Zůstaňte v kondici. Stačí pár minut denně a vůbec to nebolí

26. listopadu 2020 ∙ 12:24
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Jak se v době pandemie udržet v dobré fyzické i psychické kondici? Odborníci znají recept. Stačí každý den pravidelně a správně chodit.

Vypadá to, že fitness centra, kryté bazény a další sportoviště zatím jen tak neotevřou. Lidské tělo ovšem pohyb potřebuje. Bez něj se dříve nebo později začnou projevovat nejrůznější fyzické i psychické problémy.

Jednou z mála aktivit, které je možné v této době provozovat, je obyčejná chůze. Její výhody jsou přitom nesrovnatelné například s během.

Stačí pár minut

Chůze představuje nepřirozenější a nejbezpečnější způsob pohybu. Přístupná je všem bez ohledu na fyzickou zdatnost. A navíc k ní nepotřebujete ani žádné speciální vybavení, jako je tomu u jiných druhů sportu.

Odborníci říkají, že když budete chodit alespoň 30 minut denně 5x v týdnu svižnější chůzí, začnete na sobě pociťovat zlepšení fyzické kondice i duševního rozpoložení.

Jakákoliv fyzická aktivita rozproudí krev v žilách, čím se zvýší okysličení organismu. Pobyt venku navíc prokazatelně snižuje depresivní stavy a představuje účinnou zbraň v boji proti stresu.

Jak chodit správně

Kromě již zmíněné pravidelnosti a dostatečné délky je u chůze potřeba dodržovat i několik dalších zásad, aby se dostavily požadované účinky.

Snažte se chodit plynule, tj. bez zbytečných zastávek a se stejnou délkou kroku. Hlídejte si správné držení těla a pravidelně dýchejte. Před začátkem a na konci chůze se doporučuje krátké protažení svalů.

Samozřejmostí je výběr vhodné obuvi. Nepodceňte ale ani výběr trasy a terénu. Pokud s chůzí začínáte a víte, že se po určitém času unavíte, trasu vaší procházky si raději dopředu naplánujte.

X Zavřít