Tragický konec Karla Augusty, velkého herce malých rolí. Osudným se mu stalo pití a ženy

ZajímavostiKristián Vích8. ledna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Říká se, že není malých rolí, jen malých herců. Karel Augusta je jasným důkazem toho, že i když je herec obsazován do menších rolí, může udělat velkou kariéru a zůstat pro diváky doslova nezapomenutelným. Dokázal zahrát komediální i tragické charaktery natolik věrohodně, že vlastně vůbec nezáleželo na tom, jestli hraje kuchaře, nebo třeba veksláka.

Nejprve dal přednost přání svého otce

Své dětství strávil malý Karel Augusta s rodiči v Nuslích. Velmi blízký vztah měl také se svou babičkou. Ta bydlela ve Všetatech a starala se o hospodářství. Karel zde trávil hodně času, byly to pro něj nezapomenutelné chvíle spojené s klukovským dobrodružstvím. Později, když se rozhodoval o tom, že by se chtěl věnovat herectví, nesetkal se s pochopením u svého otce. Jak už to tak bývá, ten chtěl pro svého syna jistotu lepší budoucnosti, tedy studium. A proto Karel i přes svůj vnitřní nesouhlas nastoupil na obchodní akademii.

Ačkoli ho tento typ studia nijak neoslovil, například účetnictví doslova nesnášel, naučil se dokonale psát na stroji a ovládl těsnopis. Díky tomu měl možnost pracovat dokonce v kanceláři prezidenta republiky jako stenograf.

Láska k herectví nakonec zvítězila

To už se ale naplno projevila láska k herectví, kterou už nechtěl a asi ani nemohl dále potlačovat. Humorné na celé věci je, že se natolik ostýchal přihlásit se na AMU, že šel na přijímací zkoušky alespoň doprovodit svého kamaráda. A protože osud je v některých případech zřejmě pevně napsán, na AMU nakonec přijali právě jeho.

[related-post id=“14842″]

Hudební nadání ho přivedlo k operetě

V začátcích své herecké kariéry hrál v několika divadlech. Protože měl však právě po otci velké hudební nadání – ovládal totiž hru minimálně na pět hudebních nástrojů – byl doslova přitahován operetou. Jeho sen se zhmotnil v brněnském kabaretu Studio 10. S tímhle kabaretem totiž procestoval celou republiku a dostal se až do Cirkusu Aeros. Jako konferenciér a klaun v jednom byl doslova ve svém živlu, takže nejen jeho akrobatické výkony byly dechberoucí.

Karel Augusta
Foto: Archiv

Karel Augusta a bohémský život

Jako skvělý herec dostával další a další nabídky a tak postupně hrál v několika divadlech v Brně a později zakotvil v Praze. Diváci Rokoka, divadla Na Zábradlí a později Divadla ABC poznali jeho nadání a vášeň pro herectví.

Karel Augusta miloval společnost, nesnášel nudu a samotu. A snad i proto, že jde umělecký život mnohdy ruku v ruce s životem bohémským, začaly u něj problémy s alkoholem. Což je jak známo dobrý sluha, ale špatný pán. Právě kvůli několika excesům týkajících se jeho pití byl z Divadla ABC odejit. V téhle době se pak živil nikoli jako herec, ale například také jako kuchař. Asi i díky tomu, byly jeho pozdější role kuchařů o mnoho věrohodnější. Nebál se ale žádné práce, když bylo třeba, živil se jako skladník, prodával ve stánku grilovaná kuřata, uklízel atd.

[related-post id=“14947″]

Nedokázal si vybrat mezi manželkou a milenkou

Jeho osobní život byl jak jinak alkoholem také poznamenán. Jeho manželstvím otřásla nejen jeho náklonnost k alkoholu, ale také milenka, do které se osudově zamiloval. Láska k ní ho dokonce motivovala k nastoupení protialkoholní léčby. Místo šťastného konce ho však pohltila nerozhodnost. Nedokázal se rozhodnout mezi manželkou a milenkou a tak nakonec k alkoholu opět utekl. Nakonec zemřel 31. května 1998 ve věku 62 let, doma u své ženy, která se s ním ani přes všechny problémy nerozvedla. Osudným se mu stalo selhání ledvin, které nevydržely následky otřesné životosprávy a alkoholismu v posledních letech jeho života.

Nepřehlédněte

Karel Smyczek slaví životní jubileum. Zákeřná nemoc ho prý vůbec nezměnila • Jméno režiséra Karla Smyczeka je neodmyslitelně spjato s populárními filmy a seriály. Na svém kontě má tituly jako Sněženky a machři, Lotrando a Zubejda, Třetí patro, Bylo nás pět, Místo nahoře nebo Dobrá čtvrť. Velká část jeho tvorby je však zaměřena na dětské diváky a v neposlední řadě se prosadil i jako herec.

Jean Reno poslal povzbudivá slova českým zdravotníkům • Slavný francouzský herec Jean Reno zaslal prostřednictvím sociálních sítí pozdrav všem zaměstnancům i pacientům pražské Nemocnice Na Homolce. Video zveřejnila nemocnice v pondělí a okamžitě se stalo hitem. Hvězda francouzského filmu v něm dodává odvahu zdravotníkům a pacientům.

Zemřel herec Jan Skopeček (†94), představitel otce Potůčka a manžel Věry Tichánkové • Ve věku nedožitých 95 let zemřel Jan Skopeček. Diváci si ho mohou pamatovat hlavně jako otce Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě. Během své dlouholeté kariéry ztvárnil několik desítek menších rolí, například ve filmech S čerty nejsou žerty, 2Bobule nebo Kameňák. Informaci jako první přinesla stanice CNN Prima News.

Herec Václav Voska získal všestranný talent od Boha, ale zemřel příliš brzy • Jeden z nejvýznamnějších českých herců minulého století se narodil na pražských Vinohradech v roce 1918, jen několik dní po vzniku republiky. Patřil k těm výrazným hercům, kteří díky své přirozenosti a charizmatu dokázali ztvárnit jak postavy dramatické, tak i komediální. K jeho elegantnímu vzezření a noblesnímu vystupování přispíval i kultivovaný melodický hlasový projev.

Legendární Kolja. Problémy při natáčení a herecká škatulata. Co dnes dělá hlavní představitel? • V pražském kině Blaník měl před 22 lety, konkrétně 15. května 1996, premiéru snímek rodinného dua Svěrákových – oscarový Kolja. Zdeněk i Jan Svěrákovi se báli, že na film s ruskou tematikou nebudou diváci chodit. To se ale mýlili. Kolja se stal absolutním hitem a dokonce získal Oscara. Následujících šest zajímavostí jste o filmu nejspíš nevěděli.

Hvězda seriálu Most si zahraje v novém celovečerním filmu • Herec Zdeněk Godla, kterého proslavila role v dnes již kultovním seriálu Most, si zahraje hlavní roli ve čtvrtém pokračování filmu Bastardi. Ústřední dvojici ztvární společně s režisérem Tomášem Magnuskem.

Zdeněk Godla a Tomáš Magnusek se chystají na natáčení filmu Bastardi 4.

Jane Seymour alias Doktorka Quinnová vypadá i po 30 letech od natáčení stále fantasticky • Před 27 lety se na televizních obrazovkách v USA objevil seriál Dr. Quinnová. Historická sága o statečné lékařce, která se potýká s drsným prostředím amerického divokého západu druhé poloviny 19. století, si rychle získala miliony diváků. Představitelka hlavní role, britská herečka Jane Seymour, vypadá i po téměř třech desítkách let od natáčení pořád úžasně. 

Jane Semour a Joe Lando vytvořili v seriálu pár.