Původně měli být jen čtyři. Kultovní seriál Přátelé letos slaví 25 let

ZajímavostiKlára Dvořáková5. března 20193 minuty čtení
Kultovní americký sitcom Přátelé slaví 25 let od prvního vysílání.

Kultovní americký sitcom Přátelé slaví 25 let od prvního vysílání.

Foto: Archiv

Americký sitcom o skupině přátel z New Yorku znají snad všichni. Populární seriál byl poprvé odvysílán v roce 1994, je tomu tedy již 25 let, co se populární šestice objevila na televizních obrazovkách. Jaké zajímavosti provázely natáčení?

Děj seriálu se měl původně točit pouze kolem čtyř postav, Chandler (Matthew Perry) s Phoebie (Lisa Kudrow) měli být v pouze v pozadí. Chandler měl být navíc původně homosexuál. To si však scenáristé rozmysleli, když do této role obsadili Matthewa Perryho. Přesto se však v seriálu několik narážek na Chandlerovu homosexualitu objeví.

Také vztahy měly být v seriálu původně jiné. Před obsazením herců do rolí se milostná linka měla týkat Monicy (Courtney Cox) a Joeyho. Scénáristé pro Monicu nakonec zvolili Chandlera a Joey měl být partnerem Phoebe. Ani to se však nakonec nestalo.

I obsazení hlavní šestice mohlo být jiné, než ho známe. Corteny Cox byla původně nabídnutá role Rachel, po přečtení prvního scénáře však požádala o roli Monicy. Roli Phoebe odmítla komička Ellen DeGeneres a úplně první kandidátkou na roli Rachel byla tehdejší manželka Davida Duchovnyho Téa Leoni.

Kavárna a ikonický oranžový gauč

Design kavárny Central Perk vznikl tak, že producent Kevin Bright chodil po New Yorku a fotil si kavárny, jejichž interiér ho nějakým způsobem zaujal. Nad fotografiemi se pak sešel celý tým producentů a návrhářů seriálu a vybírali z každého místa to nejlepší. Výhled z kavárny se po natočení první série výrazně změnil, neboť bylo natáčení přesunuto do větších ateliérů, kde byl prostor i pro přilehlou ulici.

Stejně jako kavárna je ikonický i oranžový gauč, na kterém přátelé pravidelně vysedávali. Bylo nepsaným pravidlem, že i mimo natáčení na něm seděli pouze představitelé hlavních postav. A protože byl gauč v seriálu hodně využíván, čalouníci ho potahovali každý měsíc znovu.

[related-post id=“12965″]

Hvězdy v epizodních rolích

Představitel Guntera (James Michael Tyler) získal svou roli jen proto, že byl původní profesí barista a uměl tedy zacházet s kávovarem. Přesto se káva v seriálu nikdy nepřipravovala. Stroje byly příliš hlučné, nebyly tedy zapojeny a káva se nosila ze zákulisí.

Robin Williams ani Billy Crystal se v seriálu vůbec neměli objevit. Shodou náhod se však v jeden natáčecí pátek ocitli v budově, kde seriál vznikal. Duchapřítomní je oslovili a na poslední chvíli jim dopsali scénáře.

To Bruce Willis se v seriálu objevil schválně a navíc bez nároku na honorář. Jednalo se totiž o prohranou sázku s Matthew Perrym.

A jak probíhalo samotné natáčení?

Natočení jedné epizody zabralo většinou tři až šest hodin. Natáčecím dnem byl pátek, kdy se kamery spustily kolem půl třetí odpoledne. Lístky na natáčení byly zdarma, získat je však stálo mnoho úsilí a žádné místo nikdy nezůstalo prázdné. Pokud někdo z diváků odešel, byl okamžitě nahrazen jiným, který do té doby čekal venku před natáčecími ateliéry.

Pokud některý z vtipů ve scénáři nezafungoval na diváky okamžitě, natáčení se přerušilo a scénář byl upraven. Aby byli diváci spokojeni i o pauzách, rozdával mezi ně štáb lahve s vodou a pizzu.

[related-post id=“13409″]

Český odkaz

V epizodě Bratrská láska pije Joey lahvové pivo. Pozorný divák si mohl povšimnout, že se jedná o český Pillsner Urquell, který patří v New Yorku mezi ty nejdražší. Lahve a krabice od tohoto piva se pak objevují vystavené v kuchyni i v dalších epizodách.

Poslední epizoda desáté řady seriálu Přátelé byla odvysílána v květnu 2004, přesto postavy ani jejich hlášky nestárnou a stále mají miliony diváků po celém světě.

Nepřehlédněte

Příběh fotografie, kterou zná celý svět díky Windows XP. Kde vznikla a kolik vydělala autorovi? • Idylický snímek zářivě zeleného kopce a modré oblohy je pravděpodobně nejprohlíženější fotografií všech dob. Jako výchozí pozadí počítačového systému Windows XP ho viděl alespoň jednou v životě snad každý. Víte ale, kdy a kde vznikl? A kdo je jeho autorem?

Zahrajte si zdarma únikovku v pražském nákupním centru! • Velkou popularitu nejen v Praze si v posledních letech získaly tzv. únikové hry.

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.

Jane Seymour alias Doktorka Quinnová vypadá i po 30 letech od natáčení stále fantasticky • Před 27 lety se na televizních obrazovkách v USA objevil seriál Dr. Quinnová. Historická sága o statečné lékařce, která se potýká s drsným prostředím amerického divokého západu druhé poloviny 19. století, si rychle získala miliony diváků. Představitelka hlavní role, britská herečka Jane Seymour, vypadá i po téměř třech desítkách let od natáčení pořád úžasně. 

Jane Semour a Joe Lando vytvořili v seriálu pár.

Manželku prodal za koně. Kuriózní případ z USA s nečekanou dohrou • Obchod s lidmi býval v dávné minulosti zcela běžný. Poněkud kuriózně přesto působí případ ze Spojených států, o němž v dubnu roku 1891 psaly pražské noviny. Jistý mladý farmář z Pensylvánie vyměnil svou manželku za koně. Jenomže celý obchod nakonec nedopadl příliš slavně. Přečtěte si, co se přesně stalo.

Ženy zakázaly hospody. Muži se odstěhovali a město zbankrotovalo • Muži na celém světě odjakživa rádi navštěvují hospody, což ale bývá trnem v oku jejich manželkám. Tento odvěký spor se stal dokonce osudným jednomu americkému městečku na počátku minulého století. O kuriózním případu napsaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu roku 1901.

Lobotomie mozku. Drastická lékařská metoda dělala z lidí mrzáky • Když se řekne lobotomie, představíme si drastický lékařský úkon. Během třicátých až osmdesátých let minulého století ji podstoupily desítky tisíc lidí po celém světě. Při tomto operativním neurochirurgickém zákroku jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Část pacientů se sice zbavila duševních nemocí, většinu z nich ale kontroverzní metoda nadosmrti zmrzačila. Odkud se lobotomie vzala a jaké drastické následky způsobovala?

Některým pacientům lobotomie údajně pomohla. Vlevo je snímek ženy před zákrokem, vpravo stejná žena o nějaký čas později.

Odkud přišel Halloween? Původně keltská tradice ovládla celý svět • Blíží se Halloween. V posledních letech se tento anglosaský svátek stále více prosazuje i u nás. Víte ale, proč se vlastně slaví a jaká je jeho historie? Vydejte se s námi to zjistit!