Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

28. března 2021 ∙ 12:29
Kristián Vích
Foto: Joel Rouse/ Ministry of Defence, Wikimedia Commons, CC-BY-SA

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II.

Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní.

Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana II. (vládl 70 let a 91 dní) a thajského Rámu IX. (vládl 70 let a 126 dní). V čele žebříčku nejdéle vládnoucích panovníků historie už pak zbývá pouze francouzský Král Slunce Ludvík XIV. Ten seděl na trůně 72 let a 110 dní.

Překonat rekord nejspíš nebude problém

Pokud Alžběta II. nepředá v příštích měsících žezlo některému ze svých následovníků, mohla by se stát nejdéle vládnoucí panovnicí světové historie už za 3 roky. Tím konkrétním dnem bude 25. květen 2024.

Vzhledem k obdivuhodné vitalitě britské královny lze předpokládat, že to pro ni nebude žádný problém. Alžběta II. má dlouhověkost v genech. Její matka Elizabeth Bowes-Lyon se dožila úctyhodných 101 let.

[related-post id=“40553″]

A zdá se, že rekord Alžběty II. jen tak nějaký monarcha nepřekoná. V současnosti na světě není žádný, který by na trůně seděl déle než 60 let. Blíží se tomu pouze brunejský sultán Hassanal Bolkiah (53 let vlády) a švédský král Karel XVI. Gustav (47 let vlády).

X Zavřít