Mrtví pomáhají i po smrti. Vyřešili choulostivý problém cyklistů a pomohli zdokonalit inkontinenční pásky
Foto: Unsplash
Zatímco většina z nás se smrti bojí, existují v České republice místa, kde ji vítají s otevřenou náručí. Někteří lidé svá těla věnují vědě už za života. A podle odborníků to může být klíč k záchraně mnoha životů.
Anatomický ústav 1. LF UK v Praze každoročně využije 50 až 60 těl dárců, kteří se rozhodli přispět k pokroku medicíny i po svém odchodu. V registru čeká na svou poslední službu lidstvu přibližně šest tisíc budoucích dárců. Každé darované tělo pomůže ve vzdělávání až tisícovky studentů medicíny ročně a přispívá k vývoji nových léčebných postupů.
Znásilněná důvěra v porodnici. Tisíce žen mlčí o traumatu z největšího dne jejich života. To se ale musí okamžitě změnit!
5 důvodů, proč kočkám slepota nebrání ve šťastném životě. Neskutečné, co všechno zvládnou
Díky posmrtné štědrosti zemřelých dárců se podařilo například odhalit, jak spolu komunikují nádorové buňky, což vedlo k vývoji nových protinádorových léků. Vědci objevili význam látky zvané interleukin 6 (IL-6) a na základě tohoto poznání vyvinuli nové léčebné postupy.
„Ve spolupráci s Biotechnologickým ústavem AV ČR jsme připravili nové inhibitory receptoru pro IL-6, které byly patentově chráněny s možným využitím v protinádorové terapii a léčbě autoimunitních onemocnění,“ vysvětlil prof. Karel Smetana z Anatomického ústavu 1. LF UK.
Poslední dar zemřelých pomohl také tisícům žen trpících inkontinencí. Studium anatomických poměrů na darovaných tělech odhalilo nebezpečí některých typů inkontinenčních pásek. Díky těmto zjištěním byly nebezpečné pásky upraveny tak, aby ženám pomáhaly namísto toho, aby způsobovaly další vážné komplikace.
Dívka se opakovaně otrávila předmětem, který používáme denně. Teď všechny varuje a radí, co si pohlídat
Není to vidět, ale hrozně to bolí. Duše je paralyzovaná a vy s tím musíte okamžitě něco dělat, než bude úplně zle
Anatomický výzkum ve spolupráci s klinickými lékaři vedl k vyvinutí bezpečné chirurgické metody pro vytvoření citlivého neoklitorisu během operací změny pohlaví z muže na ženu. Klíčovým faktorem byla podrobná znalost průběhu nervových drah inervujících žalud penisu, ze kterého se neoklitoris vytváří.
Pochopení vztahu mezi tímto nervem a stydkou kostí také přispělo k lepšímu porozumění vzniku kompresního syndromu, který se u cyklistů projevuje bolestmi v oblasti vnějších pohlavních orgánů při nevhodně tvarovaném sedátku.
Za těmito úspěchy však stojí stále menší počet anatomů, jejichž práce není dostatečně finančně ohodnocena. Zástupci Anatomického ústavu 1. LF UK proto volají, aby se něco s tímto problémem začalo dělat.
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil