Praha zmodernizovala protialkoholní záchytnou stanici

19. února 2021 ∙ 19:39
PražskýDEN.cz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.Foto: Archiv

Svůj provoz obnovila pražská Protialkoholní záchytná stanice v Praze 8. Během necelého roku, kdy byla kompletně rekonstruována, fungovala v omezeném režimu se šesti lůžky. Rekonstrukcí a modernizací zajistí město zaměstnancům lepší pracovní podmínky pro personál a důstojnější prostředí pro klienty.

S rozsáhlou rekonstrukcí v hodnotě 18 miliónů korun se začalo loni v březnu. Hlavním cílem byla modernizace celého objektu a navýšení lůžkové kapacity o 6 lůžek na celkových 25. Zásadní změnou je pak přístavba s novým výtahem, který umožní přesun klientů na pokoj v prvním patře v poloze vleže.

Během rekonstrukce byla provedena řada dalších stavebních úprav, jako výměna oken, osazení nových a bytelnějších dveří v pokojích, položení nové podlahové krytiny. Dále prošel modernizací kamerový systém, veškeré vnitřní rozvody a vzduchotechnika s temperováním vzduchu. Úplnou novinkou je signalizační systém, který slouží ke komunikaci mezi sestrou a pacientem.

„Jsme si vědomi toho, že navýšením kapacity lůžek záchytné protialkoholní stanice nevyřešíme problém lidí závislých na alkoholu, a proto plánujeme provázat toto pracoviště se sociálními a adiktologickými službami. Tím vytvoříme příležitost navést lidi na cestu k uzdravení,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Protialkoholní záchytnou stanici původně provozovala pro Prahu Fakultní nemocnice Bulovka. Od roku 2013 zajišťuje její chod město prostřednictvím své příspěvkové organizace Městská poliklinika Praha.

Poplatek za jednu noc strávenou na záchytné stanici činí 3 000 korun. Tuto částku ale uhradí asi jen 25 % klientů, což je srovnatelné se záchytnými stanicemi v ostatních městech. Od roku 2013 se vyšplhala dlužná částka za neuhrazené pobyty na 60 miliónů korun. Klienty jsou minimálně z dvaceti procent osoby bez domova. Dlužné částky se tak u nich a dalších sociálně znevýhodněných dají jen velmi těžko vymáhat.

X Zavřít