Stav dlouhodobé vyčerpanosti. Jak poznat, že potřebujete pořádně dlouhý oddych?

13. prosince 2022 ∙ 13:01
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash

Cítíte se dlouhodobě unavení? Vaše tělo se tímto způsobem brání naprostému vyčerpání a vysílá varovné signály. Ignorovat je se nevyplatí. Zdaleka to není jen ospalost a nesoustředěnost. Zjistěte, co dalšího by vás mělo znepokojovat.

Pokud se od již od časného rána cítíte unavení, je to známka toho, že je vaše tělo přetížené a potřebuje odpočinek. Vypití několika šálků kávy ale není řešením. Sice se budete chvíli cítit lépe, ale váš problém rozhodně nezmizí. A co je horší, může to vést k závislosti na kofeinu. Jaké jsou ale další známky neklamné známky toho, že jste ve stavu dlouhodobého vyčerpání?

Chuť na sladké

Konzumace sladkostí nám může dočasně zlepšit náladu. Tělo požaduje cukr v případech, kdy je vyčerpané. Nedávná studie Kalifornské univerzity v Davisu naznačuje, že cukr potlačuje vylučování kortizolu, čímž minimalizuje pocity úzkosti a napětí. Přílišná konzumace sladkostí ovšem může vyvolat závislost na cukru, a tím zvýšit riziko obezity a souvisejících onemocnění.

Nedostatek soustředění

Problémy se soustředěním a zhoršení paměti jsou jasné známky dlouhodobé únavy. Unavení lidé odkládají vše na poslední chvíli nebo se snaží dělat mnoho věcí najednou, aby zvládli své povinnosti. To ale rozhodně není dobrý nápad, protože to vaši efektivitu nezvýší. V takových případech je lepší vzít si několik dní volna.

Denní ospalost

Nadměrná denní spavost je signálem, že jste přetažení. Pokud sníte o tom, že si alespoň na chvíli zdřímnete, snažte se to i zrealizovat. Vaše tělo to potřebuje! Je důležité si uvědomit, že ospalost může být také příznakem závažných zdravotních problémů, hormonálních poruch nebo neurodegenerativních onemocnění.

Opakující se infekce

Pokud je vaše tělo na pokraji vyčerpání, mnohem hůře zvládá bojovat s infekcemi, nachlazením, rýmou a migrénami. Je to další neklamná známka toho, že vaše tělo je ve špatném stavu. Pokud se o své tělo včas nestaráte, může to vést k vážnějším zdravotním problémům a zvýšit riziko autoimunitních onemocnění nebo srdečních chorob.

Profesní vyhoření

Pokud vaše produktivita v práci navzdory vašemu úsilí stále klesá, neodpírejte si přestávku. Zkuste si vzít dovolenou a nemyslet na své povinnosti a pracovní záležitosti a získat od nich odstup. Neochota odpočívat je jedním ze signálů vyčerpání a profesního vyhoření.

X Zavřít