Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok

MagazínTereza Běhalová8. srpna 20213 minuty čtení
Nízké sebevědomí může být příčinou úzkostí a deprese

Foto: Unsplash

„Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.

„Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu,“ prohlásil prý kdysi Henry Ford, slavný americký průmyslník.

Pár slovy shrnul podstatnou část tajemství všech úspěšných lidí. Právě v tomhle se od většinové populace odlišují slavní vynálezci, podnikatelé, sportovci nebo umělci. Je to neochvějná víra, že zamýšlený záměr dokážeme uskutečnit, a to prostřednictvím vlastních schopností a píle.

Proč ale některým z nás sebedůvěra chybí? Příčin může být hned několik. Bylo by snadné hodit všechno na špatnou výchovu v dětství. I když vás třeba rodiče dostatečně nepodporovali, nyní jste dospělý člověk a svůj život máte pevně v rukách.

A nebo taky nemáte, a pak se nejspíš pohybujete v začarované spirále se sestupnou trajektorií. Na jeden neúspěch se nabaluje spousta dalších, které vaše sebehodnocení sráží stále níž a níž. Existuje cesta ven?

Jak se pozná nízké sebevědomí

Je podstatné si říct, čím se nedostatek sebedůvěry projevuje. Pokud se často ocitáte v situacích, kdy nedokážete prosadit vlastní názor, máte strach z reakcí okolí a za každou cenu se snažíte předejít konfliktu, pak nejspíš máte problém. 

Nízké sebevědomí může postihnout kohokoliv
Nízké sebevědomí může postihnout kohokoliv. Foto: Unsplash

Pravděpodobně nevyjadřujete naplno své pocity, nechcete být nikomu na obtíž a týráte sami sebe. To s sebou přináší pocity nespokojenosti, osamělosti i problémy ve vztazích. V krajních případech to může dospět až k závislostem třeba na návykových látkách, na partnerovi, na jídle… A k tomu se postupem času mohou jako důsledek přidat nejrůznější nemoci. Poznáváte se?

Lidem se zdravým sebevědomím naopak nechybí dostatek kuráže. Uvědomují si svou vlastní hodnotu a nejsou závislí na ocenění od svých blízkých. Nemají ani strach z kritiky, naopak je pro ně spíše vítaná, protože si z ní dokáží vzít to dobré a dále s ní pracovat. Svůj život si tito lidé tvoří sami. A není pro ně takový problém dosáhnout všeho, co si vytyčí.

[related-post id=“38277″]

Proč nám sebevědomí chybí

Jak už bylo řečeno, nízká sebedůvěra může pramenit z našeho dětství. Na vině ale nemusí být jenom rodiče. Formovali nás i další lidé – třeba učitelé, kamarádi, rodinní příslušníci. Někdy stačí jedno slovo, které se nám vryje hluboko do podvědomí. A nám v hlavě zůstanou zakořeněná sebeurčující přesvědčení, kvůli kterým váš život není takový, jaký bychom si ho představovali.

Skutečný důvod nízkého sebevědomí ale většina lidí rozklíčovat nedokáže. Dobrá zpráva je, že problém i řešení sídlí na společné adrese – v naší hlavě. Horší zprávou je, že se nejspíš neobejdeme bez pomoci odborníka. A to obnáší jistou námahu – především si přiznat problém a vyhledat dobrého psychoterapeuta.

Nejste blázni, pokud využijete těchto služeb. Každý má právo na skvělý a plnohodnotný život. A když tato možnost je, tak proč ji nevyužít? Byli byste sami prosti sobě.

ČTĚTE TAKÉ: Emocionální upíři zpočátku vypadají jako příjemní lidé

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa • Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři • Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba • Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci • Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.

Bára (32): Kolaps mě naučil změnit přístup k životu. Člověk musí myslet nejdřív sám na sebe • Dlouhodobý stres a nepřiměřené nároky mohou po čase vést až k celkovému vyčerpání a kolapsu. Své o tom ví asistentka Bára (32), která se nejdřív musela dostat na úplné dno, aby pak mohla úspěšně otočit kormidlem života a vydat se lepší cestou.

Sebevraždy podle profesí. Kdo chce ukončit život nejčastěji? • Lidé vykonávající určité profese mohou být více ohroženi rizikem případné sebevraždy. Ukázala to analýza, kterou si nechala vypracovat americká vláda kvůli vzrůstajícímu počtu sebevražd v zemi.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Vyrovnat se s rozchodem bývá obtížné. Řešení naštěstí existuje • Rozchod nebo rozpad manželství bývají náročnou životní zkouškou. O to víc, pokud jste ztrátě partnera nebo partnerky chtěli za každou předejít, ale všechny vaše snahy byly marné. Jak zvládnout situaci, která vás v příštích týdnech a měsících čeká? Tady je několik tipů.

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Jak objevit a oslavovat svou jedinečnou hodnotu • Každý z nás se někdy potýká s pocitem nedostatečnosti, srovnává se s ostatními a nedokáže si plně uvědomit svou vlastní hodnotu. Přestože to může být běžná zkušenost, je důležité si uvědomit, že sebehodnota je klíčovým faktorem pro celkové blaho a štěstí v našem životě. Jak si tedy uvědomit vlastní sebehodnotu a přestat se stále podceňovat?

Hádáte se o hloupostech? Máte větší šanci na šťastný a dlouhý vztah, potvrdila studie • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách. Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Podle výzkumu se tak ve šťastném a stabilním vztahu partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům. 

S dárky pro děti to nepřehánějte. Můžete jim zkazit celý život, varuje psycholog • Blíží se Vánoce a snad každý rodič touží dopřát svým potomkům jen to nejlepší. Děti tak často pod stromečkem nachází tolik dárků, že často ani nevědí, co s nimi. Psychologové ovšem varují, že je to velká chyba.

Příliš dárků může dětem zkazit život, varuje psycholog.

Poznat narcise můžete na první pohled. Prozradí ho obočí • Miloš Zeman, Donald Trump, Marilyn Monroe, Leonid Brežněv, Simon Cowell nebo Madonna. Všechny zmíněné osobnosti spojuje jeden společný rys – husté nebo výrazné obočí. Kanadští psychologové prokázali, že tito lidé mohou mnohem častěji trpět narcistickou poruchou osobnosti.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.