Praha má za sebou druhý nejteplejší rok v historii měření

Pražské zajímavostiKristián Vích5. ledna 20201 minuta čtení

Staroměstské náměstí v Praze.

Foto: Pixabay.com

Průměr teplot naměřených v loňském roce v pražském Klementinu byl 12,6 °C, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla +1,8 °C. Rok 2019 tak meteorologové považují za teplotně mimořádně nadnormální. Data zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Rok 2019 se s průměrnou teplotou 12,6 °C umístil na druhém místě ze všech dosavadních 245 roků, o dvě desetiny za rokem 2018. Teplotní odchylka od dlouhodobého průměru 1775-2014 byla +3,0 °C.

Teplotně nadprůměrný byl i loňský prosinec. Průměrná teplota v tomto měsíci byla 4,8 °C, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla +2,8 °C. Odchylka od dlouhodobého průměru 1774-2014 byla dokonce +3,9 °C.

Rekordy padají v posledních dvaceti letech

Absolutně nejteplejší rok od roku 1775 byl zjištěn v roce 2018, s průměrnou teplotou 12,8 °C. Na třetím až čtvrtém místě se umístily roky 2014 a 2015 s průměrnou teplotou 12,5 °C, na pátém místě rok 2007 s průměrnou teplotou 12,1 °C a na šestém rok 2000 s průměrnou teplotou 12,0 °C. Na prvních deseti místech se umístil pouze jeden rok dřívější než 2000, a to rok 1994, který se umístil na 9. místě.

Nejchladnější od roku 1775 byly roky 1871 a 1838 s průměrnou teplotou 7,2 °C, třetí až pátý nejchladnější byl rok 1864, 1829 a 1786 s průměrnou teplotou 7,4 °C, šestý nejchladnější byl rok 1940 s průměrnou teplotou 7,5 °C.

Nepřehlédněte

Hranice 37 stupňů už nemusí platit. Průměrná teplota člověka se snižuje • Zvýšená teplota je jedním z neklamných znamení, že se naše tělo potýká s nemocí. Obecně zažitá hranice 37 stupňů Celsia už přitom nemusí platit. Stanovena byla již před 150 lety a od té doby se průměrná teplota lidského těla podstatně snížila.

Do Česka přijde teplá fronta, ale slunečné počasí nepřinese • Česko se ve čtvrtek probudilo do mrazivého rána. V Praze klesla rtuť teploměru na minus 4 stupně Celsia. Teploty pod bodem mrazu očekávají meteorologové i v noci ze čtvrtka na pátek. Během víkendu k nám bude proudit teplá fronta, která přinese teplejší vzduch, ale bohužel i četné srážky a zataženou oblohu.

VIDEO: Do Prahy dorazila sněhová nadílka. V příštích dnech by se mělo výrazně oteplit • V noci na úterý dorazil do Prahy zřejmě poslední sníh této zimy. Sněhová nadílka působila ráno dopravní komplikace v celé Praze. Na mnoha linkách městské hromadné dopravy došlo k omezení provozu. Některé spoje nabíraly až desítky minut zpoždění. Kvůli srážkám aut se na Pražském okruhu ve směru na Ruzyň vytvořila pětikilometrová kolona. Dopravní komplikace byly hlášeny i ze Zličína a mnoha dalších míst v metropoli. Ve středu se oteplí Zdá se, že šlo o poslední záchvěv letošní zimy. Podle meteorologů se ve středu vyšplhá rtuť teploměru až na 7 stupňů Celsia. O víkendu by pak mělo být až 15 stupňů.

Zasáhnou nás silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou být provázeny přívalovými srážkami, krupobitím a poryvy větru. Zejména ve východní polovině Česka může spadnout až 30 milimetrů srážek. „Dnes v odpoledních hodinách se budou místy tvořit bouřky, ojediněle silné, a to zejména ve východní polovině území. V silných bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky kolem 30 mm, nárazy větru 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h) a krupobití. Ve večerních hodinách bude bouřková činnost slábnout,“ předpovídá ČHMÚ. Výstraha platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj a Zlínský kraj.

Babí léto je za dveřmi. Počasí se o víkendu promění • Nezvykle teplé zářijové dny pomalu končí. Zatímco v polovině týdne jsme si na mnoha místech Česka užívali vyloženě tropické letní počasí, o víkendu už by se mělo ochladit. Podívejte se, jaké bude počasí v příštích dnech.

Vedra zvyšují spotřebu elektřiny. Hrozí Praze výpadky proudu? • Vysoké teploty, které v současné době panují v České republice, mají vliv na spotřebu elektřiny v Praze. V posledních letech zatížení energetické soustavy v letních měsících vzrůstá a je způsobeno především větším počtem klimatizací, hlavně pak v průmyslových nebo administrativních budovách. Roste však i počet odběrných míst - zejména obchodně-administrativních center a moderních obytných celků, které dále zvyšují spotřebu elektřiny. Teploty kolem 30 °C a výše zvyšují spotřebu v Praze cca o 4-5 % oproti klasickým letním dnům s teplotami kolem 25 °C. Extrémní horka, která nyní zažíváme, zvyšují špičkový odběr o další procenta. Ten se pohybuje na hodnotách kolem 940 MW, to znamená, že „obrazně řečeno“ Praha v ten moment spotřebuje prakticky veškerou elektřinu, kterou vyrábí například jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Přímá závislost teploty na spotřebu elektrické energie v Praze lze dle analýzy aktuálních dat odhadnout na cca 10 MW / 1 °C. Kolaps nehrozí Praha nejvíce elektřiny potřebuje kolem 14. hodiny odpoledne, kdy se naplno projeví provoz klimatizací, chladících systému a větráků. Zimní maxima spotřeby elektrické energie jsou však až o třetinu vyšší (často překračují hodnoty 1200 MW), takže ani v těchto tropických dnech Pražská energetika, a.s., neočekává zatížení, které by ji mohlo nějak zaskočit. A to i díky tomu, že řada obyvatel Prahy je stále mimo město na dovolených a letních pobytech.

Do Česka se valí tropické počasí. Co dělat, když teploty atakují 40 stupňů? • Přestože o víkendu očekávají meteorologové bouřky a ochlazení, v příštím týdnu vtrhne do Česka tropické počasí. Teploty se na některých místech nebezpečně přiblíží ke 40 stupňům. Lékaři a odborníci proto připomínají zásady, které by měl v takovém počasí každý dodržovat.

V Praze byla vyhlášena smogová situace. Co v takové situaci dělat? • Český hydrometeorologický ústav vyhlásil ve středu před 17. hodinou pro území aglomerace Praha smogovou situaci z důvodu vysokých koncentrací troposférického ozonu. Pokles koncentrace troposférického ozonu meteorologové prozatím nepředpokládají. Vyhlášená smogová situace potrvá až do odvolání. Při vysokých koncentracích troposférického ozonu odborníci doporučují při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Toto doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Silný vítr se valí do Česka. Na těchto místech hrozí nebezpečí • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem, který by měl o víkendu zasáhnout Českou republiku. Velké nebezpečí hrozí zejména v parcích a lesích.

Silný vítr

Rekordní duben v Praze, byl druhý nejteplejší od počátku měření • V dubnu 2018 byla v Praze-Klementinu naměřena průměrná měsíční teplota 15,6 °C, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla +4,8 °C. Měsíc duben byl tedy podle tohoto normálu teplotně mimořádně nadnormální. Teplotní odchylka od dřívějšího normálu 1961-1990 byla +5,8 °C a i podle tohoto normálu by byl mimořádně nadnormální. Teplotní odchylka od dlouhodobého průměru 1775-2014 byla +6,1 °C. Mezi dosavadními 244 dubny od roku 1775 se umístil na druhém místě, což rovněž odpovídá mimořádně teplému dubnu. Nejteplejší duben od roku 1775 byl naměřen roku 1800, s průměrnou teplotou 16,2 °C. Za letošním dubnem se umístil duben 2009 s průměrnou teplotou 15,1 °C, na čtvrtém místě byl duben 1794 s průměrnou teplotou 13,9 °C, na pátém místě duben 2007 s 13,8 °C. Na dalších místech jsou roky 2011, 2000 a 2014. Kdy bylo nejchladněji? Nejchladnější duben od roku 1775 byl naměřen v roce 1839 s průměrnou teplotou 4,9 °C, druhý nejchladnější byl duben 1817 s průměrnou teplotou 5,0 °C, třetí byl duben 1785 s průměrnou teplotou 5,4 °C a čtvrtý nejchladnější byl duben 1917 s průměrnou teplotou 5,5 °C.

Silná bouře udeřila na Prahu. Vinohradská nemocnice pod vodou, jinde ani kapka • Ve středu večer se hlavním městem prohnala silná bouře, doprovázená krupobitím a přívalovým dešťem. Voda zatopila suterény a přízemí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a vestibul stanice metra Želivského. V areálu vinohradské nemocnice bylo skoro půl metru vody. Hasiči ji museli odčerpat ze šesti pavilonů. Na místě zasahovalo pět  hasičských jednotek, kterým pomáhali dobrovolníci z Dolních Měcholup. Jednotky pražských hasičů zasahují i v areálu Vinohradské nemocnice. https://t.co/Y6nMhvDhB4

Velké oteplení, pak prudký pokles teplot. Počasí se bude hodně měnit • Jaro se začíná hlásit o slovo a počasí se snad už konečně umoudří. V příštích dnech se můžeme těšit na skutečně příjemné denní teploty. Bundy ale ještě neuklízejte.

V Praze opět platí zákaz rozdělávání ohně. Kde všude vám hrozí pokuta? • Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů kvůli extrémnímu suchu platí od neděle až do odvolání přísný zákaz rozdělávání ohňů na území hlavního města Prahy. Nařízení stanovuje, která místa jsou riziková a jaké činnosti jsou v těchto místech zakázány. Omezení platí, dokud nebude odvolána výstraha Českého hydrometeorologického ústavu. Za místo zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se považuje lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje, lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru, sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje a plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se na těchto místech zakazuje rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství), kouření (s výjimkou elektronických cigaret), používání pyrotechnických výrobků, používání jiných zdrojů zapálení (například létající přání, lampiony a pochodně), odhazování hořících nebo doutnajících předmětů, jízda parní lokomotivy (pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru) a spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení. Stejné nařízeno platilo letos na území Prahy už dvakrát. Za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Hygienici varují před smrtícím pneumokokem a doporučují očkování • Hygienická stanice hlavního města Prahy doporučuje veřejnosti preventivní očkování proti onemocněním, jejichž původcem může být bakterie Streptococcus pneumoniae.

Nejúčinnější ochranou proti nebezpečným bakteriím je očkování.

Prahu mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout území celé republiky. Výstraha platí od sobotního poledne do 21 hodin. Bouřky budou doprovázeny i přívalovými srážkami. „Nad střední Evropou se bude rozpadat zvlněná studená fronta. V sobotu v odpoledních hodinách se budou vytvářet bouřky bez výraznějšího postupu. Ojediněle může v bouřkách napršet kolem 30 mm, riziko výskytu velkých krup nebo silnějších nárazů větru je jen malé. Na východě Moravskoslezského kraje a na západě Čech je pravděpodobnost výskytu silných bouřek nižší,” uvedli meteorologové. Později odpoledne a večer bude bouřková činnost od východu ustávat. [related-post id="10318"] [related-post id="10299"]

Bude hezky, ale pak přijde studená fronta. Předpověď počasí na středu 3. dubna a výhled na další dny • Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám v těchto dnech proudí teplejší vzduch od jihu. I proto se středeční počasí v Praze i na většině území České republiky povede.

Den otevřených dveří ČHMÚ. Zjistěte, jak se předpovídá počasí! • V sobotu 24. března pořádá Český hydrometeorologický ústav Den otevřených dveří. Oslaví tak nadcházející Světový den vody (22. březen) a zároveň Světový meteorologický den (24. březen). ČHMÚ návštěvníkům zpřístupní děvět svých pracovišť po celé České republice. Pražané mají na výběr hned ze dvou poboček. V Praze-Libuši budou prezentovány činnosti radarového, družicového a aerologického oddělení, poznáte vybavení meteorologické zahrádky a stanice imisniho monitoringu. Mimo jiné se dozvíte, co ruší radarová měření, jaké družice meteorologové používají nebo jak vysoko vystoupá balón s radiosondou. V Praze-Komořanech si přijdou na své především zájemci o hydrometeorologii. Pracovníci ústavu vás seznámí se staniční sítí hydrologických a klimatologických stanic a předvedou praktické ukázky přístrojů. Otevřeno bude od 9 do 14 hodin a vstup je zdarma.

Meteorologové vylepšili Aladina. Předpověď počasí má být nyní mnohem přesnější • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vylepšil aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Nové nastavení vykazuje zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body.

Praha 10 rozdělí milion korun mezi podnikatele z okolí Starostrašnické • Rada MČ Praha v 10 schválila peněžitou pomoc pro malé podniky v rámci výzvy „Covid-Starostrašnická“, vyhlášené v červenci. Rovným dílem 22 727 Kč podpoří 44 podniků, které o podporu zažádaly a splnily podmínky výzvy.

Prahu čeká teplotní peklo. Pak ale konečně přijde ochlazení • Vysoké letní teploty vydrží v hlavním městě i ve středu. Nejteplejší bude čtvrtek, kdy rtuť teploměru vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. Pak ale meteorologové slibují ochlazení. V úterý bude podle předpovědi skoro jasno až polojasno, odpoledne až oblačno, ojediněle s možností přeháněk. Nejvyšší denní teploty kolem 34 až 36 °C. Slabý, přes den mírný jižní vítr 2 až 5 m/s se bude večer měnit na jihozápadní a v bouřkách přechodně zesílí. Ochlazení přijde v pátek Po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou k nám ve čtvrtek vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Čtvrteční teplota tak vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. V noci ze čtvrtka na pátek a v průběhu pátku bude postupovat od západu přes naše území studená fronta a za ní se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy výběžek tlakové výše. Nejvyšší denní teploty budou v pátek mezi 25 až 27 °C. Podobné počasí můžeme podle meteorologů očekávat i o víkendu. [related-post id="11502"] [related-post id="11512"]