Denní rituály slavných. Jak žili Kafka, Churchill, Hemingway nebo Beethoven

22. dubna 2019 ∙ 11:55
Klára Dvořáková
Foto: Archiv

Alespoň jeden denní rituál praktikuje většina z nás. A není divu! Do dnešního rychlého a chaotického světa přinášejí rituály řád a pocit určité jistoty. Vědomí, že si každý víkend pustíme oblíbený seriál, a nebo že pondělí začne kávou v oblíbené kavárně, je zkrátka uklidňující.

Nejinak to s rituály v běžném i pracovním životě měla i spousta slavných osobností. Pojďme se teď společně zblízka podívat na některé z nich.

Franz Kafka

Den pražského spisovatele Franze Kafky začínal v půl deváté, kdy začínala jeho práce v pojišťovně. Když o půl třetí odpoledne skončil, naobědval se a až do devatenácti hodin spal. Po odpoledním spánku si zacvičil, povečeřel s rodinou a poté až do druhé hodiny ranní psal.

Winston Churchill

Den britského předsedy vlády začínal v sedm hodin ráno. Až do jedenácti hodin však ležel v posteli. Četl, noviny, snídal a klábosil se svými sekretářkami. Po jedenácté hodině si dal vanu, nalil si whiskey se sodou a až poté začal pracovat.

V pět hodin odpoledne si Churchill dopřál hodinový spánek, aby nabral síly na večeři, která byla středobodem jeho dne. Setkával se na ní se svými přáteli a kromě spousty jídla a pití nikdy nechyběly ani oblíbené doutníky.

Ernest Hemingway

K zahálejícím umělcům rozhodně nepatřil Ernest Hemingway, který vstával s východem slunce od té doby pracoval, dokud neměl pocit, že “je řečeno všechno, co být řečeno mělo”. Pokud však inspirace nepřicházela, do práce se nenutil a věnoval se jiné činnosti, převážně odepisování na dopisy od přátel. Po každém dni pak pečlivě zkontroloval, zda napsal požadovaný počet slov.

Beethoven

Ludwig van Beethoven začínal svůj den, stejně jako mnoho z nás, hrnkem kávy. Říká se o něm, že k přípravě svého ranního šálku používal přesně odměřených šedesát zrnek kávy. Během práce pak nezapomínal ani na pravidelný odpočinek. Krátce po obědě se pravidelně vydával na vycházky, na které se pro případ náhlého nápadu nosil notes a pero.

Čtyři zásadní praktiky

Tématu rituálů slavných osobností se věnuje i Mason Currey, a to konkrétně v knize Daily Rituals: How Artists Works. Mimojiné přišel na to, že rituály slavných osobností spojují tyto čtyři praktiky.

NERUŠIT!

Jedním z bodů, který se v Curreyho výzkumu objevuje, je fakt, že potřebovala většina na svou práci klid. Například spisovatel Mark Twain mě pro práci vyhrazen speciální pokoj, ve kterém ho nesměla rušit ani rodina. Pokud se však objevilo něco, u čeho byla nutná Twainova přítomnost, musel některý z členů rodiny zatroubit na trubku.

Jane Austen prý zase schválně nechala vrzat panty u dveří do své pracovny, aby okamžitě poznala, že se jí chystá někdo vyrušit. Do pomyslného extrému to dovedl malíř N. C. Wyeth, který si na obroučky brýlí přidělával karton, aby ho nic nerozptylovalo a neodvádělo jeho pozornost od práce.

RUTINA

Máte rádi svůj den pečlivě rozplánovaný hodinu po hodině? Stejně to měl i Benjamin Franklin, který byl prý plánováním svého dne přímo posedlý. Pečlivý byl v tomto ohledu i spisovatel Thomas Mann. Ten měl svůj den rozvržený na čas, který věnoval výhradně práci a na čas, kdy jen tak přemýšlel nebo pobýval s rodinou.

Romanopisec Anthony Trollpe psal s hodinkami před očima a nakazoval si napsal až 250 slov za minutu. Podobnou denní rutinu má i současný spisovatel Stephen King, který denně píše dva tisíce slov.

PŘESTÁVKY

Stejně jako rutina a pečlivé plánování je pro dobře odvedenou práci důležitý i odpočinek. Své o tom věděl například spisovatel Henry Miller, který prohlásil: “Věřím, že nejlepší je zvednout se od psacího stroje ve chvíli, kdy mám stále co říct.” Narážel tím na to, že sedět u psaní až do vyčerpání nemá smysl. Podobnou myšlenku sdílel i Jung, který byl toho názoru, že člověk, který pracuje i v případě, kdy je již unavený a potřebuje odpočívat, je obyčejný blázen.

PROCHÁZKA

Chůzi jako jeden ze svých rituálů měl například ruský skladatel Petr Iljič Čajkovski, který se po večeři pravidelně vydával na dvouhodinové výlety po okolí. Spisovatel Charles Dickens se dokonce vydržel procházet až tři hodiny.

Jakou denní rutinu máte vy? A inspirovala Vás některá ze zmíněných osobností? Podělte se s námi.

X Zavřít