Podceňované onemocnění může skončit ztrátou zubů

21. dubna 2020 ∙ 10:58
Ivana Kratochvílová
Foto: Pixabay.com

Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější příčinou ztráty zubů. Toto poměrně časté onemocnění dásně, závěsného aparátu i okolní kosti způsobuje nedostatečná ústní hygiena, ale také podceňování příznaků.

Počáteční fáze paradentózy člověk necítí, protože onemocnění téměř nebolí. Prvotními příznaky bývají nejčastěji krvácející dáseň, citlivost, zapáchající dech, otok dásní a kývání zubů.

Ignorování těchto signálů přitom může časem vést až ke ztrátě zubů. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří lidé, kteří mají paradentózu v rodině, užívají antidepresiva, trpí cukrovkou, ale také třeba kuřáci.

Primární příčinou onemocnění je nedostatečná ústní hygiena, která představuje živnou půdu pro nebezpečné bakterie žijící v povlaku na povrchu zubu.

Lepkavý biofilm složený ze zmíněných bakterií, slin a zbytků potravy následně napadá dásně a způsobuje nebezpečný zánět.

Lidé, kteří mají podobné problémy, by měli překonat předsudky a vyhledat pomoc odborníka. Ten umí onemocnění stabilizovat do takové míry, že se pacient může vyhnout extrakci zubu.

Při léčbě je nutná součinnost pacienta. Ten musí v první řadě stoprocentně dodržovat ústní hygienu a řídit se radami lékaře. Teprve poté je v pokročilých fázích onemocnění možné již chybějící zub nahradit implantátem.

X Zavřít