Péče o kaktusy není složitá, přesto má svá pravidla

Jak na toTereza Běhalová25. července 20232 minuty čtení

Foto: Unsplash

Kaktusy jsou fascinující rostliny, které si získávají srdce zahradníků po celém světě. Jsou odolné, mají krásné tvary a květy a vyžadují minimální údržbu. I když péče o ně není nijak složitá, existují některá zásadní pravidla, která je dobré dodržovat, aby se vaše kaktusy cítily co nejlépe. Přečtěte si následující tipy, které vám pomohou vytvořit ideální podmínky pro vaše milé bodlinaté přátele.

Správná volba substrátu

Kaktusy preferují propustné a lehké substráty. Vybírejte směsi speciálně určené pro kaktusy, které obsahují písek, perlit a hrubý substrát. Díky těmto složkám se zamezí zadržování vlhkosti v kořenech a sníží se riziko hniloby.

Zálivka podle potřeby

Zálivka je jedním z klíčových faktorů pro úspěšnou péči o kaktusy. Rozhodně není dobré zalévat je příliš často. Frekvenci zálivky je třeba přizpůsobit ročnímu období a druhu kaktusu. V létě, kdy je aktivní růst, zalévejte častěji, ale i přesto dejte půdě mezi zálivkami dobře proschnout. V zimě, kdy kaktusy odpočívají, je naopak třeba zálivku výrazně redukovat.

Sluneční svit

Kaktusy mají rády hodně slunce, proto umístěte své rostliny na co nejsvětlejší místo ve vaší domácnosti nebo zahradě. Ale pozor, přímé polední slunce v létě může některým druhům ublížit. Pokud zaznamenáte na kaktusech příznaky přílišného slunečního žáru (spálené skvrny), dejte rostliny do polostínu.

Teplota a vlhkost

Většina kaktusů preferuje teplejší podmínky, ale i zde platí, že každý druh má své individuální požadavky. Obecně je vhodné dodržovat teplotu kolem 20-25°C během vegetačního období. V zimě se dále snižuje frekvence zálivky a doporučuje se udržovat teplotu kolem 10°C. Co se týče vlhkosti, kaktusy nevyžadují vyšší vlhkost prostředí, naopak některé druhy ji dokonce nesnášejí.

Hnojení

I kaktusy potřebují živiny pro správný růst a kvetení. Používejte hnojiva s nízkým obsahem dusíku, která jsou speciálně vyvinuta pro kaktusy. Hnojení provádějte pouze v období růstu (přibližně od jara do léta) a vždy se držte doporučené dávky, abyste předešli přehnojení.

Péče o kaktusy může být snadná a přinášet vám radost z krásných a zdravých rostlin. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel týkajících se substrátu, zálivky, osvětlení, teploty a hnojení. Dbejte na individuální potřeby každého druhu kaktusu a pozorujte, jak vaše rostliny rostou a kvetou. S dostatečnou péčí a láskou vám vaše kaktusy určitě poděkují nádherným růstem a občas i okouzlujícím květem.

Nepřehlédněte