Další výzkum potvrdil, že káva ovlivňuje délku života

7. června 2022 ∙ 22:09
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Pokud patříte mezi milovníky kávy, pak rozhodně musíte vědět o nejnovější studii vědců, jejíž závěry zveřejnil odborný časopis The Annals of Internal Medicine. Zkoumalo se, jaký vliv má pravidelné pití kávy na riziko předčasného úmrtí. A potvrdil se poznatek, který přinesly podobné vědecké práce již v minulosti.

Vědci tentokrát použili data z britské Biobanky, což je rozsáhlá lékařská databáze se zdravotními informacemi od lidí z celé Velké Británie. Výzkumníci analyzovali demografické údaje, údaje o životním stylu a stravování získané od více než 170 000 lidí ve věku 37 až 73 let po dobu sledování v průměru sedmi let.

Ti, kteří pili 1,5 až 3,5 šálku kávy denně, a to i s lžičkou cukru, měli až o 30 procent nižší pravděpodobnost úmrtí během sledovaného období než ti, kteří kávu nepili. Ti, kteří pili neslazenou kávu, měli o 16 až 21 procent nižší pravděpodobnost úmrtí během sledovaného období, přičemž ti, kteří pili přibližně tři šálky denně, měli nejnižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili.

Riziko úmrtí zůstalo nižší u lidí, kteří pili kávu bez kofeinu i s kofeinem. U osob, které pily kávu s umělými sladidly, byly údaje neprůkazné.

„Je to důležité zjištění. Existuje jen velmi málo věcí, které snižují úmrtnost o 30 procent,“ uvedla Christina Wee, docentka medicíny na Harvard Medical School a zástupkyně šéfredaktora vědeckého časopisu The Annals of Internal Medicine, kde byla studie publikována.

Pokud tedy ranní šálek kávy patří k vašemu každodennímu rituálu, rozhodně s tím nepřestávejte. Jen si dávejte pozor, aby to nebylo nalačno.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/drinking-coffee-in-moderation-linked-to-lower-mortality-risk

X Zavřít