Nejdelší linka metra, největší náměstí, zahájení provozu ruzyňského letiště. Otestujte si, jak znáte Prahu

20. března 2019, 07:33 – Tereza Běhalová

Zdroj: Archiv

Víte, kdy se v Praze poprvé objevily autobusy, jak to bylo se stavbou ruzyňského letiště, kam byl k věčnému odpočinku uložen Jan Palach nebo jak dlouho už se v pražské zoologické zahradě chovají koně Převalského? Ověřte a rozšiřte si své znalosti o hlavním městě v našem kvízu!

Po kliknutí na odpověď se zobrazí rozšiřující informace k danému tématu. Vaše skóre se dozvíte po zodpovězení všech otázek.

1. Která linka pražského metra je nejdelší?

Správně! Špatně!

Ačkoliv linka A se po posledním prodloužení v roce 2015 rozrostla na 17,13 km, ani zdaleka to nestačí na ostatní linky. Nejdelší linka B měří 25,7 km, zatímco linka C má 22,4 km. Plánovaná linka D bude ze všech nejkratší, tunel z Depa Písnice na Náměstí Míru bude měřit pouze 10,5 km.

2. Kdy byl zahájen provoz na ruzyňském letišti?

Správně! Špatně!

Vláda ČSR rozhodla o vybudování nového letiště v roce 1929. Výstavba letiště byla zahájena v červenci 1932 s použitím co nejmenšího podílu mechanizace, aby se tak přispělo ke snížení nezaměstnanosti v době hluboké hospodářské krize. Letiště bylo dokončeno 1. března 1937 a zahraniční odborníci ho okamžitě označili za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala se stala vzorem pro mnoho dalších nově vznikajících letišť v celé Evropě. První letadlo přistálo v Ruzyni 5. dubna 1937 v 9:00 ráno. Jednalo se o stroj Douglas DC-2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. První mezinárodní spoj na lince Vídeň – Praha – Berlín přistál v Praze o hodinu později.

3. Které náměstí v Praze je největší?

Správně! Špatně!

Karlovo náměstí je s rozlohou 80 552 m² největší náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě. Administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Současný název má až od roku 1848, do té doby bylo nazýváno Dobytčí trh (německy Viehmarkt).

4. Kde je pohřben Jan Palach?

Správně! Špatně!

Hojně navštěvovaný Palachův hrob na Olšanských hřbitovech začal brzy po pohřbu vadit komunistickému režimu. Záhy poté, kdy byl osazen bronzovým náhrobkem od sochaře Olbrama Zoubka, byla paní Palachová vyrozuměna, že jej musí nechat odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. Již v té době byla paní Palachová přesvědčována, aby ostatky syna nechala přestěhovat do Všetat. K dalšímu nátlaku došlo po pátém výročí sovětské intervence, kdy se Palachův neoznačený hrob stal místem tichých protiokupačních demonstrací. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé zastavovali dál. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu. I tento hrob byl zejména ve výroční dny manifestačně navštěvován odpůrci režimu. K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla.

5. Jak se jmenuje budova, ve které sídlí Vláda ČR?

Správně! Špatně!

Novobarokní budova v Praze na Malé Straně byla vybudována mezi roky 1891 a 1896. Původně sloužila jako studentská kolej pro nemajetné potomky české šlechty. V průběhu první světové války připadla Červenému kříži, který zde zřídil nemocnici se 470 lůžky. Z auly akademie se stal operační sál a z ložnic studentů nemocniční pokoje. Po skončení války začala budova sloužit státním zájmům.

6. Kolik je držitelů klíčů ke korunovačním klenotům?

Svatováclavská koruna, Královské žezlo a Královské jablko.
Správně! Špatně!

Úřad strážců českých korunovačních klenotů ustanovil na žádost stavů Leopold II. dne 25. července 1791. Strážci byli původně dva, jeden ze stavu panského, druhý ze stavu rytířského. Slib skládali zemskému prezidiu a nejvyšší purkrabí jim předal každému jeden ze dvou klíčů. Jelikož byly klenoty uloženy na stejném místě jako Svatováclavský archiv zajišťovaný pěti zámky, došlo ke spojení všech držitelů klíčů. Tradice sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů z té doby trvá dodnes. Pouze jejich držitelé se měnili a mění podle změn zemského zřízení a státní správy. Klíč má v současné době prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský a primas český, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

7. Ve kterém roce v Praze poprvé začaly jezdit autobusy?

Správně! Špatně!

První pražská autobusová linka jezdila od 7. března 1908 do 17. listopadu 1909 v mimořádně náročných sklonových poměrech z Malé Strany na Hradčany (z toho od 1. května 1908 do 31. srpna 1909 nahrazovala i zrušený provoz tramvají na Karlově mostě). Provozovaly ji Elektrické podniky král. hlav. města Prahy a autobusy byly označeny nápisem Omnibusy král. hlav. města Prahy. Linka byla dlouhá 1 600 metrů a dospělý cestující za jízdu zaplatil 20 haléřů. V provozu byla denně od 6:00 hodin do 22:15 hodin s intervalem 15 minut.

8. Které nádraží v Praze je nejstarší?

Správně! Špatně!

Nádraží v Dejvicích je v provozu už od roku 1830. Původně se jmenovalo Bruska, začínala zde totiž nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo dřevo z Křivoklátských lesů. Později se nádraží stalo pražským překladištěm kladenského uhlí, od roku 1855 přešla dráha na parostrojní pohon a říkalo se jí Buštěhradská dráha. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku. Roku 1927 byl v nádražní budově dokonce zřízen prezidentský salonek s příjezdovou rampou a samostatným nástupištěm.

9. Odkdy chová pražská zoo koně Převalského?

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska.
Správně! Špatně!

Slavná historie chovu koně Převalského v Praze začala v roce 1921. Tehdy profesor František Bílek z někdejší Zemědělské fakulty ČVUT dovezl ze Saska tři koně Převalského a umístil je na školní statek zemědělské školy v Netlukách u Uhříněvsi. Když byla v roce 1931 otevřena pražská zoo, rozhodlo ministerstvo školství a národní osvěty, že budou tito vzácní „prakoně“, jak se jim tehdy říkalo, chováni právě zde. První hříbě se pak už přímo v pražské zoo narodilo v roce 1933.

10. Kdo je autorem Kostela Nejsvětějšího srdce Páně?

Správně! Špatně!

Monumentální moderní stavba na náměstí Jiřího z Poděbrad, realizovaná v letech 1928 až 1932, je dílem známého slovinského architekta Jože Plečnika. Kostel má širokou hlavní věž s rozměrnými kulatými hodinami, která dosahuje výšky 42 metrů. Hodiny mají průměr téměř 7,5 metru a jsou největší v Česku.

Je vidět, že Prahu máte v srdci a dokonale ji znáte. Gratulujeme!

Prahu tak nějak zhruba znáte, ale stále je co zlepšovat.

Vaše znalosti Prahy nejsou příliš dobré. Měli byste to napravit.

Přidejte si náš boxík na homepage Seznam.cz

Teď už vám nic neunikne! Stačí kliknutí a boxík se zprávami z webu PražskýDEN.cz se začne zobrazovat na Vaší personalizované domovské stránce Seznamu.

Přidat na Seznam.cz

Praha investuje miliardu korun do školek a škol. Vzniknout má až 140 nových tříd

Hlavní město Praha se chystá rozdělit jednu miliardu korun na investice do mateřských a základních škol. O tomto kroku jednala na svém včerejším zasedání Rada hlavního města Prahy. „Řada městských částí buď už zažívá, nebo v blízké budoucnosti čeká silné ročníky. Musíme proto zřizovat nové i kultivovat současné kapacity škol, aby nevypadaly jako dřevěná bouda ve slavném filmu Zdeňka Svěráka,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek zodpovědný za městský rozpočet. V návrhu […]

vydáno před 2 dny

Policie zahájila trestní stíhání třiceti politiků z bývalého vedení Prahy 1

Policisté zahájili trestní stíhání proti některým bývalým i současným zastupitelům a pracovníkům Městské části Praha 1 kvůli podezřelému prodeji městských bytů. Na to, že při prodeji bytů z majetku MČ Praha 1 bylo postupováno v rozporu se zákonem, upozorňoval od dubna 2017 člen České pirátské strany David Bodeček. Byl přesvědčen, že byty byly prodávány hluboce pod obvyklou cenou a městské části tím vznikla škoda. Zastupitelé tehdejší vládnoucí koalice jeho informace […]

vydáno před 2 dny

Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli

Dvě výrazné ženy, jejichž osobní i profesní životy byly zásadně ovlivněny dějinami 20. století. Obě si zažily slávu, ale i drsný pád na dno. A obě svého času pojilo přátelství, přestože každá stála na jiné straně barikády. Po roce 1968 se jejich cesty na několik desítek let rozešly. K usmíření došlo až krátce před smrtí Jiřiny Švorcové. Obě ženy se poznaly na přelomu 50. a 60. let minulého století. Jiřina […]

vydáno před 6 dny

Upalování vdov v Indii. Zakázaný rituál se nejspíš stále provádí

V historii lidstva najdeme nejrůznější zvyky, které nám z dnešního pohledu připadají barbarské, ale ve své době byly naprosto běžné. Jedním takovým je starodávný indický rituál Satí, spočívající v (sebe)upálení živé vdovy společně s tělem jejího mrtvého manžela. Původ rituálu má kořeny v legendě o bohu Šivovi, jednom ze tří hlavních hinduistických bohů. Ten si vzal za ženu princeznu Satí, jejíž otec ale na oslavě svého novopečeného zetě zostudil. Sati […]

vydáno před 6 dny

Tropické počasí bude pokračovat i o víkendu. Maximum čekejte v sobotu

Česko prožívá horké dny. Teploty na řadě míst ve středu překonaly třicítku a výjimkou nebyla ani Praha. Zřejmě zatím nejteplejší den tohoto roku nás čeká v sobotu. Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky nebo bouřky. Odpoledne a večer od západu dojde k ubývání oblačnosti a postupně bude až jasno. Nejvyšší teploty dosáhnout 25 až 27 °C. Povane slabý, během dne mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s, který v […]

vydáno před 6 dny

Werichova vila bývala domovem i mnoha dalších slavných osobností

Při procházce po pražské Kampě si nelze nevšimnout domu, kterému dnes už nikdo neřekne jinak než Werichova vila. Známá budova je unikátní nejen svým umístěním, ale i bohatou historií a řadou slavných obyvatel. Nebydlel zde pouze Jan Werich, ale i další významné osobnosti české historie. První zmínka o stavbě se datuje do roku 1580, ale podle některých výzkumů je dům ještě o něco starší. Dřevo použité na stavbu stropu v […]

vydáno před 7 dny

Do kontejneru na plasty někdo vyhodil tři zdravé kocoury

Když se domácí zvířata omrzí, někteří Pražané jsou schopni s nimi naložit jako s obyčejným odpadem. Dokazuje to hned několik smutných případů, k nimž došlo během minulého víkendu. Hned tři zdravé kocoury objevila nálezkyně v Betlémské ulici v Praze 1 ve žlutém kontejneru na plasty. Na místo ihned přivolala městské strážníky, kteří zvířata odvezli do dolnoměcholupského útulku pro opuštěná zvířata. Ve stejném útulku skončil i křeček, který se také zřejmě […]

vydáno před 7 dny

Lékárnička na dovolenou. Co všechno by měla obsahovat?

Pokud se chystáte na letní dovolenou, neměli byste rozhodně zapomenout přibalit do kufru lékárničku na cesty. Chybět by v ní samozřejmě neměly léky, které všichni účastníci zájezdu pravidelně a dlouhodobě užívají. Co dalšího vzít s sebou na dovolenou, abyste nebyli zaskočeni nenadálou situací? Do lékárničky na cesty patří v první řadě léky na většinu běžných zdravotních obtíží, jako je bolest, teplota, kašel, nachlazení, průjem a zácpa. Dále nezapomeňte krém k […]

vydáno před 1 týdnem

Sezóna jahod vrcholí. Na co si dát pozor při nákupu?

Na konci května začaly dozrávat první české jahody a právě nyní jejich sezóna vrcholí. V Česku patří toto ovoce mezi nejoblíbenější, každý Čech ročně zkonzumuje kolem 2,5 kila jahod. Poptávka je převážně po jahodách vypěstovaných v tuzemsku. Poznat ale českou jahodu od té dovezené je v podstatě nemožné. Letos si milovníci jahod museli na své oblíbené ovoce počkat o pár dní déle. „Nejdříve dozrávají jahody ze skleníku, pak z fóliovníku a nakonec si […]

vydáno před 1 týdnem

Protiatomový kryt Folimanka bude tuto sobotu otevřen pro veřejnost

Nejen milovníkům historie se v sobotu 15. června 2019 znovu naskytne příležitost navštívit jeden z největších krytů civilní ochrany na území Prahy. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin. Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Praha 2. Prostor o rozloze 1332 m² může v případě potřeby pojmout až 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně […]

vydáno před 1 týdnem
Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře

Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní. Děti a teenageři, kteří sami od sebe vedou s rodiči časté slovní bitvy v nejrůznějších záležitostech, jsou většinou zvyklí urputně prosazovat vlastní názor i mezi vrstevníky, […]

vydáno před 1 týdnem

Evžen Korec: Posílené pravomoce centrálních bankéřů naženou desítky tisíc lidí do nájemní pasti

Centrální bankéři mají získat více pravomocí rozhodovat o tom, kdo má právo získat hypotéku a pořídit si tak svůj vysněný byt či dům. Umožňuje to novela zákona o České národní bance (ČNB), kterou tento týden schválila vláda. Ta centrální bance umožňuje nastavovat parametry hypoték, což bylo dosud v režii komerčních bank. Stávající nařízení ČNB mají pouze doporučující charakter, banky se tak jimi řídit nemusí. O možnost získat vlastní nemovitost pro bydlení […]

vydáno před 1 týdnem

Nová pražská čtvrť Bubny-Zátory nabídne bydlení pro 25 tisíc lidí

Budoucnost jednoho z největších pražských brownfieldů je předmětem diskusí již desítky let. Nyní má Praha konečně realistický plán, jak toto 110 hektarové území proměnit v plnohodnotnou čtvrť. Kompletní návrh územní studie, který bude zveřejněn v červenci, vykresluje novou podobu území Bubny-Zátory, do kterého by se mohlo vejít až 25 tisíc obyvatel. Po veřejném projednání a schválení bude studie sloužit jako podklad změny územního plánu. Stavět se může začít do pěti let. Území dnešního brownfieldu […]

vydáno před 1 týdnem

Na správné parkování elektrických koloběžek v Praze dohlédne posílený speciální tým

Společnost Lime před startem letní sezóny ohlásila posílení týmu lidí, kteří se v Praze každodenně starají o provoz elektrických koloběžek. Rozšířený 40členný tým s novými „patrolery”, řidiči a mechaniky zajistí ještě lepší kontrolu nad správným parkováním koloběžek, jejich rozmístěním na strategických místech a technickým stavem. Lime tímto krokem reaguje nejen na neustále rostoucí poptávku po službě, ale také na zpětnou vazbu ze strany městských částí. Lime v Praze od svého […]

vydáno před 1 týdnem

Robotizace ohrožuje část českých zaměstnanců. Bez rekvalifikace se v budoucnu neuplatní

Zhruba šest procent českých zaměstnanců bude muset v důsledku postupující automatizace a robotizace průmyslu podstoupit rekvalifikaci nebo získat nové dovednosti, jestliže chtějí odvrátit riziko ztráty zaměstnání. Stejně ohroženi jsou podle letošní zprávy OECD i pracovníci ve Slovinsku, o něco méně pak v Koreji, Polsku a Itálii. Pro udržení konkurenceschopnosti české ekonomiky tak bude v nejbližší době klíčové přijít s efektivním konceptem vzdělávání zaměstnanců. Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) publikované v květnu […]

vydáno před 1 týdnem
X Zavřít