s Mongolskem na záchraně ohrožených druhů • Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a státní tajemník Tsengel Tsegmid podepsali memorandum o ochraně ohrožených druhů živočichů v Mongolsku. Aktivity Zoo Praha, které se v Mongolsku dosud soustřeďovaly na návrat a ochranu koně Převalského, se i díky tomuto memorandu rozšíří také na další kopytníky. „Kůň Převalského je pro nás doslova ikonickým druhem a v neztenčené míře se mu chceme věnovat i nadále, v červnu ostatně proběhne další transport čtyř klisen do Gobi,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Současně však chceme přispět i k ochraně dalších, mimořádně výjimečných a současně ohrožených druhů, zejména sajg mongolských a velbloudů divokých. Pokud jde o sajgy, již financujeme jejich výzkum. V případě ochrany velbloudů divokých podpoříme strážce Přísně chráněné oblasti Velká Gobi A, ale především bychom se měli podílet na managementu jejich záchranného chovu v lidské péči.“ Podpis Memoranda proběhl u příležitosti návštěvy delegace z Mongolska na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

Aktivity pražské zoo na ochranu ohrožených druhů se v Mongolsku vedle koně Převalského rozšířily i na sajgu mongolskou.

Světový den tučňáků oslaví pražská zoo bohatým programem • Světový den tučňáků oficiálně připadá na 25. dubna, kdy byla Zoo Praha uzavřena kvůli pandemii covid-19. Náhradní oslava se proto uskuteční v sobotu 19. září. Na návštěvníky čeká bohatý program, který přiblíží život tučňáků z celého světa. Kromě řady zajímavých informací o ohrožení a ochraně tučňáků jsou připraveny i hry a soutěže pro děti.

Zoo ukáže poprvé veřejnosti vzácné mládě ježury australské • Pražská zoologická zahrada návštěvníkům poprvé od vylíhnutí ukáže své historicky první mládě ježury australské. Zvíře přišlo na svět letos v dubnu. Aktuálně váží 770 gramů, velmi dobře prospívá a matka ho pravidelně kojí.

Další hrabáč kapský se narodil v pražské zoo. Matkou je opět Kvída • Pražská zoologická zahrada oslavuje. Ve čtvrtek večer se narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského. Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáč si vedou zatím dobře. Mládě pije, podle chovatelů je aktivní a po porodu vážilo 1380 gramů, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost.

Pražská zoo oslaví Světový den želv. Připraven je bohatý program • V sobotu 22. srpna se v Zoo Praha uskuteční náhradní oslava Světového dne želv, která byla původně plánovaná na květen.

Narodilo se mládě ohroženého chápana. Pytláci je loví pro maso • V pražské zoologické zahradě přišlo na svět mládě chápana středoamerického. Tento zajímavý druh primátů patří mezi ohrožené. Ve Středí Americe domorodci loví chápany kvůli masu. Pražská rodinka se ale naštěstí úspěšně rozmnožuje.

Pražská zoo připravila bohatou vánoční nadílku pro zvířata i návštěvníky • V Zoo Praha již tradičně proběhnou vánoční svátky ve znamení bohaté nadílky pro zvířata i pro návštěvníky.

Na Štědrý den uvidí návštěvníci v 12:00 v Amfiteátru Rezervace Bororo „zlaté“ prasátko.

Pražská zoo má nové vzácné obyvatele z Jižní Ameriky • Do Rákosova pavilónu v Zoo Praha se nastěhoval páreček nových nájemníků. Smaragdově zbarvené kogny jižní chovatelé vypustili do průchozí expozice Jihoandského podhůří, kde je návštěvníci uvidí společně s papoušky patagonskými chilskými, aratingy andskými a dalšími druhy.