Mariánské náměstí se promění v pěší zónu. Přibudou stromy i vodní prvky

10. září 2020 ∙ 13:05
Kristián Vích
Návrh nové podoby Mariánského náměstí od studia Xtopix.Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Architektonické studio Xtopix zveřejnilo novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Rekonstrukce by se měla začít v roce 2022.

Na Mariánském náměstí sídlí Magistrát hl. m. Prahy, ale i Městská a Národní knihovna. V budoucnu se prostor promění v pěší zónu s nově vysazenými javory, které lidem poskytnou nezbytný stín v horkých letních dnech. Přibudou také lavičky, stolky a vodní prvky jako kašna, pítka a trysky.

Návrh nové podoby od studia Xtopix. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Jižní část náměstí pak poskytne variabilní prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, které má v režii Městská knihovna Praha. Kulturní program se zaměří na divadelní představení, koncerty, veřejná čtení i pořádání trhů.

Návrh nové podoby od studia Xtopix. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

S úpravou lokality souvisí i dopravní změny. Náměstí bude sloužit zejména pěším a cyklistům, ale umožní i nezbytný průjezd aut a dopravní obsluze. V návrhu se počítá s rozšířením chodníků a vznikem pěších a obytných zón. V lokalitě bude také zajištěno více přechodů.

V rámci nového návrhu řešení se počítá i s úpravou přilehlého náměstí Franze Kafky a ulic Platnéřská a Kaprova. V Platnéřské ulici bude rozšířeno tzv. koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V ulici Kaprova pak bude vysazeno nové stromořadí.

Návrh nové podoby od studia Xtopix. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Do 12. září si můžete prohlédnout nový návrh náměstí v Dílně Ústřední knihovny (Mariánské náměstí 1), kde je vystaven model, vizualizace i doplňující informace o náměstí.

X Zavřít