Tragický konec Karla Augusty, velkého herce malých rolí. Osudným se mu stalo pití a ženy

8. ledna 2019 ∙ 16:47
Kristián Vích
Foto: Archiv

Říká se, že není malých rolí, jen malých herců. Karel Augusta je jasným důkazem toho, že i když je herec obsazován do menších rolí, může udělat velkou kariéru a zůstat pro diváky doslova nezapomenutelným. Dokázal zahrát komediální i tragické charaktery natolik věrohodně, že vlastně vůbec nezáleželo na tom, jestli hraje kuchaře, nebo třeba veksláka.

Nejprve dal přednost přání svého otce

Své dětství strávil malý Karel Augusta s rodiči v Nuslích. Velmi blízký vztah měl také se svou babičkou. Ta bydlela ve Všetatech a starala se o hospodářství. Karel zde trávil hodně času, byly to pro něj nezapomenutelné chvíle spojené s klukovským dobrodružstvím. Později, když se rozhodoval o tom, že by se chtěl věnovat herectví, nesetkal se s pochopením u svého otce. Jak už to tak bývá, ten chtěl pro svého syna jistotu lepší budoucnosti, tedy studium. A proto Karel i přes svůj vnitřní nesouhlas nastoupil na obchodní akademii.

Ačkoli ho tento typ studia nijak neoslovil, například účetnictví doslova nesnášel, naučil se dokonale psát na stroji a ovládl těsnopis. Díky tomu měl možnost pracovat dokonce v kanceláři prezidenta republiky jako stenograf.

Láska k herectví nakonec zvítězila

To už se ale naplno projevila láska k herectví, kterou už nechtěl a asi ani nemohl dále potlačovat. Humorné na celé věci je, že se natolik ostýchal přihlásit se na AMU, že šel na přijímací zkoušky alespoň doprovodit svého kamaráda. A protože osud je v některých případech zřejmě pevně napsán, na AMU nakonec přijali právě jeho.

[related-post id=“14842″]

Hudební nadání ho přivedlo k operetě

V začátcích své herecké kariéry hrál v několika divadlech. Protože měl však právě po otci velké hudební nadání – ovládal totiž hru minimálně na pět hudebních nástrojů – byl doslova přitahován operetou. Jeho sen se zhmotnil v brněnském kabaretu Studio 10. S tímhle kabaretem totiž procestoval celou republiku a dostal se až do Cirkusu Aeros. Jako konferenciér a klaun v jednom byl doslova ve svém živlu, takže nejen jeho akrobatické výkony byly dechberoucí.

Karel Augusta
Foto: Archiv

Karel Augusta a bohémský život

Jako skvělý herec dostával další a další nabídky a tak postupně hrál v několika divadlech v Brně a později zakotvil v Praze. Diváci Rokoka, divadla Na Zábradlí a později Divadla ABC poznali jeho nadání a vášeň pro herectví.

Karel Augusta miloval společnost, nesnášel nudu a samotu. A snad i proto, že jde umělecký život mnohdy ruku v ruce s životem bohémským, začaly u něj problémy s alkoholem. Což je jak známo dobrý sluha, ale špatný pán. Právě kvůli několika excesům týkajících se jeho pití byl z Divadla ABC odejit. V téhle době se pak živil nikoli jako herec, ale například také jako kuchař. Asi i díky tomu, byly jeho pozdější role kuchařů o mnoho věrohodnější. Nebál se ale žádné práce, když bylo třeba, živil se jako skladník, prodával ve stánku grilovaná kuřata, uklízel atd.

[related-post id=“14947″]

Nedokázal si vybrat mezi manželkou a milenkou

Jeho osobní život byl jak jinak alkoholem také poznamenán. Jeho manželstvím otřásla nejen jeho náklonnost k alkoholu, ale také milenka, do které se osudově zamiloval. Láska k ní ho dokonce motivovala k nastoupení protialkoholní léčby. Místo šťastného konce ho však pohltila nerozhodnost. Nedokázal se rozhodnout mezi manželkou a milenkou a tak nakonec k alkoholu opět utekl. Nakonec zemřel 31. května 1998 ve věku 62 let, doma u své ženy, která se s ním ani přes všechny problémy nerozvedla. Osudným se mu stalo selhání ledvin, které nevydržely následky otřesné životosprávy a alkoholismu v posledních letech jeho života.

X Zavřít