Odřený nos a ucpané dutiny při rýmě? Pomohou přírodní masti i sexuální aktivita

22. ledna 2020 ∙ 14:48
Tereza Běhalová
Rýma a nachlazení dokáže hodně potrápit.
Rýma a nachlazení dokáže hodně potrápit.Foto: Archiv

Nachlazení a s ním spojená rýma potká během zimy alespoň jednou snad každého z nás. Třebaže toto onemocnění není závažné, dokáže hodně potrápit. Dýchací cesty jsou ucpané, což znemožňuje dýchání, a z nosu vytéká sekret, který je potřeba neustále utírat.

Při častém smrkání a utírání výtoku dochází k podráždění pokožky. Zarudlá kůže pak nepříjemně svědí a je velmi citlivá na dotek. Tomuto stavu je přitom možné se vyhnout. Myslet na to ale musíme už od počátku propuknutí rýmy.

V první řadě používejte vhodné kapesníky. Měly by být co nejvíce měkké, ideálně balzamované nebo s obsahem přírodních olejů. Výrobci na trhu nabízejí nejrůznější varianty – třeba kapesníčky s měsíčkovým olejem nebo s výtažky z aloe vera.

Nos a jeho okolí pravidelně ošetřujte dobře roztíratelnými mastnými krémy nebo pomádami s panthenolem, měsíčkem lékařským, heřmánkem či rakytníkem. Osvědčené je také tělové máslo s kozím mlékem. Vyhněte se naopak silně parfemovaným krémům, mentolovým mastím a různým dezinfekčním přípravkům.

Jak na ucpaný nos

Další zásadou předcházení odřeného nosu při rýmě je uvolňování ucpaných dutin aromaterapeutickou inhalací. Do mísy s horkou vodou přidejte pár kapek éterického oleje, zakryjte si hlavu ručníkem a zhluboka dýchejte asi patnáct minut. Občas ručník zvedněte a nadechněte se čerstvého vzduchu, aby se vám neudělalo špatně.

Při ucpaném nose do vody dejte tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Pokud chcete uvolnit dutiny, do vody dejte tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní.

Ucpanému nosu může ulevit i tygří mast. Tu ale nenanášejte na rozedřenou pokožku. Krátkodobou úlevu poskytne i silný a poctivý vývar z masa, tažený nejméně 4 hodiny.

Poněkud netradiční metodou je sexuální aktivita. Íránští vědci před časem zjistili, že nervový systém, který řídí reflexy v pohlavních orgánech, ovládá zároveň také reflexy v našem nose. Orgasmus dosažený jakýmkoliv způsobem tak může ulevit od nepříjemných symptomů senné rýmy, astmatu i ucpaného nosu.

X Zavřít