Klíšťová encefalitida bývá zpočátku nenápadná. Nakazit se můžete i z mléka

11. srpna 2020 ∙ 16:54
Tereza Běhalová
Klíšťová encefalitida
Foto: Pixabay

Lékaři zaznamenali během prvního pololetí o 25 % více případů nákazy klíšťovou encefalitidou než ve stejném období v loňském roce. Podle statistiky ISIN (Informační systém infekčních nemocí) se nemocí nakazilo do června celkem už 158 lidí. V prvním pololetí loňského roku to přitom bylo jen 119 případů.

Klíšťata jsou v posledních letech aktivní čím dál dříve a do pozdějších období roku. Navíc osídlují nové a již i výše položené oblasti. Na zhoršení situace se podílí deštivé počasí a mírné zimy. Neustále se tak zvyšuje počet dní v roce, kdy hrozí riziko nákazy.

Klíšťová encefalitida a mléko

V poslední době bylo zaznamenáno také několik případů nákazy, kterou způsobila konzumace nepasterizovaného kravského, ovčího či kozího mléka a mléčných výrobků. Pokud je totiž zvíře klíštětem infikováno, virus se uvolňuje i do mléka.

[related-post id=“29547″]

Ochrnutí i smrt

Klíšťová encefalitida postihuje mozkové blány a mozek. Může proběhnout relativně lehce, dokonce i bez zjevných příznaků. Výjimkou ale nejsou ani život ohrožující stavy nebo dokonce úmrtí.

Po jednom či dvou týdnech od nákazy se objeví příznaky podobné chřipce – typicky zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Po malém odstupu dojde k druhé fázi onemocnění, kdy je zasažena centrální nervová soustava.

[related-post id=“20958″]

Objeví se vysoká horečka, bolesti hlavy, zvracení, ztuhnutí šíje, dezorientace. Výjimečně může dojít i k dlouhodobým či doživotním následkům jako je ochrnutí, porucha rovnováhy, soustředění, spánku a deprese.

Očkování na boreliózu není

Klíšťata přenáší také boreliózu. Narozdíl od encefalitidy proti ní ale neexistuje očkování. Riziko nákazy boreliózou po přisátí klíštěte naštěstí výrazně vzrůstá až po 24 hodinách. Po každém návratu z přírody je proto nezbytně nutné důkladně prohlédnout celé tělo.

X Zavřít