Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil chlapečka. Dostal jméno po synovi slavné moderátorky

ZprávyKristián Vích4. února 20191 minuta čtení
184. děťátko v babyboxu je kluk v pražském Hloubětíně (ilustrační foto).

184. děťátko v babyboxu je kluk v pražském Hloubětíně (ilustrační foto).

Foto: Archiv

V babyboxu v pražském Hloubětíně našli v neděli večer několik dní starého chlapečka. V pořadí již 184. děťátko, kterému toto zařízení v Česku pravděpodobně zachránilo život, dostalo stejné jméno podle syna televizní moderátorky Světlany Witowské.

„Ve vaničce jsem viděl děťátko v polární výbavě – kostičkované kombinéze s kapucí zřejmě po starším sourozenci – a ještě v modré dece. Doktor Petr Pícha, hrdinský spoluzakladatel prvního babyboxu, mi vzápětí referoval, že je to kluk, možná několik dní starý, podle pupku možná narozený v porodnici, ale v každém případě na první pohled zdravý. Obleček lehce obnošený. Požádal jsem Světlanu Witowskou, jež právě končila na obrazovce, zda jej mohu pojmenovat po jejím starším synovi Viktorovi. Jasně! zněla odpověď. Jméno mladšího syna Filipa jsme nedávno použili,“ sdělil zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess.

Jde o druhé dítě, které během uplynulého víkendu babybox zachránil. V sobotu našli novorozenou holčičku v Klatovech.

Babybox v pražském Hloubětíně byl zřízen jako první v Česku. Fungovat začal 1. června 2005. V Praze funguje podobné zařízení ještě v Praze 2 a Praze 6.

Nepřehlédněte

Do babyboxu v pražském Hloubětíně někdo odložil několikaměsíční holčičku • Do babyboxu v pražském Hloubětíně někdo ve středu pozdě odpoledne odložil několikaměsíční holčičku. Informoval o tom zakladatel české sítě babyboxů Ludvík Hess. Dítě dostalo jméno Zuzanka.

Světová zdravotnická organizace varuje před vlivem obrazovek na děti • Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších pěti let. Jde o vůbec první takové doporučení, které WHO oficiálně publikovala. Doporučení obsahují například radu, aby v prvních dvou letech života dítě nevysedávalo před televizní obrazovkou či nehrálo počítačové hry, v dalších třech letech by dle názoru WHO takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. WHO naopak vyzdvihuje význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších.

V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy • Ve čtvrtek 29. srpna se na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol narodil 27leté ženě s transplantovanou dělohou zdravý chlapeček. Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením MUDr. Romana Chmela, Ph.D. a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením doc. MUDr. Jiřího Froňka, Ph.D. FRCS.

Máte ošklivé dítě? Může za to jeho otec, tvrdí vědci • Na to, jaký bude váš potomek, mají mužské spermie mnohem větší vliv, než se doposud myslelo. Vyplývá to z výsledků studie rakouských vědců. I když si muži mohou pořídit potomka v jakémkoliv věku, neměli by prý s početím příliš otálet.

Atraktivitu potomků z velké části ovlivňují mužské spermie.

Pozor na spolknuté předměty. Baterie a magnety mohou být pro děti smrtelně nebezpečné • Spolknutí drobného předmětu dítětem je noční můra snad každého rodiče. Podle zkušeností lékařů jsou to nejčastěji mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.