Pozor na nebezpečnou hračku. Pro děti představuje velké riziko

1. března 2021 ∙ 09:45
Kristián Vích
Foto: Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nebezpečnou hračkou, která může pro nejmenší děti představovat velké zdravotní riziko. Jedná se přívěsek na klíče v podobě panenky s copánky.

Plastová panenka má na temeni hlavy připevněn řetízek s kroužkem na klíče. Oblečena je v šatičkách různých barev, na kterých jsou připevněny různobarevné látkové květy.  Na nohou má obuty snímatelné plastové botičky. Výrobek je distribuován bez obalu a jakýchkoli dalších informací pro spotřebitele. 

„Provedením příslušných zkoušek pevnosti v tahu bylo zjištěno, že působením síly 55N se z výrobku uvolnily kovové části – řetízek a kroužek na klíče, které se vejdou do válce pro malé části. Do válce pro malé části se rovněž vešly plastové lehce snímatelné botičky, které má panenka obuty na nohou,“ uvedla ČOI v tiskové zprávě.

Výrobce neupozorňuje na žádné riziko pro děti ve věku do tří let, které by s výrobkem mohlo být spojeno. Výrobek však není v souladu s bezpečnostními předpisy. V průběhu používání hračky může malé dítě sundat panence botičky, případně utrhnout z hračky výše uvedené malé části, které může spolknout nebo vdechnout. 

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi hračky ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z trhu nebo z oběhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a zveřejněna v systému RAPEX.  

X Zavřít