Stejnopohlavní manželství přinese větší ochranu „tradičním“ rodinám. Komentář Kristiána Vícha

ZprávyKristián Vích28. září 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Švýcaři během víkendového referenda odhlasovali, že osoby stejného pohlaví spolu mohou uzavírat klasické sňatky. Pro bylo 64,1 procenta voličů. V Česku toto téma vzbuzuje vášnivé debaty. Konzervativci zavírají oči před skutečnými problémy a potřebami LGBT spoluobčanů a spoluobčanek, zatímco liberálům se „manželství pro všechny“ stále nedaří legislativně prosadit. Většinová společnost přitom námitky v podstatě nemá. Stejnopohlavní sňatky mohou prospět úplně všem, ale neuškodí nikomu.

Gayům a lesbám v Česku je stále upírána možnost uzavírat mezi sebou regulérní sňatky. Odpůrci argumentují, že jediným smyslem manželství je zplození a výchova dětí, a že právě proto si institut manželství musí zachovat svou výlučnost. Jenomže i LGBT lidé by rádi zodpovědně a láskyplně děti vychovávali, kdyby jim zákony opět nestály v cestě – mj. zákazem adopcí v případě, že jsou v registrovaném partnerství. Je to stejné, jako kdyby vám v dětství rodič řekl: „Ano, pustím tě do kina, ale jen do takového, kde nebude žádná promítačka. A ještě tam budeš muset jít sám.“

Navzdory tomu všemu u nás dnes již existují stovky, možná tisíce tzv. „duhových“ rodin. Jsou to rodiny prakticky stejné, jako každá jiná. Jezdí na výlety, navštěvují příbuzné, žijí pod jednou střechou a mají se rádi. Zákonnou ochranu ani žádné další výhody ale nemají. Spíš se zbytečně potýkají se spoustou překážek a omezení.

Ústavní Listina základních práv a svobod hned v úvodu říká: „Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech.“ To je ale v přímém rozporu s českou realitou. Lidé se sexuální orientací si nesmí vzít toho, koho skutečně milují. Mohou maximálně vstoupit do registrovaného partnerství, nebo uzavřít manželství s osobou opačného pohlaví. Všechny tyto případy jsou nedůstojné a nerovnoprávné.

Co skutečně ohrožuje tradiční rodinu

Odpůrci stejnopohlavních svazků také často argumentují, že hrozí rozpad tradiční rodiny. Dejme stranou, že tento pojem je v podstatě imaginární, protože nikde žádná definice tradiční rodiny neexistuje. Velká část českých rodin je buď neúplná, různorodě poskládaná a nebo třeba zcela disfunkční.

Konzervativci považují za stěžejní představitele tradiční rodiny heterosexuální dvojici otce a matky. Uzákoněním stejnopohlavních svazků se ale pro takové rodiny vůbec nic nezmění. A co víc, dokonce to pro ně bude znamenat mnohem menší ohrožení.

Představme si například českého muže – gaye, který touží po rodině. Dobře ví, že kdyby se rozhodl založit ji s mužem, kterého miluje, v očích státu bude tato rodina méněcenná a nehodná ochrany. On ale chce vychovat děti v úplné rodině a vrátit tak společnosti to, co do něj samotného vložila. Má proto jedinou možnost – vstoupit do manželství se ženou. Před ní i před dětmi ale svou orientaci bude muset celý život tajit. Trpět budou všichni zúčastnění včetně dětí. Hotová destrukce „tradiční“ rodiny.

A teď si představme homosexuální ženu ve Švýcarsku, která touží po rodině. Najde si proto vhodnou partnerku, uspořádají svatbu a pořídí si děti. Dobře ví, že v očích státu je jejich rodina stejně hodnotná jako všechny ostatní. Dvě ženy spolu žijí v harmonickém vztahu, kde se navzájem podporují, stát je podporuje a jejich děti tak mají skvělý start do života. Za sousedy mají druhou spokojenou rodinu, kde jsou rodiči otec a muž. Těm je otázka stejnopohlavních svazků v podstatě ukradená, protože dobře ví, že jejich sousední rodina je v ničem neohrožuje ani neomezuje.

Není vůbec fér chtít od homosexuálů stejné povinnosti jako mají všichni ostatní, ale nedat jim stejná práva. To si naštěstí uvědomuje i většinová česká společnost. Podle mnoha průzkumů fandí stejnopohlavním svazkům až tři čtvrtiny populace. Nezbývá tedy než doufat, že nová politická reprezentace vzešlá z příštích voleb bude konečně akceptovat vůli lidu a nezavře oči před dlouhotrvající nespravedlností.

Zdroj: https://www.jsmefer.cz/duvody_a_odpovedi

Nepřehlédněte

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Ledničky, brambůrky a manželství pro všechny • Odpůrci manželství pro všechny (tedy i pro stejnopohlavní páry) často používají jeden roztomilý argument. Tvrdí, že časem by situace mohla dospět do stádia, kdy se každý bude moci oženit například s ledničkou, případně se provdat za pytlík bramborových chipsů.

Geniální děti se od vrstevníků liší. Správný rodič to včas pozná • Každý rodič i prarodič chce pro své malé ratolesti jen to nejlepší. Naši potomci nás sice občas zlobí, přesto je ale stejně milujeme, ať už jsou jakékoliv. Od dětí nevyžadujeme, aby byly „dokonalé“. V některých případech ale přesto jsou. A to paradoxně bývá problém. Jak poznat, že vám doma roste malý génius?

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Manželku prodal za koně. Kuriózní případ z USA s nečekanou dohrou • Obchod s lidmi býval v dávné minulosti zcela běžný. Poněkud kuriózně přesto působí případ ze Spojených států, o němž v dubnu roku 1891 psaly pražské noviny. Jistý mladý farmář z Pensylvánie vyměnil svou manželku za koně. Jenomže celý obchod nakonec nedopadl příliš slavně. Přečtěte si, co se přesně stalo.

Startuje Prague Pride. Letos opět bez duhového průvodu • V pondělí 2. srpna začíná v Praze tradiční týdenní festival sexuálních menšin Prague Pride. Nabídne desítky nejrůznějších akcí z oblasti kultury, osvěty, zábavy či vzdělávání.

Prague Pride

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři • Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Žena se čtyřmi dětmi roky snášela týrání manžela. Odejít od něj dokázala až teď • Počet odhalených případů domácího násilí v Praze patří stále mezi nejvyšší v rámci statistik ostatních krajů. Počet vykázaných osob se posledních pět let pohybuje mezi 186 až 213 a první pololetí letošního roku s 95 případy nenasvědčuje tomu, že by se měl tento počet výrazněji snížit.

Mezi ohrožené osoby nejčastěji patří ženy, které psychické i fyzické násilí snášejí i několik let.

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

Na budově pražského magistrátu visí poprvé v historii duhová vlajka • Radní hl. m. Prahy společně se zástupci festivalu Prague Pride vyvěsili v pondělí duhovou vlajku na budovu Nové radnice. Chtějí tak vyjádřit podporu LGBT komunitě. Vlajka zavlála nad pražským magistrátem vůbec poprvé.

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli. Slepované vztahy se nevyhýbají ani slavným osobnostem • Partnerské vztahy mohou být nesmírně komplikované. Řada párů řeší své problémy radikálně – rozchodem. To ale v některých případech ještě nemusí znamenat definitivní konec. Dokazují to i případy slavných celebrit, které dvakrát vstoupily do manželství se stejným člověkem.

Pozor na spolknuté předměty. Baterie a magnety mohou být pro děti smrtelně nebezpečné • Spolknutí drobného předmětu dítětem je noční můra snad každého rodiče. Podle zkušeností lékařů jsou to nejčastěji mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

Sňatek v brzkém věku může být rizikový • Většina malých dívek často sní o tom, jak bude vypadat jejich svatební den. Část z nich se přitom na tuto životní událost těší tak moc, že do manželství bezhlavě vstoupí už kolem 20. roku života. Podle vědců to ale v některých případech může být chyba.

Kdo je tady odporný? Reakce na nenávistná slova prezidenta z domova i ze světa • Pořádný rozruch opět vyvolal prezident Miloš Zeman. V nedělním vysílání CNN Prima News prohlásil, že transgender lidé jsou mu bytostně odporní. Za svá slova si vysloužil ostrou kritiku z Česka i ze zahraničí.

Každoroční lež o dokonalých Vánocích. Nestresujte se zbytečně • Vánoce jsou obecně považovány za svátky radosti, klidu a pohody. Pro mnoho lidí je však toto období paradoxně časem stresu, úzkosti, zklamání i osamělosti.

OBRAZEM: Duhový průvod Prague Pride prošel centrem Prahy • V centru Prahy se v sobotu po poledni sešly desítky tisíc účastníků letošního pochodu hrdosti Prague Pride. Po 13. hodině vyrazili v průvodu na Letnou, kde bude do večera pokračovat program stejnojmenného festivalu. Pořadatelé letos museli tradiční trasu pozměnit kvůli probíhajícím opravám v dolní části Václavského náměstí. Místo po Příkopech se účastníci pochodu vydali Opletalovou a Hybernskou ulicí na náměstí Republiky. Odtud pak tradičně pokračovali po Revoluční a Klášterské na Dvořákovo nábřeží přes náměstí Curieových a Čechův most po schodech na Letnou. Příspěvek sdílený Self-guided tours in Prague (@pragueinabox), Srp 11, 2018 v 7:07 PDT

Když manželství, tak pro všechny. Primátor Hřib podpořil iniciativu Jsme fér • Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal prvním primátorem/starostou v České republice, který podpořil iniciativu „Jsme fér“. Ta bojuje za právo gay a lesbických párů vstupovat do manželství. Zástupci iniciativy primátorovi při této příležitosti ve středu udělili „Certifikát férovosti“.

KOMENTÁŘ: Zrušení předkupního práva urychlí prodeje bytů. Změna vstoupí v platnost za měsíc • Prodeje bytů, s nimiž funkčně souvisí spoluvlastnický podíl na jiné jednotce zahrnující nebytový prostor, by měly už za necelý měsíc výrazně zrychlit. Právě 1. července vstupuje v účinnost novela občanského zákoníku, která v podstatě ruší předkupní právo spoluvlastníků. To v minulém období výrazně komplikovalo hlavně prodeje bytů s garážemi, sklepy či předzahrádkami, které byly součástí společných prostor. Novela však přináší také další změny, například přechod dluhů na zálohách za služby z původního na nového vlastníka bytu.