Stejnopohlavní manželství přinese větší ochranu „tradičním“ rodinám. Komentář Kristiána Vícha

ZprávyKristián Vích28. září 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Švýcaři během víkendového referenda odhlasovali, že osoby stejného pohlaví spolu mohou uzavírat klasické sňatky. Pro bylo 64,1 procenta voličů. V Česku toto téma vzbuzuje vášnivé debaty. Konzervativci zavírají oči před skutečnými problémy a potřebami LGBT spoluobčanů a spoluobčanek, zatímco liberálům se „manželství pro všechny“ stále nedaří legislativně prosadit. Většinová společnost přitom námitky v podstatě nemá. Stejnopohlavní sňatky mohou prospět úplně všem, ale neuškodí nikomu.

Gayům a lesbám v Česku je stále upírána možnost uzavírat mezi sebou regulérní sňatky. Odpůrci argumentují, že jediným smyslem manželství je zplození a výchova dětí, a že právě proto si institut manželství musí zachovat svou výlučnost. Jenomže i LGBT lidé by rádi zodpovědně a láskyplně děti vychovávali, kdyby jim zákony opět nestály v cestě – mj. zákazem adopcí v případě, že jsou v registrovaném partnerství. Je to stejné, jako kdyby vám v dětství rodič řekl: „Ano, pustím tě do kina, ale jen do takového, kde nebude žádná promítačka. A ještě tam budeš muset jít sám.“

Navzdory tomu všemu u nás dnes již existují stovky, možná tisíce tzv. „duhových“ rodin. Jsou to rodiny prakticky stejné, jako každá jiná. Jezdí na výlety, navštěvují příbuzné, žijí pod jednou střechou a mají se rádi. Zákonnou ochranu ani žádné další výhody ale nemají. Spíš se zbytečně potýkají se spoustou překážek a omezení.

Ústavní Listina základních práv a svobod hned v úvodu říká: „Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech.“ To je ale v přímém rozporu s českou realitou. Lidé se sexuální orientací si nesmí vzít toho, koho skutečně milují. Mohou maximálně vstoupit do registrovaného partnerství, nebo uzavřít manželství s osobou opačného pohlaví. Všechny tyto případy jsou nedůstojné a nerovnoprávné.

Co skutečně ohrožuje tradiční rodinu

Odpůrci stejnopohlavních svazků také často argumentují, že hrozí rozpad tradiční rodiny. Dejme stranou, že tento pojem je v podstatě imaginární, protože nikde žádná definice tradiční rodiny neexistuje. Velká část českých rodin je buď neúplná, různorodě poskládaná a nebo třeba zcela disfunkční.

Konzervativci považují za stěžejní představitele tradiční rodiny heterosexuální dvojici otce a matky. Uzákoněním stejnopohlavních svazků se ale pro takové rodiny vůbec nic nezmění. A co víc, dokonce to pro ně bude znamenat mnohem menší ohrožení.

Představme si například českého muže – gaye, který touží po rodině. Dobře ví, že kdyby se rozhodl založit ji s mužem, kterého miluje, v očích státu bude tato rodina méněcenná a nehodná ochrany. On ale chce vychovat děti v úplné rodině a vrátit tak společnosti to, co do něj samotného vložila. Má proto jedinou možnost – vstoupit do manželství se ženou. Před ní i před dětmi ale svou orientaci bude muset celý život tajit. Trpět budou všichni zúčastnění včetně dětí. Hotová destrukce „tradiční“ rodiny.

A teď si představme homosexuální ženu ve Švýcarsku, která touží po rodině. Najde si proto vhodnou partnerku, uspořádají svatbu a pořídí si děti. Dobře ví, že v očích státu je jejich rodina stejně hodnotná jako všechny ostatní. Dvě ženy spolu žijí v harmonickém vztahu, kde se navzájem podporují, stát je podporuje a jejich děti tak mají skvělý start do života. Za sousedy mají druhou spokojenou rodinu, kde jsou rodiči otec a muž. Těm je otázka stejnopohlavních svazků v podstatě ukradená, protože dobře ví, že jejich sousední rodina je v ničem neohrožuje ani neomezuje.

Není vůbec fér chtít od homosexuálů stejné povinnosti jako mají všichni ostatní, ale nedat jim stejná práva. To si naštěstí uvědomuje i většinová česká společnost. Podle mnoha průzkumů fandí stejnopohlavním svazkům až tři čtvrtiny populace. Nezbývá tedy než doufat, že nová politická reprezentace vzešlá z příštích voleb bude konečně akceptovat vůli lidu a nezavře oči před dlouhotrvající nespravedlností.

Zdroj: https://www.jsmefer.cz/duvody_a_odpovedi

Nepřehlédněte

Na budově pražského magistrátu visí poprvé v historii duhová vlajka • Radní hl. m. Prahy společně se zástupci festivalu Prague Pride vyvěsili v pondělí duhovou vlajku na budovu Nové radnice. Chtějí tak vyjádřit podporu LGBT komunitě. Vlajka zavlála nad pražským magistrátem vůbec poprvé.

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Sňatek v brzkém věku může být rizikový • Většina malých dívek často sní o tom, jak bude vypadat jejich svatební den. Část z nich se přitom na tuto životní událost těší tak moc, že do manželství bezhlavě vstoupí už kolem 20. roku života. Podle vědců to ale v některých případech může být chyba.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

KOMENTÁŘ: Zrušení předkupního práva urychlí prodeje bytů. Změna vstoupí v platnost za měsíc • Prodeje bytů, s nimiž funkčně souvisí spoluvlastnický podíl na jiné jednotce zahrnující nebytový prostor, by měly už za necelý měsíc výrazně zrychlit. Právě 1. července vstupuje v účinnost novela občanského zákoníku, která v podstatě ruší předkupní právo spoluvlastníků. To v minulém období výrazně komplikovalo hlavně prodeje bytů s garážemi, sklepy či předzahrádkami, které byly součástí společných prostor. Novela však přináší také další změny, například přechod dluhů na zálohách za služby z původního na nového vlastníka bytu.

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Žena se čtyřmi dětmi roky snášela týrání manžela. Odejít od něj dokázala až teď • Počet odhalených případů domácího násilí v Praze patří stále mezi nejvyšší v rámci statistik ostatních krajů. Počet vykázaných osob se posledních pět let pohybuje mezi 186 až 213 a první pololetí letošního roku s 95 případy nenasvědčuje tomu, že by se měl tento počet výrazněji snížit.

Mezi ohrožené osoby nejčastěji patří ženy, které psychické i fyzické násilí snášejí i několik let.

Kdo je tady odporný? Reakce na nenávistná slova prezidenta z domova i ze světa • Pořádný rozruch opět vyvolal prezident Miloš Zeman. V nedělním vysílání CNN Prima News prohlásil, že transgender lidé jsou mu bytostně odporní. Za svá slova si vysloužil ostrou kritiku z Česka i ze zahraničí.

Začíná festival Prague Pride. Hlavním tématem je letos rodina • Rodina bude tématem 8. ročníku festivalu Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou, který se uskuteční v Praze od 6. do 12. srpna 2018. Festivalová kampaň se letos zaměřila na rodiny, v nichž LGBT lidé vyrůstají; kde si osvojují vzorce chování, poznávají bezpodmínečnou lásku, ale bohužel také získávají doživotní traumata. Prague Pride tak přispěje do debaty o současné rodině, která se v české společnosti odvíjí. Volbou tématu rodiny se Prague Pride snaží připomenout, že přijetí doma je pro LGBT lidi důležitější než to, jak se k nim chovají lidé venku. Teplé dítě však bývá často onálepkováno a postaveno do pozice černé ovce rodiny. „V letošní kampani upozorňujeme na škatulkování, které ve většině rodin probíhá. Příbuzní často přisuzují ostatním členům a členkám rodiny nálepky na základě jejich chování či vrozených dispozic – ať se jim to líbí, nebo ne. Nálepkování totiž máme ve zvyku,“ říká ředitelka LGBT festivalu Hana Kulhánková. Jak však vzápětí zdůrazňuje, nálepky stojí na stereotypech a svého nositele definují velmi zkresleně. Každý z nás je přeci více než jen šprt, drbna, teplouš nebo mamánek. Prague Pride 2018 proto vybízí k tomu, abychom povahu, sexuální orientaci nebo vzhled svých příbuzných přestali řešit. „Každý jsme nějaký a je lepší užívat si společné chvíle jako rodina. Třeba tak, že se letos spolu vypravíme na festival Prague Pride,“ říká Hana Kulhánková. „S chutí jsme se pustili do tak zásadního tématu, jakým je rovnost. Naším cílem bylo najít dostatečně silný insight, který by veřejnost přiměl přehodnotit zažité předsudky. Pevně věříme, že se nám touto kampaní podaří otevřít diskuzi a že se povrchní nálepkování stane tématem i u rodinných stolů. Tak, abychom si všichni uvědomili, že každý z nás jsme mnohem víc než jen nálepka, kterou nosíme,“ říká Karla Calheiros, která je spolu s Marinou Frederico autorkou konceptu. Na celé kampani pracoval tým agentury Havas. [related-post id="11486"] Bohatý program Rodina prochází napříč festivalovým programem, který i letos nabídne přes stovku různorodých akcí. Z Nizozemska přijede transgender modelka Loiza Lamers, která se díky výjimečné podpoře své rodiny mohla vyoutovat již v dětském věku. Se švýcarskou historičkou Corinne Ruffli se podíváme na život lesbických seniorek, prostřednictvím výstavy a divadelního představení se seznámíme s málo zveřejňovanými poměry v rodině německého spisovatele Thomase Manna. V Pride Village na Střeleckém ostrově proběhne celý Den pro manželství a rodinu. Rodině se bude věnovat i řada workshopů a podpůrných skupin – proběhne například beseda s dětmi vyrůstajícími v duhových rodinách, workshop přípravy na coming out pod vedením Linky bezpečí, nebo skupinové setkání příbuzných LGBT osob pořádané organizací Trans*parent. Kompletní program Prague Pride 2018 najdete na festivalových stránkách www.praguepride.cz, které prošly novou úpravou, a také v mobilní aplikaci Convene od Thomson Reuters pro iOS a Android. Opět vyjde festivalový magazín Prague Pride Mag s 52 stránkami o programu a LGBT tématech. Většina akcí Prague Pride je ZDARMA. [related-post id="11512"] Duhový průvod Festival začíná již tradičně zahajovacím koncertem v Pride Village na Střeleckém ostrově v pondělí 6. srpna. Vystoupí kapela Mucha, hvězda soutěže MTV The Real World Davis Mallory z USA a vrcholem večera bude show Petra Kotvalda. Duhový průvod Prahou se uskuteční v sobotu 11. srpna a z důvodu nahlášené rekonstrukce dolní části Václavského náměstí půjde od sochy sv. Václava Opletalovou ulicí do Hybernské a dále po tradiční trase Náměstí Republiky – Revoluční – Dvořákovo nábřeží – Čechův most – schody na Letnou.

Turkyně mají při rozvodu nárok na štědrou odměnu. Evropanky by mohly závidět • Práva žen v muslimském světě na Západě vnímáme jako velmi omezená. Skutečnost ovšem byla a je poněkud jiná. Dokládá to i dobový článek, který otiskly v Praze vydávané Národní listy v únoru 1894. Evropské ženy by mohly Turkyním mnohé závidět.

Manželku prodal za koně. Kuriózní případ z USA s nečekanou dohrou • Obchod s lidmi býval v dávné minulosti zcela běžný. Poněkud kuriózně přesto působí případ ze Spojených států, o němž v dubnu roku 1891 psaly pražské noviny. Jistý mladý farmář z Pensylvánie vyměnil svou manželku za koně. Jenomže celý obchod nakonec nedopadl příliš slavně. Přečtěte si, co se přesně stalo.

Rodinný festival na Kampě nabídne zábavu, sport i netradiční workshopy • Vyzkoušet si netradiční aktivity, zasportovat si a užít si příjemné odpoledne s rodinou bude moci každý, kdo se vypraví v neděli 16. září do parku na Kampě na rodinný festival, který pořádá radní pro kulturu a sport Filip Kračman z Městské části Praha 1.

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

OBRAZEM: Duhový průvod Prague Pride prošel centrem Prahy • V centru Prahy se v sobotu po poledni sešly desítky tisíc účastníků letošního pochodu hrdosti Prague Pride. Po 13. hodině vyrazili v průvodu na Letnou, kde bude do večera pokračovat program stejnojmenného festivalu. Pořadatelé letos museli tradiční trasu pozměnit kvůli probíhajícím opravám v dolní části Václavského náměstí. Místo po Příkopech se účastníci pochodu vydali Opletalovou a Hybernskou ulicí na náměstí Republiky. Odtud pak tradičně pokračovali po Revoluční a Klášterské na Dvořákovo nábřeží přes náměstí Curieových a Čechův most po schodech na Letnou. Příspěvek sdílený Self-guided tours in Prague (@pragueinabox), Srp 11, 2018 v 7:07 PDT

Pozor na spolknuté předměty. Baterie a magnety mohou být pro děti smrtelně nebezpečné • Spolknutí drobného předmětu dítětem je noční můra snad každého rodiče. Podle zkušeností lékařů jsou to nejčastěji mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.

Startuje Prague Pride. Letos opět bez duhového průvodu • V pondělí 2. srpna začíná v Praze tradiční týdenní festival sexuálních menšin Prague Pride. Nabídne desítky nejrůznějších akcí z oblasti kultury, osvěty, zábavy či vzdělávání.

Prague Pride

Když manželství, tak pro všechny. Primátor Hřib podpořil iniciativu Jsme fér • Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal prvním primátorem/starostou v České republice, který podpořil iniciativu „Jsme fér“. Ta bojuje za právo gay a lesbických párů vstupovat do manželství. Zástupci iniciativy primátorovi při této příležitosti ve středu udělili „Certifikát férovosti“.