Správná péče o boty může výrazně prodloužit jejich životnost

LifestyleTereza Běhalová7. března 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

S botami to je stejné jako s kteroukoliv jinou částí našeho outfitu. Většinou platí, že čím jsou dražší, tím jsou i kvalitnější a měly by nám proto déle vydržet. Spoléhat se jen na to ale nelze. O boty je potřeba se dobře starat. Poradíme vám, jak jejich životnost prodloužit na maximum.

K dobrému renomé kamenných prodejen patří, že vás prodávající při koupi obuvi seznámí se zásadami správné péče o ni a zároveň nabídne přikoupit impregnaci – látku, která by měla boty (a tím i vaše chodidla) ochránit před vlhkostí. Většinou se k tomuto účelu používá univerzální impregnace, se kterou to ale není nutné přehánět. Po botě stékající impregnace je neklamným signálem, že už bohatě stačí.

Boty déle vydrží, pokud jeden pár nebudete využívat na všechny možné i nemožné činnosti. Podobně jako vy, i vaše boty toho mají za celý den dost. Zejména tehdy, pokud je ani jednou nevyzujete. Kromě dostatečného vyvětrání tedy nezapomínejte boty v různé dny střídat, ideálně ale ještě častěji.

I když se snažíme boty neustále očišťovat, vnitřku si zas tak často nevšímáme. To je ale chyba. Základem péče je v tomto případě antibakteriální přípravek, který je ve formě spreje snadno aplikovatelný i na špatně dostupná místa. Nástavbu péče o obuv vytvoříte, pokud použijete o něco sofistikovanější přípravky s přídavkem stříbra nebo uhlíkové vložky do bot. Oba tyto prostředky skvěle fungují proti zápachu.

Aby si i méně často nošené boty udržely svůj tvar, je dobré pořídit si k nim napínáky. Některé boty se s nimi už prodávají. Přestože bývají ve většině případů papírové, svou práci odvedou dobře.

Boty se ale často deformují i při obouvání, zejména v oblasti paty. V tomto případě vám námahu usnadní a boty ochrání používání obouváku.

Nepřehlédněte