Toxické nafukovací balónky musí být staženy z trhu. Jsou nebezpečné pro děti

26. dubna 2021 ∙ 11:58
Kristián Vích
Ilustrační fotoFoto: Unsplash

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) zjistili na tuzemském trhu nebezpečnou hračkou. Nafukovací balónky mohou pro děti znamenat závažné poškození zdraví. Obsahují totiž nadlimitní množství nebezpečných látek.

„Jedná se o balení 10 kusů nafukovacích balónků s potiskem. Balónky jsou vyrobeny z latexu, přírodního kaučuku. Zabaleny jsou v průhledném sáčku s papírovou manžetou, která uzavírá sáček a je k němu připojena kovovými svorkami. Na této papírové části obalu výrobku jsou uvedeny identifikační údaje a informace pro spotřebitele,“ informuje tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Výrobek může představovat pro hrající si děti závažné nebezpečí poškození zdraví. Akreditovanou laboratoří bylo zjištěno, že v materiálu, ze kterého jsou balónky vyrobeny, je obsaženo nadlimitní množství N-nitrosaminů a N-nitrosovatelné látky. Tyto chemické látky se mohou uvolnit z použitého materiálu a děti je mohou požít.

Foto: ČOI

Výrobek není v souladu s požadavky NV č. 89/2011 Sb., o bezpečnosti hraček. Obsah výše jmenovaných látek byl ověřen dle postupů a metod uvedených v normě EN 71-12.

„Česká obchodní inspekce uložila dovozci hračky ochranné opatření, kterým je stažení výrobku z trhu a z oběhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, výrobek byl zveřejněn v systému RAPEX,“ dodává tiskový mluvcí ČOI Jiří Fröhlich.

Informace o výrobku

  • Název: Nafukovací balónky s potiskem – 10 ks
  • Typ: 886101
  • Značka: „PARTY“
  • EAN: 8590331242665
  • Výrobce / dovozce: WIKY spol. s r.o., Svatoborská 395, 697 01 KYJOV
  • Země původu: Vyrobeno v Číně

X Zavřít