Spí kočka s vámi? Jen z lásky to nedělá

1. února 2023 ∙ 03:14
Tereza Běhalová
Foto: Pixabay

Kočky jsou svým způsobem velice tajuplní domácí mazlíčci. Některé jejich chování bývá pro mnohé lidi často záhadou. Malé šelmičky se například uvelebí na hrudníku svého majitele a spokojeně si tam hoví. Ale proč to vlastně dělají?

Důvodů pro takové chování je hned několik. Obvykle se má za to, že kočky tímto způsobem vyjadřují náklonnost svému majiteli. Považují vás za bezpečný přístav a necítí se v ohrožení. Můžete si být téměř jistí, že cizímu nebo neoblíbenému člověku by se takové pocty nedostalo.

Kočky prospí až 16 hodin za den a během této doby jsou nejzranitelnější. Pokud tedy nejraději usne na vašem hrudníku, na klíně nebo u nohou, ukazuje tím, jak moc vám důvěřuje.

Ale nenechte se zmýlit. Je v tom i kousek majetnickosti. Kočky jsou od přírody teritoriální zvířata. Své okolí potřebují mít dokonale vykolíkované a označené. Těsným kontaktem vám tak zároveň předávají svůj pach a feromony.

A existuje ještě třetí důvod, proč domácí kočky vyhledávají vaši blízkost. Jsou totiž přirozeně náchylné dělat věci, které jim připomínají rané mládí. Mohli bychom to označit za jistý druh sentimentu, ale ve skutečnosti jde spíše o pudové chování.

Kočky, které milují své majitele, často vyhledávají tlukot srdce a tělesné teplo jako symbol vašeho vzájemného spojení. Pochází to právě z dětství, kdy si s ostatními koťaty lehaly blízko sebe a používaly se navzájem jako pohodlné a bezpečné polštáře.

Kde spí nejraději vaše kočka nebo kocour? Těšíme se na vaše komentáře!

Zdroj: Autorský text

X Zavřít