Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší

30. prosince 2020 ∙ 19:58
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Podle průzkumů lidé chtějí v novém roce nejčastěji zhubnout, žít zdravěji, méně se stresovat nebo se naučit nějakou novou dovednost. Mnozí ale dělají jednu zásadní chybu. Na svá bedra si naloží větší náklad, než jsou schopni unést.

Nikdo se nezmění ze dne na den. Obzvlášť to platí u špatných návyků, které si pěstujeme již dlouhé roky. Zvyk je železná košile, a proto pokud chcete například přestat kouřit, zaměřte se v prvních týdnech nového roku pouze na tento konkrétní záměr. Jedna zvládnutá věc z vás lepšího člověka udělá, zatímco deset nezvládnutých už ne.

Chce to strategii

Nastudujte si všechny potřebné články, zvolte strategii, která pro vás osobně bude zvládnutelná, a pak se do toho pusťte. Fungovat to ale nebude v případě, že k tomu ještě přidáte předsevzetí například chodit třikrát týdně běhat, jíst 5 druhů ovoce a zeleniny denně a ještě k tomu se začít učit francouzsky.

O novoročních předsevzetích ví své i známá literární a filmová postava Bridget Jones. Ta si jako jedno z předsevzetí dala dodržování předsevzetí. Tento postup je ale špatný, protože už sám o sobě vypovídá o tom, že všechna ostatní předsevzetí patří do škatulky nesplnitelných.

Ne všechno v životě lze naplánovat. Nevyhrajete proto ani v případě, kdy si na rok 2021 stanovíte čtyři předsevzetí a rozprostřete je na čtvrtletí. Neberte své plány jako dogma, které je nutné splnit za každou cenu v termínu. Do plnění druhého předsevzetí se pusťte až ve chvíli, kdy to první budete mít úspěšně odfajfkované.

6 tipů, jak na novoroční předsevzetí

  • Stanovte si maximálně jeden až dva odvážné, ale splnitelné cíle
  • Vaše cíle musí být také měřitelné
  • Veďte si deník o tom, jak se vám daří předsevzetí naplňovat
  • Rozvrhněte si svůj úmysl na několik menších kroků
  • Odměňte se za každý malý krok, který se vám podaří pokořit
  • Netrestejte se za neúspěchy, ale neomlouvejte si je sami před sebou

X Zavřít