Předvánoční Prahu rozzářily tisíce světelných dekorací. Zajímavou výzdobu mají v Čakovicích

17. prosince 2020 ∙ 12:21
PražskýDEN.cz
Foto: Magistrát hl. m. Prahy

O prvním adventním víkendu na konci listopadu se v hlavním městě rozsvítily tisíce vánočních dekorací na stožárech veřejného osvětlení, ale i světelná výzdoba v parcích a na náměstích. Spolu s nimi se postupně začaly rozsvěcet i vánoční stromy napříč celou Prahou. Těch letos městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) ozdobila přesně jednatřicet. Z nich nejznámější byl ten na Staroměstském náměstí a mezi posledními se rozsvítil vánoční strom na Mariánském náměstí před pražským magistrátem.

Oslavy Vánoc v hlavním městě se letos konají kvůli vládním opatřením v omezené podobě. Podle radního hl. m. Prahy Jana Chabra od nich ale pražský magistrát nechtěl upustit úplně.

„Advent patří k nejkrásnějším obdobím roku. Města jsou vyzdobena tisíci světly, všude panuje slavnostní a přátelská atmosféra. O to bychom Pražany nechtěli připravit, a proto jsme město i letos vyzdobili světelnými dekoracemi a desítkami vánočních stromů,“ uvedl radní a doplnil, že městská společnost THMP letos v různých částech Prahy ozdobila dvanáct velkých a devatenáct menších vánočních stromů.

Výzdoba v Čakovicích. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Světelné dekorace na stožárech veřejného osvětlení jsou už nedílnou součástí adventní atmosféry v Praze. Technologie hl. m. Prahy jich letos instalovala okolo jedenácti set.

„Výzdobu zajišťovali pracovníci dvou výjezdových středisek s využitím výškové techniky a práce probíhaly převážně v druhé polovině listopadu a počátkem prosince. Stožáry jsme vyzdobili celkem čtyřmi sty světelnými vločkami, dvěma sty třiceti zvonky, dvěma sty hvězdami a šedesáti ozdobami ve tvaru komety nebo svíčky,“ upřesnil Tomáš Novotný, místopředseda představenstva městské společnosti THMP, která pro město už třetím rokem spravuje největší síť veřejného osvětlení v republice. „Dalších zhruba dvě stě ozdob má pak podobu nejrůznějších řetězů a světelných záclon,“ dodal.

Výzdoba v Čakovicích. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Kromě stožárů veřejného osvětlení letos společnost THMP ozdobila i vánoční stromy a instalovala v ulicích několik světelných prvků. Asi nejefektnější je výzdoba v Praze Čakovicích.

„Tam jsme kromě ozdob na veřejném osvětlení rozsvítili i šest vánočních stromů a na Náměstí 25. března září volně stojící 3D světelné prvky. Najdete tam světelnou uličku s lavičkou, dvě metr a půl velké vánoční koule a model anděla. Pokud byste ani tady nenasáli vánoční atmosféru, pak už nikde,“ popsal Tomáš Novotný.

Z vánočních stromů se letos THMP postarala například o ten v Tupolevově ulici v Letňanech, v Trojské ulici v Troji, v ulici Národních hrdinů v Dolních Počernicích nebo na Mariánském náměstí na Starém Městě. „Logisticky nejnáročnější byl pro nás ale strom na Staroměstském náměstí. U toho jsme letos zajišťovali kácení, převoz i jeho instalaci a zdobení,“ uzavřel Novotný.

X Zavřít