Noční pocení může signalizovat vážné zdravotní problémy

21. prosince 2020 ∙ 18:35
Ivana Kratochvílová
Nadměrné noční pocení může značně znepříjemňovat život.Foto: Unsplash.com

Probudit se uprostřed noci na mokrém polštáři bývá běžné během horkých letních nocí. Co když se však něco podobného přihodí v zimě? S vaším tělem nejspíš není všechno v pořádku.

Nadměrné noční pocení v zimě může být způsobeno několika faktory. Pokud v průběhu roku střídáte přikrývky a v zimě používáte ty s vyšší hřejivostí, možná právě to je příčinou nočního pocení.  Zbystřit byste ale měli v případě, kdy se pocení v zimě vyskytuje opakovaně, přestože teplota v místnosti po celou noc nepřekročila ke spánku doporučených 21 stupňů Celsia. Co se nám tělo snaží sdělit?

Infekce

Jednou z častých příčin nočního pocení je probíhající infekční onemocnění, jehož příznaky se projevují i v průběhu dne. Může to být malátnost, únava, zvýšená teplota, bolesti svalů apod. Imunitní systém se s infekcí snaží vypořádat zvýšením teploty a aktivací bílých krvinek. Pocení je pak výsledkem přirozené termoregulace, kdy se tělo snaží chladným potem zpátky ochladit.

Stres

V období, kdy čelíte naráz hned několika stresujícím životním situacím, se může dostavit i nadměrné noční pocení. Spolu s ním se vyskytují přidružené potíže jako nespavost, krátký dech, bušení srdce a zvýšený krevní tlak. Mozek pracuje nepřetržitě i v noci. Během spánku se snaží zpracovat veškeré vjemy a noční pocení je způsob, kterým tělo na celou situaci reaguje.

Menopauza

Návaly horka a pocení bývá časté u žen s prudkými výkyvy hladiny pohlavního hormonu estrogenu. Ženy procházející menopauzou trpí těmito problémy nejen ve dne, ale i v noci. Proces může trvat řadu měsíců. Proto se doporučuje před spánkem vynechat kořeněná jídla, alkohol a kofein. Ty totiž mohou noční pocení ještě více zhoršovat.

Nadměrná činnost potních žláz

Pokud s nadměrným nočním pocením navštívíte lékaře a ten vyloučí jakékoliv vážné onemocnění (v úvahu připadá i cukrovka nebo rakovina), pravděpodobně trpíte tzv. idiopatickou hyperhidrózu. V podstatě se jedná o nadměrnou činnost potních žláz. Onemocnění bývá často dědičné a pacienta nijak neohrožuje na životě, přestože může být velice nepříjemné. V krajních případech je možné zmírnění obtíží aplikací botulotoxinových injekcí.

Další příčiny nočního pocení

  • vedlejší účinky některých léků
  • zvýšená funkce štítné žlázy
  • chronický zánět
  • cukrovka
  • rakovina
  • obezita

X Zavřít