Mnichovská dohoda. Originál dokumentu bude poprvé v historii k vidění v Praze

ZprávyPetra Domašínská29. září 20182 minuty čtení
Fotografie z průběhu Mnichovských jednání – zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii.

Fotografie z průběhu Mnichovských jednání – zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii.

Foto: Bundesarchiv, Wikipedia.org

U příležitosti 100. výročí vzniku republiky bude poprvé v historii na našem území k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály klíčovou roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Historická budova Národního muzea se částečně otevře veřejnosti už 28. října tohoto roku a právě zde bude možné originály spatřit.

A které unikátní dokumenty si návštěvníci na vlastní oči prohlédnou? V první řadě to bude Mnichovská dohoda, od jejíhož podpisu uplynulo přesně 80 let. Dále pak Vídeňská arbitráž, která na Mnichovskou dohodu navázala a přinutila Československo odstoupit další území Maďarsku. Vystavena bude i deklarace, která definitivně ukončila existenci I. Československé republiky, a kterou donutil Adolf Hitler po velikém nátlaku podepsat prezidenta Emila Háchu dne 15. března 1939.

Chybět nebude ani originál Pittsburské dohody, prostřednictvím které bylo v roce 1918 schváleno spojení Čechů a Slováků v jednom státě a československé ratifikace mírových smluv z Versailles, Saint Germain a Trianonu, jež ukončily I. světovou válku. Všechny tyto osudové dokumenty spatří návštěvníci poprvé pohromadě v Národním muzeu na Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě již 28. října 2018. Po náročné rekonstrukci, se v tento jubilejní den u příležitosti 100. výročí naší republiky otevře ve zkušebním provozu Historická budova Národního muzea. Vstupné bude až do konce roku 2018 zdarma.

„Jsem opravdu šťastný, že se podařilo s Francií, USA a Německem vyjednat zápůjčku tak zásadních dokumentů pro naše moderní dějiny a velice si vážím vstřícnosti našich zahraničních kolegů. Česká veřejnost je ještě nikdy neměla možnost spatřit takto pohromadě. Jedná se tedy skutečně o historický moment a jsem rád, že se to podařilo právě u příležitosti otevření Národního muzea a v roce, kdy slavíme výročí 200 let od založení naší instituce,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Dokumenty budou do České republiky přivezeny za přísných bezpečnostních podmínek a stane se tak nedlouho před zahájením výstavy.

Nepřehlédněte