Nejdelší linka metra, největší náměstí, zahájení provozu ruzyňského letiště. Otestujte si, jak znáte Prahu

20. března 2019, 07:33 – Tereza Běhalová

Zdroj: Archiv

Víte, kdy se v Praze poprvé objevily autobusy, jak to bylo se stavbou ruzyňského letiště, kam byl k věčnému odpočinku uložen Jan Palach nebo jak dlouho už se v pražské zoologické zahradě chovají koně Převalského? Ověřte a rozšiřte si své znalosti o hlavním městě v našem kvízu!

Po kliknutí na odpověď se zobrazí rozšiřující informace k danému tématu. Vaše skóre se dozvíte po zodpovězení všech otázek.

1. Která linka pražského metra je nejdelší?

Správně! Špatně!

Ačkoliv linka A se po posledním prodloužení v roce 2015 rozrostla na 17,13 km, ani zdaleka to nestačí na ostatní linky. Nejdelší linka B měří 25,7 km, zatímco linka C má 22,4 km. Plánovaná linka D bude ze všech nejkratší, tunel z Depa Písnice na Náměstí Míru bude měřit pouze 10,5 km.

2. Kdy byl zahájen provoz na ruzyňském letišti?

Správně! Špatně!

Vláda ČSR rozhodla o vybudování nového letiště v roce 1929. Výstavba letiště byla zahájena v červenci 1932 s použitím co nejmenšího podílu mechanizace, aby se tak přispělo ke snížení nezaměstnanosti v době hluboké hospodářské krize. Letiště bylo dokončeno 1. března 1937 a zahraniční odborníci ho okamžitě označili za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala se stala vzorem pro mnoho dalších nově vznikajících letišť v celé Evropě. První letadlo přistálo v Ruzyni 5. dubna 1937 v 9:00 ráno. Jednalo se o stroj Douglas DC-2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. První mezinárodní spoj na lince Vídeň – Praha – Berlín přistál v Praze o hodinu později.

3. Které náměstí v Praze je největší?

Správně! Špatně!

Karlovo náměstí je s rozlohou 80 552 m² největší náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě. Administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Současný název má až od roku 1848, do té doby bylo nazýváno Dobytčí trh (německy Viehmarkt).

4. Kde je pohřben Jan Palach?

Správně! Špatně!

Hojně navštěvovaný Palachův hrob na Olšanských hřbitovech začal brzy po pohřbu vadit komunistickému režimu. Záhy poté, kdy byl osazen bronzovým náhrobkem od sochaře Olbrama Zoubka, byla paní Palachová vyrozuměna, že jej musí nechat odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. Již v té době byla paní Palachová přesvědčována, aby ostatky syna nechala přestěhovat do Všetat. K dalšímu nátlaku došlo po pátém výročí sovětské intervence, kdy se Palachův neoznačený hrob stal místem tichých protiokupačních demonstrací. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé zastavovali dál. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu. I tento hrob byl zejména ve výroční dny manifestačně navštěvován odpůrci režimu. K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla.

5. Jak se jmenuje budova, ve které sídlí Vláda ČR?

Správně! Špatně!

Novobarokní budova v Praze na Malé Straně byla vybudována mezi roky 1891 a 1896. Původně sloužila jako studentská kolej pro nemajetné potomky české šlechty. V průběhu první světové války připadla Červenému kříži, který zde zřídil nemocnici se 470 lůžky. Z auly akademie se stal operační sál a z ložnic studentů nemocniční pokoje. Po skončení války začala budova sloužit státním zájmům.

6. Kolik je držitelů klíčů ke korunovačním klenotům?

Svatováclavská koruna, Královské žezlo a Královské jablko.
Správně! Špatně!

Úřad strážců českých korunovačních klenotů ustanovil na žádost stavů Leopold II. dne 25. července 1791. Strážci byli původně dva, jeden ze stavu panského, druhý ze stavu rytířského. Slib skládali zemskému prezidiu a nejvyšší purkrabí jim předal každému jeden ze dvou klíčů. Jelikož byly klenoty uloženy na stejném místě jako Svatováclavský archiv zajišťovaný pěti zámky, došlo ke spojení všech držitelů klíčů. Tradice sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů z té doby trvá dodnes. Pouze jejich držitelé se měnili a mění podle změn zemského zřízení a státní správy. Klíč má v současné době prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský a primas český, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

7. Ve kterém roce v Praze poprvé začaly jezdit autobusy?

Správně! Špatně!

První pražská autobusová linka jezdila od 7. března 1908 do 17. listopadu 1909 v mimořádně náročných sklonových poměrech z Malé Strany na Hradčany (z toho od 1. května 1908 do 31. srpna 1909 nahrazovala i zrušený provoz tramvají na Karlově mostě). Provozovaly ji Elektrické podniky král. hlav. města Prahy a autobusy byly označeny nápisem Omnibusy král. hlav. města Prahy. Linka byla dlouhá 1 600 metrů a dospělý cestující za jízdu zaplatil 20 haléřů. V provozu byla denně od 6:00 hodin do 22:15 hodin s intervalem 15 minut.

8. Které nádraží v Praze je nejstarší?

Správně! Špatně!

Nádraží v Dejvicích je v provozu už od roku 1830. Původně se jmenovalo Bruska, začínala zde totiž nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo dřevo z Křivoklátských lesů. Později se nádraží stalo pražským překladištěm kladenského uhlí, od roku 1855 přešla dráha na parostrojní pohon a říkalo se jí Buštěhradská dráha. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku. Roku 1927 byl v nádražní budově dokonce zřízen prezidentský salonek s příjezdovou rampou a samostatným nástupištěm.

9. Odkdy chová pražská zoo koně Převalského?

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska.
Správně! Špatně!

Slavná historie chovu koně Převalského v Praze začala v roce 1921. Tehdy profesor František Bílek z někdejší Zemědělské fakulty ČVUT dovezl ze Saska tři koně Převalského a umístil je na školní statek zemědělské školy v Netlukách u Uhříněvsi. Když byla v roce 1931 otevřena pražská zoo, rozhodlo ministerstvo školství a národní osvěty, že budou tito vzácní „prakoně“, jak se jim tehdy říkalo, chováni právě zde. První hříbě se pak už přímo v pražské zoo narodilo v roce 1933.

10. Kdo je autorem Kostela Nejsvětějšího srdce Páně?

Správně! Špatně!

Monumentální moderní stavba na náměstí Jiřího z Poděbrad, realizovaná v letech 1928 až 1932, je dílem známého slovinského architekta Jože Plečnika. Kostel má širokou hlavní věž s rozměrnými kulatými hodinami, která dosahuje výšky 42 metrů. Hodiny mají průměr téměř 7,5 metru a jsou největší v Česku.

Jak dobře znáte naše Prahu?
Skvělý výsledek!
Je vidět, že Prahu máte v srdci a dokonale ji znáte. Gratulujeme!
Slušný výsledek!
Prahu tak nějak zhruba znáte, ale stále je co zlepšovat.
Žádná sláva...
Vaše znalosti Prahy nejsou příliš dobré. Měli byste to napravit.

Share your Results:

Přidejte si náš boxík na homepage Seznam.cz

Teď už vám nic neunikne! Stačí kliknutí a boxík se zprávami z webu PražskýDEN.cz se začne zobrazovat na Vaší personalizované domovské stránce Seznamu.

Přidat na Seznam.cz

Nejslavnější česká neherečka Milada Ježková. K filmu se dostala neskutečnou náhodou

Až do svých 55 let žila úplně obyčejně. Pracovala jako brusička a soustružnice, dělala účetní v podniku Nářadí Vršovice a nějaký čas byla zaměstnaná v obchodě se stříbrem. Až jedno náhodné setkání jí obrátilo dosavadní život vzhůru nohama. Milada Ježková se narodila 27. června 1910 v Praze na Smíchově. Dlouho nic nenasvědčovalo tomu, že se navěky zapíše zlatým písmem do dějin české kinematografie. Pak ale jednoho dne v roce 1964 […]

vydáno před 3 hodinami

Facebook se radikálně promění. Nová podoba už klepe na dveře

Sociální síť s největším počtem uživatelů na světě v dohledné době zásadně změní svou podobu. Facebooku by měl v nejbližších dnech spustit pro všechny uživatele na celém světě modernější design. Ne všichni ale novinku vítají. „Toto je největší změna, jakou jsme učinili za posledních pět let,“ řekl Mark Zuckerberg při představování nové podoby rozhraní v dubnu letošního roku. Nová podoba Facebooku má být světlejší, jednodušší a svižnější. Ubude charakteristická modrá […]

vydáno před 5 hodinami

Zázrak jménem červená čočka. Vykouzlete rychlé a zdravé pokrmy bez nadýmání

Červená čočka je méně známá příbuzná klasické čočky, která má v našich zemích dlouhou tradici. Pochází z Turecka a jedli ji už lidé v neolitu. A i když se zatím u nás netěší příliš velké oblibě, přesvědčíme vás, že byste jí měli dát šanci. Je totiž úžasná v mnoha ohledech! Na rozdíl od jiných druhů luštěnin má červená čočka řadu výhod. Nejenže nemá nadýmavé účinky, takže ji před přípravou nemusíte […]

vydáno před 21 hodinami

Revitalizace pražské náplavky finišuje. Do kobek se nastěhují první nájemníci

V pátek bylo osazeno poslední vstupní okno do kobky na nejznámější pražské náplavce. Postupně také končí práce na celkové rekonstrukci dvaceti kobek na Hořejším a Rašínově nábřeží, které trvaly od prosince minulého roku. Oprava stála téměř 174 milionů korun a kromě veřejných toalet se lidé dočkají nových kaváren, barů a ateliérů, které nově budou fungovat celoročně. Provoz se do nich navrátí v průběhu září. Po několika měsících finišují práce na rekonstrukci kobek […]

vydáno před 1 dnem

Klíšťová encefalitida na vzestupu. Nemoc může vést až ke smrti

Zatímco do konce června bylo v České republice zaznamenáno 119 případů klíšťové encefalitidy, v červenci přibylo dalších 178 případů. Nejvíce nemocných přitom bylo evidováno ve Středočeském a Pardubickém kraji. Jižní Čechy – kraj s tradičně nejvyšším počtem případů – je na třetím místě. Na vině vysokého počtu nakažených je mimo jiné nízká proočkovanost, která je u nás pouze 25 %.  Případy onemocnění klíšťovou encefalitidou byly letos zaznamenány ve všech krajích České republiky. „Od […]

vydáno před 1 dnem

Otevřeno. Vchod do stanice metra Karlovo náměstí září novotou

Po více než deseti měsících prací dnes Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) otevřel pro veřejnost zmodernizovaný vestibul a eskalátory ve stanici Karlovo náměstí na lince metra B. Projekt se podařilo uspíšit a díky 24 hodinovému režimu prací mohou cestující výstup směr Karlovo náměstí využívat od dnešní 11. hodiny, o týden dříve, než byl původní plán. S modernizací stanice Karlovo náměstí se začalo 9. října 2018. Během uplynulých 10 měsíců se podařilo vyměnit staré sovětské eskalátory Petrohrad za nové, moderní, značky Schindler, vyměnit také […]

vydáno před 1 dnem

Růst cen nemovitostí zpomalil. Proč ale bydlení už nikdy levnější nebude?

Další dlouhodobý ukazatel naznačuje, že razantní růst cen nemovitostí v minulých pár letech je u konce. Podle HB Indexu sledujícího ceny nemovitostí byl růst cen bytů v letošním druhém čtvrtletí nejpomalejší za poslední čtyři roky. Potvrzují se tak i statistiky Ekospolu, podle kterých vzrostla cena nových bytů dostupných na pražském trhu meziročně jen o 5,3 procenta, což představuje nejpomalejší nárůst od konce roku 2017. Mezičtvrtletně zdražily dostupné nové byty v Praze dokonce jen […]

vydáno před 1 dnem

Oblečení z obchodu vyperte. Okamžité nošení je rizikové hned ze dvou důvodů

Když si koupíte nové oblečení, na které jste měli dlouho zálusk, zcela určitě je vaším cílem dosáhnout toho, aby vám co možná nejdéle vydrželo jako nové. Řada lidí se obává, že šaty hned při prvním vyprání ztratí svůj tvar, a proto je začnou okamžitě nosit. To je ale velká chyba. Pokud patříte mezi ty, kteří si nové oblečení ihned navléknou na sebe, aniž by ho předtím vyprali, měli byste se […]

vydáno před 1 dnem

Filmový debut Lukáše Vaculíka. První láska mu zahýbala s Janem Hrušínským

Psal se rok 1979, když režisér Karel Kachyňa natočil jeden ze svých stěžejních filmů – Lásky mezi kapkami deště. Příběh diváky zavádí do pražského Žižkova na počátku 30. let minulého století. Na pozadí svérázné pražské čtvrti plné specifických postaviček, klukovských part a poetických starých krámků sledujeme osudy rodiny ševce Bursíka (Vladimír Menšík), která se v časech hospodářské krize snaží splnit si svůj „pražský sen“. Dospívání není zrovna lehké období a […]

vydáno před 2 dny

Na pražském Proseku někdo zapálil spícího bezdomovce

Pražští kriminalisté se zabývají případem brutálního pokusu o vraždu. Bezdomovce spícího v křoví na pražském Proseku někdo během noci úmyslně zapálil. „V pondělí 8. července několik minut po půlnoci přišel do kasina v Harrachovské ulici bezdomovec, na kterém doutnalo oblečení a prosil obsluhu o pomoc. Zaměstnanci kasina proto na místo zavolali záchranáře, kteří osmapadesátiletému muži poskytli první pomoc a převezli ho do nemocnice, kde byl uveden do umělého spánku,“ popisuje pprap. Violeta […]

vydáno před 3 dny

Nejjedovatější žáby světa budou k vidění v pražské zoo

Chcete na vlastní spatřit nejjedovatější žábu naší planety? Víte, jak se smrtící jed dostane do žabí kůže? Nebo máte chuť přesvědčit se o neuvěřitelné barevné kráse žab, které indiáni využívají k přípravě jedových šipek? Již brzy k tomu budete mít jedinečnou příležitost! Zoo Praha tuto sobotu slavnostně zahájí výstavu pralesniček neboli šípových žab. Kolekce jejich třiceti pestrobarevných zástupců dosud nikdy nebyla veřejnosti v Česku představena. Vernisáž proběhne v sobotu 17. […]

vydáno před 3 dny

Zdrogované Česko. Nelegální látku vyzkoušel každý třetí člověk. Závislým nově pomáhá infolinka

Národní linka pro odvykání rozšiřuje poskytované služby. Specializovaná telefonická poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od letošního srpna se nově zaměří také na pomoc uživatelům nelegálních drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších. Nejrozšířenějšími návykovými látkami, které u lidí v Česku způsobují zdravotní problémy a závislost, jsou tabák a alkohol. […]

vydáno před 3 dny

Ohňostroje jsou projevem arogance a sobectví vůči zvířatům. Zakažme je, vyzývá ředitel zoo

Jakkoliv zatím není jasné, jak bude vypadat videmapping, kterým chtějí radní v hlavním městě nahradit tradiční ohňostroj na přelomu roku, je na místě říci zcela jednoznačně: zdravý rozum zvítězil nad sobectvím a arogancí. Řekněme si to na rovinu: novoroční ohňostroje přestávají být světelnou show nabízející svátečně naladěným divákům mimořádnou podívanou, svou hlučností se přibližují spíš válečnému konfliktu. Zákaz nutně musel přijít nejen proto, že novoroční kanonády nejen v Praze jsou […]

vydáno před 3 dny

Správně zvolený sport může prodloužit život až o deset let

Vědci již dávno potvrdili, že pohyb ve formě pravidelně prováděného sportu zpomaluje procesy stárnutí a prodlužuje délku života. Závisí ale dlouhověkost i na tom, jakou fyzickou aktivitu člověk provozuje? Nové důkazy ukazují, že zřejmě ano. Výsledky 25 let trvající studie u 8 577 obyvatel dánské Kodaně naznačují, že prodloužení života pravidelným sportem může být docela dramatické. Studie publikovaná v renomovaných Mayo Clinic Proceedings sledovala fyzickou aktivitu účastníků ve volném čase, porovnávala […]

vydáno před 3 dny

Festival piva v Botanické zahradě nabídne zlatavý mok z českých minipivovarů i dobré jídlo

O tom, že pivo a květiny spolu souzní v dokonalé harmonii, se přesvědčíte o víkendu 17. a 18. srpna 2019 v trojské botanické zahradě. Po oba dva dny mezi 9 a 19 hodinou se v Ornamentální zahradě představí malé české pivovary. Trojská botanická zahrada pro své návštěvníky připravila víkend věnovaný dobrému jídlu a zejména lahodnému pivu. Svou produkci nabídne pivovar Bad Flash Beers, Spojovna, Strašák, Kail, Uhříněves, Trilobit, Němý medvěd, […]

vydáno před 3 dny
X Zavřít