Denní rituály slavných. Jak žili Kafka, Churchill, Hemingway nebo Beethoven

ZajímavostiKlára Dvořáková22. dubna 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Alespoň jeden denní rituál praktikuje většina z nás. A není divu! Do dnešního rychlého a chaotického světa přinášejí rituály řád a pocit určité jistoty. Vědomí, že si každý víkend pustíme oblíbený seriál, a nebo že pondělí začne kávou v oblíbené kavárně, je zkrátka uklidňující.

Nejinak to s rituály v běžném i pracovním životě měla i spousta slavných osobností. Pojďme se teď společně zblízka podívat na některé z nich.

Franz Kafka

Den pražského spisovatele Franze Kafky začínal v půl deváté, kdy začínala jeho práce v pojišťovně. Když o půl třetí odpoledne skončil, naobědval se a až do devatenácti hodin spal. Po odpoledním spánku si zacvičil, povečeřel s rodinou a poté až do druhé hodiny ranní psal.

Winston Churchill

Den britského předsedy vlády začínal v sedm hodin ráno. Až do jedenácti hodin však ležel v posteli. Četl, noviny, snídal a klábosil se svými sekretářkami. Po jedenácté hodině si dal vanu, nalil si whiskey se sodou a až poté začal pracovat.

V pět hodin odpoledne si Churchill dopřál hodinový spánek, aby nabral síly na večeři, která byla středobodem jeho dne. Setkával se na ní se svými přáteli a kromě spousty jídla a pití nikdy nechyběly ani oblíbené doutníky.

Ernest Hemingway

K zahálejícím umělcům rozhodně nepatřil Ernest Hemingway, který vstával s východem slunce od té doby pracoval, dokud neměl pocit, že “je řečeno všechno, co být řečeno mělo”. Pokud však inspirace nepřicházela, do práce se nenutil a věnoval se jiné činnosti, převážně odepisování na dopisy od přátel. Po každém dni pak pečlivě zkontroloval, zda napsal požadovaný počet slov.

Beethoven

Ludwig van Beethoven začínal svůj den, stejně jako mnoho z nás, hrnkem kávy. Říká se o něm, že k přípravě svého ranního šálku používal přesně odměřených šedesát zrnek kávy. Během práce pak nezapomínal ani na pravidelný odpočinek. Krátce po obědě se pravidelně vydával na vycházky, na které se pro případ náhlého nápadu nosil notes a pero.

Čtyři zásadní praktiky

Tématu rituálů slavných osobností se věnuje i Mason Currey, a to konkrétně v knize Daily Rituals: How Artists Works. Mimojiné přišel na to, že rituály slavných osobností spojují tyto čtyři praktiky.

NERUŠIT!

Jedním z bodů, který se v Curreyho výzkumu objevuje, je fakt, že potřebovala většina na svou práci klid. Například spisovatel Mark Twain mě pro práci vyhrazen speciální pokoj, ve kterém ho nesměla rušit ani rodina. Pokud se však objevilo něco, u čeho byla nutná Twainova přítomnost, musel některý z členů rodiny zatroubit na trubku.

Jane Austen prý zase schválně nechala vrzat panty u dveří do své pracovny, aby okamžitě poznala, že se jí chystá někdo vyrušit. Do pomyslného extrému to dovedl malíř N. C. Wyeth, který si na obroučky brýlí přidělával karton, aby ho nic nerozptylovalo a neodvádělo jeho pozornost od práce.

RUTINA

Máte rádi svůj den pečlivě rozplánovaný hodinu po hodině? Stejně to měl i Benjamin Franklin, který byl prý plánováním svého dne přímo posedlý. Pečlivý byl v tomto ohledu i spisovatel Thomas Mann. Ten měl svůj den rozvržený na čas, který věnoval výhradně práci a na čas, kdy jen tak přemýšlel nebo pobýval s rodinou.

Romanopisec Anthony Trollpe psal s hodinkami před očima a nakazoval si napsal až 250 slov za minutu. Podobnou denní rutinu má i současný spisovatel Stephen King, který denně píše dva tisíce slov.

PŘESTÁVKY

Stejně jako rutina a pečlivé plánování je pro dobře odvedenou práci důležitý i odpočinek. Své o tom věděl například spisovatel Henry Miller, který prohlásil: “Věřím, že nejlepší je zvednout se od psacího stroje ve chvíli, kdy mám stále co říct.” Narážel tím na to, že sedět u psaní až do vyčerpání nemá smysl. Podobnou myšlenku sdílel i Jung, který byl toho názoru, že člověk, který pracuje i v případě, kdy je již unavený a potřebuje odpočívat, je obyčejný blázen.

PROCHÁZKA

Chůzi jako jeden ze svých rituálů měl například ruský skladatel Petr Iljič Čajkovski, který se po večeři pravidelně vydával na dvouhodinové výlety po okolí. Spisovatel Charles Dickens se dokonce vydržel procházet až tři hodiny.

Jakou denní rutinu máte vy? A inspirovala Vás některá ze zmíněných osobností? Podělte se s námi.

Nepřehlédněte

Jak mít více času? Pečlivě si naplánujete svůj den • „Nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím,” zpívá brouk Kvapík ve známém Večerníčku o včelích medvídcích. Dnešní uspěchaná doba udělala takového Kvapíka z každého z nás. Jen si přiznejte, kolikrát během měsíce vynecháte oběd nebo odpolední kávu jen proto, že prostě nestíháte? Jak mít tedy více času na všechno, co chcete?

Jak správně naložit s časem?

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Proč si vážit každé vteřiny na tomto světě • Život je nekonečný sled okamžiků, které se skládají z dnů, hodin, minut a vteřin. Mnoho z nás žije v přesvědčení, že máme nekonečně mnoho času, ale ve skutečnosti je každá vteřina vzácná a nenahraditelná. V tomto článku se podíváme na důvody, proč bychom si měli vážit každého okamžiku našeho života.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Chcete více času? Efektivní techniky ušetří nejméně hodinu denně • Každý člověk na planetě dostává denně dárek v podobě 86 400 sekund života. Můžeme s nimi nakládat libovolně. Ne všichni jsou ale v tomto ohledu hospodární. Co dělat, aby vám život neprotekl mezi prsty?

Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu • Už za pár dní si opět budeme muset zvykat na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, takže víkend bude tentokrát kratší. Později se bude rozednívat a později také stmívat.

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok • „Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Pozitivní myšlenky pro tento den. Inspirujte se a pozvedněte svého ducha • Den za dnem utíká a vy máte pocit, že svět je nehostinné místo, kde nemá smysl se o cokoliv snažit. To se ale pletete. Vybrali jsme pro vás 10 nejzajímavějších myšlenek, které vám vrátí chuť do života a pomohou překonat dnešní den. Inspirujte se myšlenkami, které pozvednou vašeho ducha.

Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic • Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.

Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti • Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.

10 tipů, jak si usnadnit život • V dnešní uspěchané době hledáme různé způsoby, jak si život co nejvíce zjednodušit a zároveň si užívat každý okamžik. Zde je 10 tipů, které vám mohou pomoci dosáhnout právě toho: