Při požáru v pražském hotelu zemřeli čtyři lidé, hasiči zachránili 34 osob

21. ledna 2018 ∙ 12:54
PražskýDEN.cz
Foto: HZS hl. m. Prahy

Sobotní požár v pražském hotelu Eurostars David má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci zemřeli na místě, další dvě ženy podlehly těžkým zraněním ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Jednotky pražských profesionálních hasičů vyjely v sobotu v 18:03 k nahlášenému požáru klimatizace v přízemí 5 patrového hotelu v ulici Náplavní v Praze. První jednotka byla na místě v 18:06 a již při prvotním průzkumu bylo zřejmé, že z důvodu většího počtu ubytovaných osob budou na místě potřeba další síly a prostředky. V prvních minutách byl také zřízen štáb velitele zásahu.

Celý objekt byl silně zakouřen, bylo nutné klienty hotelu evakuovat a z důvodu členitého prostoru uvnitř objektu hrozilo nebezpečí ztráty orientace. Hasiči zasahovali ve dvou bojových úsecích. Krajské operační a informační středisko na místo postupně vyslalo celkem 17 profesionálních jednotek pražských hasičů, chemickou jednotku z Petřin, jednotku Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a 6 jednotek dobrovolných hasičů. Zbylé pražské dobrovolné jednotky byly povolány k záloze na vlastních stanicích k pokrytí území hl.m. Prahy.

Postupně byl na místě zásahu vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Dopravu v okolí zásahu řídila Policie České republiky. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyslala k události vozidlo Atego, byl aktivován traumaplán, který byl odvolán po 20. hodině.

Na místo se dostavil krajský ředitel HZS hl. m. Prahy, brig. gen. Roman Hlinovský, primátorka Adrina Krnáčová a radní pro Bezpečnost Libor Hadrava. Hasiči pracovali na 3 C proudy v dýchací technice, během zásahu zachránili pomocí vyváděcích masek celkem 34 osob vnitřkem budovy i pomocí výškové techniky. 9 osob bylo zraněných, z toho 2 profesionální hasiči, kteří byli zraněni lehce. 2 osobám již záchranáři nemohli pomoci.

Lokalizace byla nahlášena v 21:01 hodin. Již během zásahu byli na místě vyšetřovatelé příčin požáru. Během nedělního dopoledne proběhne došetření případu, na místě budou vyšetřovací týmy hasičů a policistů. V 22:26 hodin poslední přítomná jednotka provedla závěrečné rozebírací práce a hledání skrytých ohnisek.

Proč hořelo?

Na místě události od nedělního rána pracují vyšetřovatelé policistů, hasičů, kriminalistického ústavu a soudní znalci. Ti zjišťují, kde a proč začalo hořet.

Policistům se zatím podařilo ustanovit totožnost některých poškozených. Na místě během včerejšího požáru zemřel muž ze Spolkové republiky Německo (ročník narození 1996) a žena z Jižní Koreje (ročník narození 199)7. Mezi zraněnými, kteří zůstávají v nemocni, jsou tři občané Nizozemí, z nichž dva jsou muži (ročník narození 1963 a 1935), a žena (ročník 1939). Dalším zraněným je muž u Turecka ročník narození 1979 a muž z Francie 1984. Poslední zmiňovaný byl již během včerejšího dne z nemocnice propuštěn.

Policie komunikuje se zastupitelskými úřady poškozených a jejich cestou vyrozumívá rodinné příslušníky.

Až proběhnou veškeré nutné úkony ze strany vyšetřovatelů na místě, hotel bude předán majiteli nebo jeho zákonnému zástupci, aby si mohl přijmout potřebná opatření k jeho zajištění.

X Zavřít