Nejdelší linka metra, největší náměstí, zahájení provozu ruzyňského letiště. Otestujte si, jak znáte Prahu

20. března 2019, 07:33 – Tereza Běhalová

Zdroj: Archiv

Víte, kdy se v Praze poprvé objevily autobusy, jak to bylo se stavbou ruzyňského letiště, kam byl k věčnému odpočinku uložen Jan Palach nebo jak dlouho už se v pražské zoologické zahradě chovají koně Převalského? Ověřte a rozšiřte si své znalosti o hlavním městě v našem kvízu!

Po kliknutí na odpověď se zobrazí rozšiřující informace k danému tématu. Vaše skóre se dozvíte po zodpovězení všech otázek.

1. Která linka pražského metra je nejdelší?

Správně! Špatně!

Ačkoliv linka A se po posledním prodloužení v roce 2015 rozrostla na 17,13 km, ani zdaleka to nestačí na ostatní linky. Nejdelší linka B měří 25,7 km, zatímco linka C má 22,4 km. Plánovaná linka D bude ze všech nejkratší, tunel z Depa Písnice na Náměstí Míru bude měřit pouze 10,5 km.

2. Kdy byl zahájen provoz na ruzyňském letišti?

Správně! Špatně!

Vláda ČSR rozhodla o vybudování nového letiště v roce 1929. Výstavba letiště byla zahájena v červenci 1932 s použitím co nejmenšího podílu mechanizace, aby se tak přispělo ke snížení nezaměstnanosti v době hluboké hospodářské krize. Letiště bylo dokončeno 1. března 1937 a zahraniční odborníci ho okamžitě označili za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala se stala vzorem pro mnoho dalších nově vznikajících letišť v celé Evropě. První letadlo přistálo v Ruzyni 5. dubna 1937 v 9:00 ráno. Jednalo se o stroj Douglas DC-2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. První mezinárodní spoj na lince Vídeň – Praha – Berlín přistál v Praze o hodinu později.

3. Které náměstí v Praze je největší?

Správně! Špatně!

Karlovo náměstí je s rozlohou 80 552 m² největší náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě. Administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Současný název má až od roku 1848, do té doby bylo nazýváno Dobytčí trh (německy Viehmarkt).

4. Kde je pohřben Jan Palach?

Správně! Špatně!

Hojně navštěvovaný Palachův hrob na Olšanských hřbitovech začal brzy po pohřbu vadit komunistickému režimu. Záhy poté, kdy byl osazen bronzovým náhrobkem od sochaře Olbrama Zoubka, byla paní Palachová vyrozuměna, že jej musí nechat odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. Již v té době byla paní Palachová přesvědčována, aby ostatky syna nechala přestěhovat do Všetat. K dalšímu nátlaku došlo po pátém výročí sovětské intervence, kdy se Palachův neoznačený hrob stal místem tichých protiokupačních demonstrací. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé zastavovali dál. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu. I tento hrob byl zejména ve výroční dny manifestačně navštěvován odpůrci režimu. K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla.

5. Jak se jmenuje budova, ve které sídlí Vláda ČR?

Správně! Špatně!

Novobarokní budova v Praze na Malé Straně byla vybudována mezi roky 1891 a 1896. Původně sloužila jako studentská kolej pro nemajetné potomky české šlechty. V průběhu první světové války připadla Červenému kříži, který zde zřídil nemocnici se 470 lůžky. Z auly akademie se stal operační sál a z ložnic studentů nemocniční pokoje. Po skončení války začala budova sloužit státním zájmům.

6. Kolik je držitelů klíčů ke korunovačním klenotům?

Svatováclavská koruna, Královské žezlo a Královské jablko.
Správně! Špatně!

Úřad strážců českých korunovačních klenotů ustanovil na žádost stavů Leopold II. dne 25. července 1791. Strážci byli původně dva, jeden ze stavu panského, druhý ze stavu rytířského. Slib skládali zemskému prezidiu a nejvyšší purkrabí jim předal každému jeden ze dvou klíčů. Jelikož byly klenoty uloženy na stejném místě jako Svatováclavský archiv zajišťovaný pěti zámky, došlo ke spojení všech držitelů klíčů. Tradice sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů z té doby trvá dodnes. Pouze jejich držitelé se měnili a mění podle změn zemského zřízení a státní správy. Klíč má v současné době prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský a primas český, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

7. Ve kterém roce v Praze poprvé začaly jezdit autobusy?

Správně! Špatně!

První pražská autobusová linka jezdila od 7. března 1908 do 17. listopadu 1909 v mimořádně náročných sklonových poměrech z Malé Strany na Hradčany (z toho od 1. května 1908 do 31. srpna 1909 nahrazovala i zrušený provoz tramvají na Karlově mostě). Provozovaly ji Elektrické podniky král. hlav. města Prahy a autobusy byly označeny nápisem Omnibusy král. hlav. města Prahy. Linka byla dlouhá 1 600 metrů a dospělý cestující za jízdu zaplatil 20 haléřů. V provozu byla denně od 6:00 hodin do 22:15 hodin s intervalem 15 minut.

8. Které nádraží v Praze je nejstarší?

Správně! Špatně!

Nádraží v Dejvicích je v provozu už od roku 1830. Původně se jmenovalo Bruska, začínala zde totiž nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo dřevo z Křivoklátských lesů. Později se nádraží stalo pražským překladištěm kladenského uhlí, od roku 1855 přešla dráha na parostrojní pohon a říkalo se jí Buštěhradská dráha. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku. Roku 1927 byl v nádražní budově dokonce zřízen prezidentský salonek s příjezdovou rampou a samostatným nástupištěm.

9. Odkdy chová pražská zoo koně Převalského?

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska.
Správně! Špatně!

Slavná historie chovu koně Převalského v Praze začala v roce 1921. Tehdy profesor František Bílek z někdejší Zemědělské fakulty ČVUT dovezl ze Saska tři koně Převalského a umístil je na školní statek zemědělské školy v Netlukách u Uhříněvsi. Když byla v roce 1931 otevřena pražská zoo, rozhodlo ministerstvo školství a národní osvěty, že budou tito vzácní „prakoně“, jak se jim tehdy říkalo, chováni právě zde. První hříbě se pak už přímo v pražské zoo narodilo v roce 1933.

10. Kdo je autorem Kostela Nejsvětějšího srdce Páně?

Správně! Špatně!

Monumentální moderní stavba na náměstí Jiřího z Poděbrad, realizovaná v letech 1928 až 1932, je dílem známého slovinského architekta Jože Plečnika. Kostel má širokou hlavní věž s rozměrnými kulatými hodinami, která dosahuje výšky 42 metrů. Hodiny mají průměr téměř 7,5 metru a jsou největší v Česku.

Je vidět, že Prahu máte v srdci a dokonale ji znáte. Gratulujeme!

Prahu tak nějak zhruba znáte, ale stále je co zlepšovat.

Vaše znalosti Prahy nejsou příliš dobré. Měli byste to napravit.

Přidejte si náš boxík na homepage Seznam.cz

Teď už vám žádný náš článek neunikne! Stačí jedno kliknutí a boxík se zprávami z webu PražskýDEN.cz se začne zobrazovat na Vaší personalizované domovské stránce Seznamu.

Přidat na Seznam.cz
Zprávy

Petřínská rozhledna bude dnes v noci svítit v barvách francouzské trikolóry

Hlavní město rozhodlo o nasvícení petřínské rozhledny v barvách francouzské trikolory. Rozhledna se v reakci na včerejší požár katedrály Notre-Dame rozsvítí dnes večer po setmění. „Soucítíme s Paříží! Také Praha poznala, jak je bolestivé vidět národní symbol v plamenech. Požár Notre-Dame se nás proto dotýká o to víc,“řekl pražský primátor Zdeněk Hřib. „Nasvěcujeme petřínskou rozhlednu jako symbol naší solidarity s Pařížany. V pražské koalici budeme jednat o tom, jak můžeme pomoci s obnovou […]

Žirafí sameček dostal jméno Matyáš. Zprávy

Nově narozené žirafí mládě z pražské zoo už dostalo jméno

Zatím nejmladší člen stáda žiraf severních núbijských v Zoo Praha dostal jméno Matyáš. Dvouměsíčního samečka o víkendu pokřtili nejvyšší český herec Pavel Šimčík a mistr světa v rychlostní kanoistice, olympijský medailista Josef Dostál. Oba kmotři byli v zaplněném Africkém domě jedni z mála, kteří si se samečkem hleděli přímo z očí do očí – Pavel Šimčík podle svých slov měří 204 cm, Josef Dostál 202 cm a Matyášovu výšku chovatelé aktuálně odhadují na […]

Zprávy

Část metra C čeká čtyřdenní výluka

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje od pátku 19. dubna 2019 do pondělí 22. dubna 2019 obousměrné přerušení provozu metra C mezi stanicemi Pražského povstání – Kačerov. Důvodem výluky je oprava zastaralé trati. Během velikonočních svátků dělníci na lince C vymění staré dřevěné pražce za betonové. Práce budou probíhat v úsecích Pankrác – Pražského povstání (výměna 164 pražců na 2. traťové koleji) a Pankrác – Budějovická (výměna 324 pražců […]

Některým pacientům lobotomie údajně pomohla. Vlevo je snímek ženy před zákrokem, vpravo stejná žena o nějaký čas později. Zajímavosti

Lobotomie mozku. Drastická lékařská metoda dělala z lidí mrzáky

Desítky tisíc lidí po celém světě podstoupily od 30. do 80. let minulého století lobotomii. Při tomto operativním neurochirurgickém zákroku jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Část pacientů se sice zbavila duševních nemocí, většinu z nich ale kontroverzní metoda nadosmrti zmrzačila. Odkud se lobotomie vzala a jaké drastické následky způsobovala? Píše se rok 1935 a v Londýně právě probíhá neurologický kongres. Lékaři Carlye Jacobson a […]

Zprávy

Začíná platit noční zákaz aut v centru Prahy. Zatím jen na zkoušku

Tři dubnové víkendy po sobě budou v noci vybrané frekventované ulice Prahy 1 uzavřeny pro vjezd nerezidentů a vozů taxi. Magistrát chce vyzkoušet, jaký to bude mít dopad na hladinu hluku. Opatření vstupuje v platnost poprvé 12. dubna 2019 a týká se ulic Dlouhá (od křižovatky s ul. Dušní po křižovatku s ul. Hradební), V Kolkovně, Rámová, Rybná, Masná a Kozí (od křižovatky s ul. Haštalskou po křižovatku s ul. […]

Zprávy

Praha hledá ředitele magistrátu. Zájemci se mohou přihlásit do výběrového řízení

Hlavní město vypsalo výběrové řízení na ředitele Magistrátu hlavního města Prahy. O obsazení pozice bude rozhodovat komise o dvanácti členech s hlasovacím právem složená ze čtyř úředníků magistrátu, dvou zástupců každé z koaličních stran a dvou zástupců opozice. V současné době je řízením úřadu pověřena Zdena Javornická. „Věřím, že společně vybereme kompetentní osobu do vedení tak významné instituce jakou je Magistrát hlavního města Prahy. Praha potřebuje svěží a inspirativní vedení, […]

Čarodějnice se slétnou do Ladronky. Kam vyrazit

Čarodějnický slet na Ladronce bude řídit Petra Černocká

Představitelka Saxany z filmu Dívka na koštěti Petra Černocká bude v úterý 30. dubna 2019 řídit největší přažský slet čarodějných bytostí. Návštěvníci čarodějnického odpoledne v parku Ladronka se mohou těšit na čarokrásné tóny rockové skupiny TH!S s hercem Vojtou Kotkem a úspěšné studentské kapely WxP, Infinity a Vitus de Nis. Čeká vás bohatý doprovodný program DDM Hlavního města Praha, dále čarodějnické soutěže pro malé, velké, ale i čtyřnohé miláčky o […]

Zprávy

Nový portál informuje Pražany o nakládání s městským majetkem

Pražský magistrát spustil ve čtvrtek nový informační portál, který má přispět k větší transparentnosti nakládání s městským majetkem. Webová stránka nabízí v přehledné podobě základní data o nemovitostech ve vlastnictví hlavního města a souvisejících výdajích za údržbu nebo příjmech z pronájmu. „Majetkový portál Praha jednoduchým, transparentním a přehledným způsobem prezentuje výsledky činností odboru hospodaření s majetkem, a to nejen pro odborné instituce či veřejnou správu, ale i pro širokou veřejnost. […]

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc. Kam vyrazit

Zajímá vás historie? Kryt Folimanka bude tuto sobotu znovu otevřen

Již tuto sobotu 13. dubna 2019 se pro zájemce z řad veřejnosti opět otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si budete moci prohlédnout od 9 do 15 hodin. Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Praha 2. Prostor o rozloze 1332 m² může v případě potřeby pojmout až 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v […]

Sameček slona indického Maxmilián se v pražské zoo narodil 5. dubna 2016. Sobotní oslavu svých třetích narozenin si opravdu užil. Na úvod se proběhl „lesem“, který chovatelé slonům připravili z listů banánovníku. Zprávy

Slon Max z pražské zoologické zahrady oslavil 3. narozeniny

První stoprocentně pražské slůně, sameček Max, který se v Zoo Praha nejen narodil, ale byl tu i počat, oslavil v sobotu v Údolí slonů své třetí narozeniny. Před početným davem návštěvníků se proběhl speciálně připraveným „lesem“ z listů banánovníku a prozkoumal i další dárky. Sloní oslavenec – syn dominantní samice Janity – je stále plný energie, jak potvrzuje také vrchní chovatel Martin Kristen: „Max má velké sebevědomí, je průbojný, téměř […]

X Zavřít