Transgas minutu po dvanácté. Praha chce komplex zachránit, středeční jednání ale ztroskotalo na ceně

ZprávyKristián Vích21. února 20193 minuty čtení
Hlavní budova Transgas Praha.

Hlavní budova Transgas Praha.

Foto: VitVit, Wikipedia.org

Minulý týden začaly přípravné práce k demolici brutalistního komplexu Transgas na Vinohradské třídě. Kusadla bagru se zakousla do vchodového přístřešku, zmizela i kašna a několik prvků na fasádě. Proti likvidaci architektonicky cenného díla se ve středu večer opět protestovalo. Stavbu chce na poslední chvíli zachránit i vedení pražského magistrátu. Času už ale moc nezbývá.

Nově zvolené vedení Prahy projevilo o komplex budov zájem už v prosinci loňského roku. Majiteli pozemků, společnosti HB Reavis, poslali radní dopis s výzvou k jednání. Na včerejší schůzce se ale strany nedohodly na ceně.

„Praha vlastníkovi nabídla za nemovitost cenu, která je pro městský rozpočet únosná, ale zároveň odpovídá hodnotě nemovitosti. Vlastník na tuto nabídku nepřistoupil, tudíž hledáme jiné alternativy, například oslovit nějaké soukromé spoluinvestory,“ informoval náměstek primátora pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček.

„Je to budova, která symbolizuje určitou architektonickou epochu, ale především je v klíčové poloze s dobrou dopravní dostupností. Její vnitřní rekonstrukce a zprovoznění nového využití by mohly proběhnout rychle. Budovu bychom využili jako kancelářské prostory pro městské úředníky, ke kterým by měli Pražané blízko,“ doplnil předseda Výboru pro územní rozvoj ZHMP Petr Zeman.

Do Transgasu by se mohlo přestěhovat zhruba 500 magistrátních úředníků. Podle primátora Zdeňka Hřiba by ale město ke koupi přistoupilo pouze v případě, že by metropole netratila na přesunu úředníků z jiných prostor, kde nyní Praha platí vysoký nájem. „Stojíme si za tím, že cenné budovy je třeba chránit a současně jsme se zastupitelským slibem zavázali k hospodárnosti,“ uvedl primátor Hřib.

O pozemky mají zájem i další subjekty, se kterými společnost HB Reavis aktuálně vyjednává. Bez ohledu na to má ale bourání pokračovat. Dělníci celou budovu za pomoci lešení postupně rozeberou. Demolice by měla trvat několik měsíců.

Středeční prostesty

V blízkosti komplexu Transgas se ve středu večer opět protestovalo. Setkání odpůrců demolice uspořádala iniciativa SOS Transgas. Lidé na transparentech nesli hesla jako: „Kulturní dědictví je více než pozemek“, „Hrad byste taky nezbořili“, „21. století – doba barbarská“ nebo „Zachovat dědictví“.

Akce se zúčastnili i autoři komplexu Václav Aulický, který se podílel na jeho podobě, a Jan Fišer, který navrhl interiér. Mezi účastníky setkání panovala smutná nálada. Všem je totiž jasné, že ručičky na hodinách ukazují minutu po dvanácté, a pokud se nestane nějaký zázrak, Transgas bude za pár měsíců existovat už jen na fotografiích.

Konec Transgasu

Osud Transgasu se začal naplňovat v roce 2015, kdy ho i s pozemky koupila investiční společnost HB Reavis se záměrem celou stavbu zdemolovat a vytvořit zde moderní kancelářské centrum. V reakci na to se na podnět Klubu za starou Prahu kauzou zabýval Národní památkový ústav, který ale Ministerstvu kultury nedoporučil zařadit budovy mezi kulturní památky. V roce 2017 začalo vyklízení budov a v únoru 2019 vstoupilo v platnost povolení o demolici, které vydal stavební úřad Prahy 2.

Komplex tří budov v brutalistickém stylu byl vybudován v letech 1972 až 1978 a nese název podle plynovodu Transgas, kvůli kterému byl i vybudován. V minulosti sloužil jako dispečink transitního plynovodu a administrativní středisko. Odpůrci demolice upozorňují na architektonickou hodnotu stavby. Transgas byl propojen s dobovým architektonickým děním v Evropě.

Nepřehlédněte