Jak poznat opuštěného ježka, který potřebuje vaši pomoc

ZprávyTereza Běhalová29. září 20182 minuty čtení

Foto: Archiv

Opuštěné, zesláblé a hladové – tak našel všímavý kolemjdoucí malé čtyřtýdenní mládě ježka západního, které se toulalo ulicí pražské Zbraslavi.

Mládě přišlo o matku, která zřejmě nezvládla překonat jednu z nástrah civilizace, jakými jsou například strunové sekačky, pobíhající psi či frekventovaná silnice. A tak její potomek zůstal na světě sám, neschopen se o sebe postarat. Naštěstí pomoc přišla včas. Malého ježka převzali pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a ihned o něj začali pečovat. Ježčí mládě se stalo jejich letošním 4000. pacientem a vytvořilo tak nový rekord – letošní jubilejní pacient přišel o tři měsíce dříve, než ten loňský.

O své potomky se ježci obvykle starají 6 až 8 týdnů od narození, do doby než se stanou soběstačnými a silnými pro přežití. Osamocené čtyřtýdenní mládě nemá samo šanci obstarat si potravu a zvládnout úklady města. Ježčí mládě se tak ocitlo ve svízelné situaci a přežilo jen díky zásahu ochránců. Ti se nyní postarají o to, aby pravidelně jedlo, sílilo a pokud nepřijde zima příliš brzy, vypustí jej do volné přírody ještě letos. V opačném případě přečká ježek zimu v záchranné stanici a do volné přírody se podívá až na jaře spolu s dalšími ježky zimujícími ve stanici.

 Jak poznat ježka, který potřebuje pomoc?

Prvním z ukazatelů je jeho hmotnost. Odrostlý a samostatný ježek by měl vážit více než 250 g. Ježci jsou od přírody nočními tvory a za svými pochůzkami vyrážejí až po setmění. Potkáte-li tedy ježka za bílého dne, není to dobré znamení. Takový jedinec může být zraněn nebo trpí nějakou chorobou. Ve všech těchto případech uděláte nejlépe, pokud kontaktujete pracovníky záchranné stanice, která je na pomoc volně žijícím živočichům v nouzi specializovaná.

Nepřehlédněte