Stěhování goril začalo. Nový pavilon představí zoo na podzim

13. června 2022 ∙ 21:01
Kristián Vích
Shinda a Kamba poprvé vcházejí do nového domovaFoto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada na podzim otevře nový pavilon goril. Stavba byla dokončena již v dubnu a nyní se sem postupně stěhují nejrůznější zástupci primátů. Pro návštěvníky se v pořadí devatenáctý pavilon Zoo Praha otevře 28. září u příležitosti 91. narozenin.

Nový pavilon goril je koncipován jako výpravná expedice do Kamerunu. „Ještě před vchodem se návštěvníci ocitnou na červené africké půdě. Vnitřní prostory pavilonu mají ve své vstupní části evokovat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji pralesa. Tu reprezentuje školní třída vybavená autentickými lavicemi. V této stylizované vesnici bude i první expozice se zvířaty a za ní již začíná tropický deštný les,“ popisuje ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Vnitřní prostory nového pavilonu. Foto: Zoo Praha
Venkovní výběh s hledištěm pro diváky. Foto: Zoo Praha

Umělé kmeny doplní množství živých rostlin a skrápění vodou zajistí příslušnou vlhkost. Prostorový zvuk smíchaný z autentických nahrávek pořízených v kamerunském pralese má pak věrohodnost této iluze ještě umocnit.

Na prales má navazovat prostor samčí skupiny goril. Vrcholem prohlídky pak bude rozlehlá expozice rodinné gorilí skupiny, jíž budou dělat společnost guerézy pláštíkové. Součástí nového pavilonu bude i venkovní výběh s hledištěm pro diváky.

Stěhování už začalo

Na nový domov si již postupně zvykají první obyvatelé – samice Kijivu, Kamba a Shinda spolu s mladým samečkem Ajabuem. Zvířata zvládla přesun nad očekávání dobře. Hned druhý den po stěhování je proto chovatelé vypustili ze zázemí do vnitřní expozice. Až si gorily zvyknou i tady, dostanou k dispozici i venkovní výběh.

Richard se svým synem Kiburim ve venkovním výběhu starého pavilonu. Ten bude samčí skupina prozatím obývat i nadále. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nové poměry vládnou i původních Opičích ostrovech v dolní části zoologické zahrady, kde stále setrvává gorilí samec Richard se syny Nuru a Kiburi. I oni jsou zatím bez samic klidnější, než se původně očekávalo. „Ode dne stěhování přijímají potravu, byť Richard si zatím vybírá jen ty atraktivní druhy. To však znamená, že jsme na dobré cestě. Ostatně vše probíhá lépe, než jsme vůbec doufali,“ vysvětluje vrchní chovatel Martin Vojáček.

Kromě goril a guaréz budou v novém pavilonu k vidění také kočkodani, štětkouni, osináci, kaloni a drobní živočichové pralesního podrostu, kteří dokreslí typickou ukázku středoafrické fauny.

Zdroj: Tisková zpráva Zoo Praha

X Zavřít